Lidhu me ne

Mix

Çfarë duhet të hani për mëngjes, 5 zakone të mira për të qëndruar në formë

Çfarë duhet të hani për mëngjes, 5 zakone të

Të dish se çfarë duhet të hani në mëngjes për të humbur peshë është më e rëndësishme se kurrë, sepse sipas ekspertëve dhe nutricionistëve, një mëngjes i ekuilibruar, është një zakon i mirë që lejon ndër të tjera të rregullojë ndjenjën e urisë.

Në fakt, studimet shkencore sugjerojnë se marrja e një mëngjesi të shëndetshëm lidhet me një konsum më të madh të lëndëve ushqyese gjatë ditës, mbulim më të mirë të rekomandimeve ushqyese dhe cilësi më të mirë të të gjithë dietës.

Ajo shoqërohet gjithashtu me kontroll më të mirë të peshës trupore dhe rreziqe më të ulëta kardiometabolike. Mëngjesi ka qenë gjithashtu i lidhur me përmirësime në vëmendjen dhe funksionin njohës.

Megjithatë, vakti i parë i ditës është edhe ai në të cilin është më e lehtë të përvetësoni zakone që funksionojnë kundër shëndetit tuaj, falë faktit që në mëngjes jeni me nxitim dhe keni më pak kohë në dispozicion.

Çfarë duhet të hani për mëngjes, 5 zakone të

Pra, këtu janë 5 gabime që nuk duhet të bëni në mëngjes.

Hani ngadalë

Ngrënia e mëngjesit në fluturim, ndoshta qëndrimi në këmbë dhe përtypja e ushqimit me nxitim, është një nga gabimet më të shpeshta. Përparësitë e përtypjes së ngadaltë janë të shumta. Para së gjithash, ai nxit proceset e tretjes së ushqimit, i cili tashmë fillon në gojë, duke shmangur bezdisjet dhe shqetësimet. Pastaj ju lejon të ndjeni ndjenjën e ngopjes së pari.

Kujdes nga ngrënia e tepërt e biskotave & Co.

Ushqimet tipike të mëngjesit të ëmbël si biskotat, brioshët dhe ëmbëlsirat janë të pasura me sheqerna që asimilohen lehtësisht nga trupi të cilat favorizojnë majat e glicemisë dhe rënien e energjisë në orët në vijim, duke rritur ndjenjën e urisë gjatë gjithë ditës. Më mirë të hani një mëngjes të shijshëm ose, nëse preferoni të ëmbël, ndoshta zgjidhni një kos me fruta.

Çfarë duhet të hani për mëngjes, 5 zakone të

Lëngu nuk është i njëjtë me frutat e freskëta

Trajtojeni veten me një lëng ose lëng të freskët të shtrydhur vetëm herë pas here dhe favorizoni frutat e freskëta. Pijeve me bazë frutash u mungojnë fibrat, të cilat janë të çmuara jo vetëm për ekuilibrin dhe rregullsinë e zorrëve, por edhe për ngadalësimin e tretjes së sheqernave të tyre, duke ulur fuqinë ngopëse të vaktit të parë të ditës.

Çfarë duhet të hani për mëngjes për të humbur peshë? Fruta të thata

Arrat, bajamet dhe arrat në përgjithësi përfaqësojnë një burim të shkëlqyer të acideve yndyrore esenciale, të dobishme për trurin dhe humorin. Mos ngrënia e tyre për mëngjes do të ishte një gabim. Për më tepër, ato ofrojnë fibra, aminoacide esenciale dhe minerale të cilat janë shumë të dobishme për të luftuar stresin dhe për të përballuar ditën me energjinë e duhur.

Mos e teproni me gjalpin e kikirikut

Gjalpi i kikirikut dhe kremrat e tjerë bimorë janë veçori të rregullta edhe në menutë e atyre që janë më të vetëdijshëm. Por kini kujdes të mos e ekzagjeroni me sasitë, veçanërisht nëse nuk është një produkt 100 për qind i bërë vetëm nga fruta të thata, arra, me sheqerna dhe yndyrna të shtuara nga vajrat vegjetale si fara e kolme ose vaj palme.

MË TEPËR

Mix9 orë më herët

Donald Trump e pranon: Kam dalë në publik me fjalim të përgatitur nga Inteligjenca Artificiale, ishte shumë i mirë

Donald Trump ka treguar se një fjalim që ka mbajtur gjatë kohës që ka qenë president, e ka riprodhuar nëpërmjet...

Mix9 orë më herët

Vila ku kanë jetuar Joe Biden, Barack Obama dhe Bill Clinton del në shitje, pamjet madhështore

Ka prona që mishërojnë histori, si për shembull vila në Georgetown, Washington, e ndërtuar rreth vitit 1891, ku kanë jetuar...

Mix9 orë më herët

Jessica Alba tregon sekretin për një martesë të lumtur

Pas 16 vjetësh martesë, Jessica Alba ka mësuar një ose dy gjëra si të mbajë gjallë marrëdhënien dhe harmoninë me...

Mix9 orë më herët

George dhe Amal Clooney po shkojnë drejt divorcit?

Martesa e George dhe Amal Clooney po merr fund? Burimet raportojnë se aktori 63-vjeçar dhe Amal Clooney janë nën presion...

Mix10 orë më herët

Nisur nga Pamela Anderson: Pse duhet t’i flasësh vetes para pasqyrës?

GETTY IMAGES Pamela Anderson ka publikuar librin e saj me kujtime “Love, Pamela” dhe dokumentarin në Netflix “Pamela, A Love...

Mix11 orë më herët

Fruti më i mirë që ju ndihmon të keni një bark të sheshtë!

Përpjekja për të humbur peshë mund të jetë një udhëtim i vështirë, veçanërisht nëse po përpiqeni të hiqni dorë nga...

Mix11 orë më herët

Ariana Grande “bën paqe” me Scooter Braun?

Ariana Grande do të vazhdojë të punojë me Scooter Braun dhe kompaninë e tij  Hybe – më pak se një...

Mix11 orë më herët

Bebe Rexha shpërthen kundër G-Eazy: “Dështak mosmirënjohës”

Bebe Rexha ka shpërthyer kundër ish-bashkëpunëtorit të saj në hitin “Me, Myself & I”, G-Eazy, duke e quajtur “dështak mosmirënjohës”....

Mix11 orë më herët

Nicole Kidman konfirmon vazhdimin e “Practical Magic”

Nicole Kidman konfirmoi zyrtarisht se ajo dhe Sandra Bullock po kthehen për një vazhdim të “Practical Magic”. Aktorja e “Big...

Mix11 orë më herët

Kate Middelton njofton daljen e parë publike pas diagnostifikimit me kancer: Po bëj përparim me kurimin e sëmundjes

Pas diagnostifikimit me kancer disa muaj me pare, Princesha e Uellsit, Kate Middelton, njoftoi sot se po “përparon” në rrugën...

Facebook