Lidhu me ne

Temporal

Dy llojet e liderit, sipas Henry Kissinger

Në librin e tij “Lidershipi”, diplomati i famshëm amerikan, një prej figurave më me peshë të diplomacisë amerikane dhe botërore të shekullit të kaluar dhe fillimit të këtij shekulli, fokusohet tek gjashtë udhëheqës të famshëm botërorë, të cilët sipas tij, u ngritën dhe morën përmasa historike për shkak të rrethanave në periudhën historike dramatike në të cilën jetuan: Konrad Adenauer, Charles de Gaulle, Richard Nixon, Anvar Sadat, Lee Kuan Yeë dhe Margaret Thatcher.

Por nuk do të merremi në këtë artikull me këta personazhe. Do të fokusohemi tek një përshkrim brilant që i bën Kissinger-i, dy llojeve të liderëve.

Sipas tij, në kohëra të qeta liderët janë thjesht udhëheqës të institucioneve që u janë ngarkuar të drejtojnë. Por në periudha krizash, shkruan ai, ruajtja e status quo-së mund të jetë kursi më i rrezikshëm. Dhe nga këto dy lloje situatash, Kissinger nxjerr dy lloje liderësh: burrin e shtetit, dhe profetin.

Të parët, sipas Kissingerit, janë ambiciozë por jo revolucionarë. Ata i çojnë shoqëritë e tyre përpara “ndërkohë që i shohin institucionet politike dhe vlerat themelore, si trashëgimi që u duhet përcjellë brezave të ardhshëm”. Ata e kuptojnë se, që shoqëritë e tyre të lulëzojnë, duhet që ndryshimi të mos shkojë përtej asaj që shoqëritë mund të përballojne.

Lloji i dytë i liderëve – profetët i quan Kissingeri – i shohin institucionet më pak nga perspektiva e asaj që mundet të bëhet, se sa nga këndvështrimi i imperativit. Ata shohin, sipas Kissingerit, si detyrë të tyre parësore, fshirjen e të shkuarës: të mirat dhe të këqiat e saj.

“Virtyti i profetëve”, shkruan Kissinger, “është se ata e ribëjnë tërësisht kuptimin e të mundurës. Ata janë njerëzit ‘e paarsyeshëm’, të cilëve George Bernard Shaw u njeh meritën për të gjithë progresin që ndodh”.

Liderët profetë, sipas Kissingerit besojnë tek zgjidhjet finale dhe të menjëhershme. Ata kanë prirje ta shohin gradualizmin si një lëshim të panevojshëm që u bëhet kohës, dhe rrethanave.

Cilido qoftë lloji i liderit, sipas Kissingerit, ata gjithmonë përballen me një sfidë të përhershme: të mos lejojnë që, kërkesat e të tashmes të përmbytin të ardhmen. 

MË TEPËR

Mix11 orë më herët

Donald Trump e pranon: Kam dalë në publik me fjalim të përgatitur nga Inteligjenca Artificiale, ishte shumë i mirë

Donald Trump ka treguar se një fjalim që ka mbajtur gjatë kohës që ka qenë president, e ka riprodhuar nëpërmjet...

Mix11 orë më herët

Vila ku kanë jetuar Joe Biden, Barack Obama dhe Bill Clinton del në shitje, pamjet madhështore

Ka prona që mishërojnë histori, si për shembull vila në Georgetown, Washington, e ndërtuar rreth vitit 1891, ku kanë jetuar...

Mix11 orë më herët

Jessica Alba tregon sekretin për një martesë të lumtur

Pas 16 vjetësh martesë, Jessica Alba ka mësuar një ose dy gjëra si të mbajë gjallë marrëdhënien dhe harmoninë me...

Mix11 orë më herët

George dhe Amal Clooney po shkojnë drejt divorcit?

Martesa e George dhe Amal Clooney po merr fund? Burimet raportojnë se aktori 63-vjeçar dhe Amal Clooney janë nën presion...

Mix12 orë më herët

Nisur nga Pamela Anderson: Pse duhet t’i flasësh vetes para pasqyrës?

GETTY IMAGES Pamela Anderson ka publikuar librin e saj me kujtime “Love, Pamela” dhe dokumentarin në Netflix “Pamela, A Love...

Mix13 orë më herët

Fruti më i mirë që ju ndihmon të keni një bark të sheshtë!

Përpjekja për të humbur peshë mund të jetë një udhëtim i vështirë, veçanërisht nëse po përpiqeni të hiqni dorë nga...

Mix13 orë më herët

Ariana Grande “bën paqe” me Scooter Braun?

Ariana Grande do të vazhdojë të punojë me Scooter Braun dhe kompaninë e tij  Hybe – më pak se një...

Mix13 orë më herët

Bebe Rexha shpërthen kundër G-Eazy: “Dështak mosmirënjohës”

Bebe Rexha ka shpërthyer kundër ish-bashkëpunëtorit të saj në hitin “Me, Myself & I”, G-Eazy, duke e quajtur “dështak mosmirënjohës”....

Mix13 orë më herët

Nicole Kidman konfirmon vazhdimin e “Practical Magic”

Nicole Kidman konfirmoi zyrtarisht se ajo dhe Sandra Bullock po kthehen për një vazhdim të “Practical Magic”. Aktorja e “Big...

Mix13 orë më herët

Kate Middelton njofton daljen e parë publike pas diagnostifikimit me kancer: Po bëj përparim me kurimin e sëmundjes

Pas diagnostifikimit me kancer disa muaj me pare, Princesha e Uellsit, Kate Middelton, njoftoi sot se po “përparon” në rrugën...

Facebook