Lidhu me ne

Mix

5 zakone që të bëjnë nervoz pa e kuptuar

Hulumtimet tregojnë se truri ynë është i fokusuar në gjërat negative. Ironikisht, disa nga mekanizmat e përballimit që përdorim për të shpërqendruar mendjen tonë nga këto mendime, shpesh na e përkeqësojnë gjendjen shpirtërore. Ne përfundojmë duke e komplikuar problemin që në mënyrë të pandërgjegjshme po përpiqeshim ta zgjidhnim.

Susan Zinn, një psikoterapiste në Santa Monica, Kaliforni tregon disa nga zakonet që përkeqësojnë nervozizmin tonë.

Të mos hani kur jeni të uritur

Kur sheqeri në gjak është i ulët, ai shkakton një problem hormonal duke nxitur kortizolin, i cili shoqërohet me stres. Mungesa e energjisë na bën të ndihemi të irrituar, të lodhur, të plogësht dhe të mërzitur. Ne kemi më pak tolerance.

Shikimi i tepruar i televizorit ju bën të ndiheni emocionalisht keq

Pikërisht kur supozohet se duhet të qetësoni mendjen dhe trupin tuaj për të fjetur, ju vini serialin tuaj të preferuar. Sidomos nëse seriali është me krime, me hetime, me vrasje, me dhunë, ju bëjnë të ndiheni të depresionuar, edhe pse s`e kuptoni.

Qëndrimi brenda gjithë ditën

Trupi dhe truri ka nevojë për ajrim. Drita natyrale është shumë e nevojshme. Brenda 30 minutave pas zgjimit, dilni jashtë për një shëtitje edhe nëse jeni pushim.

Kontrollimi i njoftimeve të telefonit tuaj sapo vijnë, pra në kohë reale

Njerëzit i kontrollojnë telefonat e tyre afërsisht 50 herë në ditë mesatarisht, ose çdo 20 minuta. Kjo mund të çojë në probleme me menaxhimin e kohës dhe ndjenjën e mbingarkesës, gjë që më pas çon në nervozizëm të përgjithshëm.

Doomsrolling (të lundrosh nëpër lajme negative)

Doomscrolling është i pashmangshëm me qëndrimin e gjatë në media sociale. Të gjitha dezinformatat, teoritë e konspiracionit dhe paralajmërimet e lidhura me pandeminë nëpër lajme mund të kenë një ndikim të madh në mirëqenien tonë mendore.

MË TEPËR

Mix9 orë më herët

Donald Trump e pranon: Kam dalë në publik me fjalim të përgatitur nga Inteligjenca Artificiale, ishte shumë i mirë

Donald Trump ka treguar se një fjalim që ka mbajtur gjatë kohës që ka qenë president, e ka riprodhuar nëpërmjet...

Mix9 orë më herët

Vila ku kanë jetuar Joe Biden, Barack Obama dhe Bill Clinton del në shitje, pamjet madhështore

Ka prona që mishërojnë histori, si për shembull vila në Georgetown, Washington, e ndërtuar rreth vitit 1891, ku kanë jetuar...

Mix9 orë më herët

Jessica Alba tregon sekretin për një martesë të lumtur

Pas 16 vjetësh martesë, Jessica Alba ka mësuar një ose dy gjëra si të mbajë gjallë marrëdhënien dhe harmoninë me...

Mix10 orë më herët

George dhe Amal Clooney po shkojnë drejt divorcit?

Martesa e George dhe Amal Clooney po merr fund? Burimet raportojnë se aktori 63-vjeçar dhe Amal Clooney janë nën presion...

Mix10 orë më herët

Nisur nga Pamela Anderson: Pse duhet t’i flasësh vetes para pasqyrës?

GETTY IMAGES Pamela Anderson ka publikuar librin e saj me kujtime “Love, Pamela” dhe dokumentarin në Netflix “Pamela, A Love...

Mix11 orë më herët

Fruti më i mirë që ju ndihmon të keni një bark të sheshtë!

Përpjekja për të humbur peshë mund të jetë një udhëtim i vështirë, veçanërisht nëse po përpiqeni të hiqni dorë nga...

Mix11 orë më herët

Ariana Grande “bën paqe” me Scooter Braun?

Ariana Grande do të vazhdojë të punojë me Scooter Braun dhe kompaninë e tij  Hybe – më pak se një...

Mix11 orë më herët

Bebe Rexha shpërthen kundër G-Eazy: “Dështak mosmirënjohës”

Bebe Rexha ka shpërthyer kundër ish-bashkëpunëtorit të saj në hitin “Me, Myself & I”, G-Eazy, duke e quajtur “dështak mosmirënjohës”....

Mix11 orë më herët

Nicole Kidman konfirmon vazhdimin e “Practical Magic”

Nicole Kidman konfirmoi zyrtarisht se ajo dhe Sandra Bullock po kthehen për një vazhdim të “Practical Magic”. Aktorja e “Big...

Mix11 orë më herët

Kate Middelton njofton daljen e parë publike pas diagnostifikimit me kancer: Po bëj përparim me kurimin e sëmundjes

Pas diagnostifikimit me kancer disa muaj me pare, Princesha e Uellsit, Kate Middelton, njoftoi sot se po “përparon” në rrugën...

Facebook