Lidhu me ne

Mix

Si të shmangni ëndrrat e këqija

Ne e dimë se gjumi është jetik për mirëqenien tonë, por a e keni pyetur ndonjëherë veten pse truri ndonjëherë funksionon ashtu siç funksionon, duke krijuar ëndrra që ju lënë të shqetësuar?

Cilët faktorë mund të shkaktojnë ëndrra të çuditshme?

Gjumi i pamjaftueshëm ose me cilësi të dobët

Mungesa ose gjumi me cilësi të dobët është ndoshta arsyeja më e zakonshme për ëndrrat e çuditshme. Pas mungesës së gjumit, ka më shumë aktivitet të trurit, gjë që mund të çojë në ëndrra të çuditshme.

Çrregullimi hormonal

Hormonet e grave po ndryshojnë vazhdimisht, sidomos gjatë periodave dhe shtatzënisë dhe kjo ndikon si në trupin ashtu edhe në mendje. Ndryshimet hormonale, si dhe stresi i shtuar që shihet shpesh përpara lindjes së një fëmije, mund të çojnë gjithashtu në ëndrra veçanërisht të çuditshme.

Konsumimi i alkoolit një natë më parë

Sipas hulumtimeve që alkooli çon në një gjumë më të mirë më të thellë është thjesht një mit. Në të kundërt, pirja e alkoolit shtyp gjumin REM, gjatë të cilit ndodh shumica e ëndrrave tona. Kjo do të thotë se njerëzit që heqin dorë ose abstenojnë nga alkooli me ndërprerje ka të ngjarë të shohin një përmirësim të ndjeshëm në gjumin REM.

Si të largoni ëndrrat e çuditshme gjatë gjumit?

Dy këshilla shumë të rëndësishme që do të ndalojnë këto ëndrra negative, nisin nga rishikimi i zakoneve tuaja. Zvogëloni kohën para ekranit në shtëpi dhe sigurohuni që të bëni mjaftueshëm ecje dhe stërvitje. Ju gjithashtu duhet të kontrolloni etiketat e barnave tuaja dhe të shihni nëse ëndrrat tuaja të gjalla janë rezultat i një efekti të mundshëm anësor.

Sigurisht, nëse ëndrrat/makthet shqetësuese janë diçka që ju ka munduar prej vitesh dhe kanë filluar të ndikojnë ndjeshëm në funksionimin tuaj të përditshëm, ndihma profesionale sigurisht që do të ndihmonte.

Vazhdo leximin

MË TEPËR

Mix11 orë më herët

Donald Trump e pranon: Kam dalë në publik me fjalim të përgatitur nga Inteligjenca Artificiale, ishte shumë i mirë

Donald Trump ka treguar se një fjalim që ka mbajtur gjatë kohës që ka qenë president, e ka riprodhuar nëpërmjet...

Mix11 orë më herët

Vila ku kanë jetuar Joe Biden, Barack Obama dhe Bill Clinton del në shitje, pamjet madhështore

Ka prona që mishërojnë histori, si për shembull vila në Georgetown, Washington, e ndërtuar rreth vitit 1891, ku kanë jetuar...

Mix11 orë më herët

Jessica Alba tregon sekretin për një martesë të lumtur

Pas 16 vjetësh martesë, Jessica Alba ka mësuar një ose dy gjëra si të mbajë gjallë marrëdhënien dhe harmoninë me...

Mix11 orë më herët

George dhe Amal Clooney po shkojnë drejt divorcit?

Martesa e George dhe Amal Clooney po merr fund? Burimet raportojnë se aktori 63-vjeçar dhe Amal Clooney janë nën presion...

Mix11 orë më herët

Nisur nga Pamela Anderson: Pse duhet t’i flasësh vetes para pasqyrës?

GETTY IMAGES Pamela Anderson ka publikuar librin e saj me kujtime “Love, Pamela” dhe dokumentarin në Netflix “Pamela, A Love...

Mix13 orë më herët

Fruti më i mirë që ju ndihmon të keni një bark të sheshtë!

Përpjekja për të humbur peshë mund të jetë një udhëtim i vështirë, veçanërisht nëse po përpiqeni të hiqni dorë nga...

Mix13 orë më herët

Ariana Grande “bën paqe” me Scooter Braun?

Ariana Grande do të vazhdojë të punojë me Scooter Braun dhe kompaninë e tij  Hybe – më pak se një...

Mix13 orë më herët

Bebe Rexha shpërthen kundër G-Eazy: “Dështak mosmirënjohës”

Bebe Rexha ka shpërthyer kundër ish-bashkëpunëtorit të saj në hitin “Me, Myself & I”, G-Eazy, duke e quajtur “dështak mosmirënjohës”....

Mix13 orë më herët

Nicole Kidman konfirmon vazhdimin e “Practical Magic”

Nicole Kidman konfirmoi zyrtarisht se ajo dhe Sandra Bullock po kthehen për një vazhdim të “Practical Magic”. Aktorja e “Big...

Mix13 orë më herët

Kate Middelton njofton daljen e parë publike pas diagnostifikimit me kancer: Po bëj përparim me kurimin e sëmundjes

Pas diagnostifikimit me kancer disa muaj me pare, Princesha e Uellsit, Kate Middelton, njoftoi sot se po “përparon” në rrugën...

Facebook