Lidhu me ne

Mix

Djersitja tek meshkujt – Si ta mbani nën kontroll këtë problem

Djersa përbën mënyrën kryesore të trupit për tu freskuar.

Megjithatë ka raste që vërehen tek meshkujt kur djersa shkon çurg, sidomos në periudhat kur moti ngrohet duke krijuar një parehati të madhe.

Ekspertët e AgroWeb.org kanë përpiluar një listë me këshilla praktike për meshkujt që djersijnë shumë që ata të përballojnë më mirë këtë problem.

Kujdes Me Kafeinën

Kafeina stimulon sistemin qendror nervor i cili aktivizon gjendrat e djersës.

Prandaj, sa më shumë kafe të pini gjatë ditës, aq më shumë do të djersini.

Në vend të kafesë së ngrohtë mund ta merrni të ftohtë, ose të konsumoni më shumë fruta.

Kujdes Me Ushqimet Pikante

Ushqimet pikante kanë të njëjtin ndikim tek gjendrat e djersës si kafeina.

Ushqimet pikante kanë kapsaicinë i cili e bën trupin të mendojë se po pëson një traumë dhe rrjedhimisht djersitja shtohet.

Së dyti, kapsaicina shkakton ndjesinë e nxehtësisë brenda në trup, gjë që nxit djersitjen.

Deodoranti

Deodoranti ka aftësinë të maskojë erën e keqe të djersës ndaj ai nuk është një zgjidhje.

Ekspertët rekomandojnë përdorimin e anti-djersës, që është ndryshe nga deodoranti dhe frenon djersitjen.

Këto anti-djersa përmbajnë disa kripëra të cilat bllokojnë gjendrat e djersës dhe pakësojnë sasinë e saj.

Anti djersa duhet përdorur një herë në mëngjes dhe njëherë në mbrëmje.

Ndryshim Në Garderobë

Nëse do të kaloni më shumë kohë në ambiente të jashtme, atëherë sigurohuni që të vishni rroba të përshtatshme.

Copat më të mira janë pambuku dhe linoja që përthithin djersën.

Nëse ju djersijnë këmbët, atëherë vishni çorape.

Nëse nuk vishni çorape, këpucët tuaja do të kthehen në një terren perfekt për bakteret dhe mykun.

Çorapet përthithin djersën ndaj zgjidhini të jenë material pambuku që të ndiheni më rehat dhe të keni këmbë sa më të thata.

Nëse këmbët ju djersijnë shumë, atëherë sigurohuni që të ndërroni çorapet shpesh.

Në të njëjtën frekuencë duhet të ndërroni edhe të brendshmet dhe rrobat e tjera.

/AgroWeb.org

MË TEPËR

Mix10 orë më herët

Donald Trump e pranon: Kam dalë në publik me fjalim të përgatitur nga Inteligjenca Artificiale, ishte shumë i mirë

Donald Trump ka treguar se një fjalim që ka mbajtur gjatë kohës që ka qenë president, e ka riprodhuar nëpërmjet...

Mix10 orë më herët

Vila ku kanë jetuar Joe Biden, Barack Obama dhe Bill Clinton del në shitje, pamjet madhështore

Ka prona që mishërojnë histori, si për shembull vila në Georgetown, Washington, e ndërtuar rreth vitit 1891, ku kanë jetuar...

Mix10 orë më herët

Jessica Alba tregon sekretin për një martesë të lumtur

Pas 16 vjetësh martesë, Jessica Alba ka mësuar një ose dy gjëra si të mbajë gjallë marrëdhënien dhe harmoninë me...

Mix10 orë më herët

George dhe Amal Clooney po shkojnë drejt divorcit?

Martesa e George dhe Amal Clooney po merr fund? Burimet raportojnë se aktori 63-vjeçar dhe Amal Clooney janë nën presion...

Mix11 orë më herët

Nisur nga Pamela Anderson: Pse duhet t’i flasësh vetes para pasqyrës?

GETTY IMAGES Pamela Anderson ka publikuar librin e saj me kujtime “Love, Pamela” dhe dokumentarin në Netflix “Pamela, A Love...

Mix12 orë më herët

Fruti më i mirë që ju ndihmon të keni një bark të sheshtë!

Përpjekja për të humbur peshë mund të jetë një udhëtim i vështirë, veçanërisht nëse po përpiqeni të hiqni dorë nga...

Mix12 orë më herët

Ariana Grande “bën paqe” me Scooter Braun?

Ariana Grande do të vazhdojë të punojë me Scooter Braun dhe kompaninë e tij  Hybe – më pak se një...

Mix12 orë më herët

Bebe Rexha shpërthen kundër G-Eazy: “Dështak mosmirënjohës”

Bebe Rexha ka shpërthyer kundër ish-bashkëpunëtorit të saj në hitin “Me, Myself & I”, G-Eazy, duke e quajtur “dështak mosmirënjohës”....

Mix12 orë më herët

Nicole Kidman konfirmon vazhdimin e “Practical Magic”

Nicole Kidman konfirmoi zyrtarisht se ajo dhe Sandra Bullock po kthehen për një vazhdim të “Practical Magic”. Aktorja e “Big...

Mix12 orë më herët

Kate Middelton njofton daljen e parë publike pas diagnostifikimit me kancer: Po bëj përparim me kurimin e sëmundjes

Pas diagnostifikimit me kancer disa muaj me pare, Princesha e Uellsit, Kate Middelton, njoftoi sot se po “përparon” në rrugën...

Facebook