Lidhu me ne

Mix

Si të rrisësh fëmijë të suksesshëm

Është një ndër dilemat më të mëdha në jetë, në biznes dhe në rritjen e fëmijëve: A duhet të ndjekësh pasionin tënd nëse dëshiron të jesh i suksesshëm?


Ndoshta, por është më komplekse se kaq, raporton Shkolla e Biznesit të Harvardit. “Është më mirë të gjesh qëllimin tënd”
Saktësisht, po: pasioni yt, por vetëm nëse je vërtet i suksesshëm në të, thotë një studim tjetër.
Është një debat i këndshëm për t’u zhvilluar.

Por së fundmi, intervistova një sipërmarrës të suksesshëm për herë të parë – për herë të parë rreth moshës 50 vjeç, të jemi të qartë – që shprehu një qasje të re për pyetjen që më mahniti.

Takohuni me John Donohue, i cili kaloi 22 vjet duke punuar si redaktor në revistën New Yorker para se të pushohet nga puna në vitin e 20-të. Pas një viti reflektimi dhe zbulimi,  ai mori një punë të re ditore si zhvillues në organizatë jofitimprurëse.

Ai gjithashtu filloi një iniciativë shtesë që u kthye në një biznes të vërtetë, të specializuar, quajtur “All the Restaurants”; Donohue vizaton dhe shet printime me edicion të limituar të restoranteve të mëdha në qytetet e mëdha, kryesisht në qytetin e tij të lindjes, New York. Ndërsa ky biznes filloi të rritej – si pasojë ai u largua nga puna e tij ditore për ta drejtuar atë në kohë të plotë – ai thotë se kuptoi “sekretin e jetës”, që dëshironte ta ndante me fëmijët e tij.

Është një qasje e re në debatin e vjetër, dhe shkon kështu: “Duhet të gjeni diçka që mund ta bëni shpejt, që ju bën të lumtur dhe për të cilen njerëzit do t’ju paguajnë.”

Le ta ndajmë. Mendoj se ka katër pjesë, edhe pse është organizuar në tre.

Së pari, “duhet të gjeni diçka që mund të bëni …”

Ka shumë gjëra në botë që vlejnë të bëhen, por ka vetëm një numër të kufizuar gjëra që çdo prej nesh mund t’i bëjë mirë – që të themi që mund t’i bëjmë ato mjaft mirë për t’u bërë të vlefshme.

Së dyti, “shpejt …”

Donohue tha se i duhet ndoshta 20 minuta për të vizatuar secilën vështrim, së bashku me disa orë për të shtuar ngjyra dhe për të bërë një printim. Pastaj, ai mund të shesë 365 printime të secilës veprë arti. Mendoj se mund të analizojmë këtë fjalë, “shpejt”, në disa mënyra, por kryesisht ka të bëjë me marrjen e asaj gjëndjeje në të cilën je i mirë dhe sigurimi që mund ta bësh atë në shkallë të madhe.

Së treti, “që të bën të lumtur …”

Në këtë kontekst, për mua të paktën, “lumturia” duket si një zëvendësim më i butë dhe ndoshta më i mirë për “pasionin”. Gjithashtu sugjeron se mund të ketë më shumë se një gjë që mund të gjeni; kjo duket pak më pak e ngarkuar me presion se sa të sugjerojë që dikush duhet të gjejë pasionin e tyre të vërtetë, të vetëm.

Fundja, “dhe që njerëzit do të ju paguajnë për të.”

Ndoshta nuk ke nevojë për para. Ndoshta je i pasur  dhe fëmijët e tu nuk do të kenë nevojë të punojnë asnjë ditë në jetën e tyre. Sa fatlum; ata mund të zgjedhin të studiojnë poezi elizabetiane në universitet. Por për shumicën prej nesh, qëndrueshmëria është pjesë shumë e rëndësishme e puzzle-it. Nuk është pjesa e vetme, por është po aq e rëndësishme sa të gjitha të tjerat.

Shikoni, si pronar i biznesit, ndoshta tashmë ke gjetur ndërthurjen perfekte mes pasionit, qëllimit dhe qëndrueshmërisë. Por shumë sipërmarrës me të cilët flas gjithashtu duan të japin këshilla të mira njerëzve që mentorojnë dhe, për të vërtetën, edhe fëmijëve të tyre.

Punoni për ide dhe gjeni përgjigjen tuaj. Por nëse dëshironi që fëmijët tuaj të kenë sukses (dhe kush nuk e do?), tingëllon si një manifestim i mirë  për t’i bërë ata të mendojnë rreth saj.

INC

MË TEPËR

Mix10 orë më herët

Donald Trump e pranon: Kam dalë në publik me fjalim të përgatitur nga Inteligjenca Artificiale, ishte shumë i mirë

Donald Trump ka treguar se një fjalim që ka mbajtur gjatë kohës që ka qenë president, e ka riprodhuar nëpërmjet...

Mix10 orë më herët

Vila ku kanë jetuar Joe Biden, Barack Obama dhe Bill Clinton del në shitje, pamjet madhështore

Ka prona që mishërojnë histori, si për shembull vila në Georgetown, Washington, e ndërtuar rreth vitit 1891, ku kanë jetuar...

Mix10 orë më herët

Jessica Alba tregon sekretin për një martesë të lumtur

Pas 16 vjetësh martesë, Jessica Alba ka mësuar një ose dy gjëra si të mbajë gjallë marrëdhënien dhe harmoninë me...

Mix10 orë më herët

George dhe Amal Clooney po shkojnë drejt divorcit?

Martesa e George dhe Amal Clooney po merr fund? Burimet raportojnë se aktori 63-vjeçar dhe Amal Clooney janë nën presion...

Mix10 orë më herët

Nisur nga Pamela Anderson: Pse duhet t’i flasësh vetes para pasqyrës?

GETTY IMAGES Pamela Anderson ka publikuar librin e saj me kujtime “Love, Pamela” dhe dokumentarin në Netflix “Pamela, A Love...

Mix11 orë më herët

Fruti më i mirë që ju ndihmon të keni një bark të sheshtë!

Përpjekja për të humbur peshë mund të jetë një udhëtim i vështirë, veçanërisht nëse po përpiqeni të hiqni dorë nga...

Mix11 orë më herët

Ariana Grande “bën paqe” me Scooter Braun?

Ariana Grande do të vazhdojë të punojë me Scooter Braun dhe kompaninë e tij  Hybe – më pak se një...

Mix12 orë më herët

Bebe Rexha shpërthen kundër G-Eazy: “Dështak mosmirënjohës”

Bebe Rexha ka shpërthyer kundër ish-bashkëpunëtorit të saj në hitin “Me, Myself & I”, G-Eazy, duke e quajtur “dështak mosmirënjohës”....

Mix12 orë më herët

Nicole Kidman konfirmon vazhdimin e “Practical Magic”

Nicole Kidman konfirmoi zyrtarisht se ajo dhe Sandra Bullock po kthehen për një vazhdim të “Practical Magic”. Aktorja e “Big...

Mix12 orë më herët

Kate Middelton njofton daljen e parë publike pas diagnostifikimit me kancer: Po bëj përparim me kurimin e sëmundjes

Pas diagnostifikimit me kancer disa muaj me pare, Princesha e Uellsit, Kate Middelton, njoftoi sot se po “përparon” në rrugën...

Facebook