Lidhu me ne

Mix

Si të rritni fëmijë të lumtur?

Happy children: 6 secrets to raising joyful kids | happiness.com

Të gjithë do të donim që fëmijët tanë të jenë gjithmonë të gëzuar, me humor të mirë, jo kapriçioz dhe të bindur. Megjithatë harrojmë se gatishmëria e tyre ka luhatjet e veta, dhe kjo nuk ka të bëjë vetëm me personat e matur, por edhe moshën më të re. Dhe nënvlerësojmë disa gjeste, qoftë edhe të thjeshta, që mund t’u japin fëmijëve tanë më shumë qetësi dhe gëzim.

Lexojuni fëmijëve – Leximi që në moshë të vogël i përrallave apo historive të ndryshme, shoqërohet dhe me një mësim të veçantë për fëmijët. Përveçse një moment “edukativ”, është edhe një moment shumë intim mes prindërve dhe fëmijëve dhe një zakon i mirë për ta kultivuar.

Të kërkojnë falje – Kur je gabim duhet të kërkosh falje. Kjo fjalë e thjeshtë është e mjaftueshme, ndonjëherë, për t’i bërë fëmijët të ndihen përsëri të qetë pasi kanë bërë një prapësi të vogël.

Edukim dhe sjellje të mira – Të qenit i sjellshëm me të tjerët është një mënyrë për t’u ndjerë mirë dhe për t’i bërë ata që na rrethojnë të ndihen mirë. Mirësia është një vlerë e rëndësishme për t’u përcjellë fëmijëve tanë.

Të buzëqeshin – Shumë shpesh, si prindër, na kaplojnë kaq shumë probleme dhe nuk buzëqeshim gjithmonë. Në vend të kësaj, ne duhet t’u mësojmë fëmijëve vlerën e një buzëqeshjeje: ajo është ngjitëse dhe nuk kushton asgjë, zhvillon endorfinën dhe na bën të ndihemi mirë.

Të mos gjykojnë – Përpara fëmijëve është e rëndësishme që gjithmonë të përdorni një fjalë të mirë për njerëzit. Nëse i mësojmë fëmijët të respektojnë mendimet e të tjerëve, ata do të ndihen më të vetëdijshëm dhe të lumtur dhe nuk do ta përjetojnë gjykimin e të tjerëve si humbje, por si pasurim.

Të jenë të sinqertë – Kjo do t’i ndihmojë ata të ndihen më të lumtur, sepse do të dinë se rezultatet e arritura nuk janë rezultat i mashtrimit, por i angazhimit dhe përpjekjes së tyre.

MË TEPËR

Mix1 ditë më herët

Donald Trump e pranon: Kam dalë në publik me fjalim të përgatitur nga Inteligjenca Artificiale, ishte shumë i mirë

Donald Trump ka treguar se një fjalim që ka mbajtur gjatë kohës që ka qenë president, e ka riprodhuar nëpërmjet...

Mix1 ditë më herët

Vila ku kanë jetuar Joe Biden, Barack Obama dhe Bill Clinton del në shitje, pamjet madhështore

Ka prona që mishërojnë histori, si për shembull vila në Georgetown, Washington, e ndërtuar rreth vitit 1891, ku kanë jetuar...

Mix1 ditë më herët

Jessica Alba tregon sekretin për një martesë të lumtur

Pas 16 vjetësh martesë, Jessica Alba ka mësuar një ose dy gjëra si të mbajë gjallë marrëdhënien dhe harmoninë me...

Mix1 ditë më herët

George dhe Amal Clooney po shkojnë drejt divorcit?

Martesa e George dhe Amal Clooney po merr fund? Burimet raportojnë se aktori 63-vjeçar dhe Amal Clooney janë nën presion...

Mix1 ditë më herët

Nisur nga Pamela Anderson: Pse duhet t’i flasësh vetes para pasqyrës?

GETTY IMAGES Pamela Anderson ka publikuar librin e saj me kujtime “Love, Pamela” dhe dokumentarin në Netflix “Pamela, A Love...

Mix1 ditë më herët

Fruti më i mirë që ju ndihmon të keni një bark të sheshtë!

Përpjekja për të humbur peshë mund të jetë një udhëtim i vështirë, veçanërisht nëse po përpiqeni të hiqni dorë nga...

Mix1 ditë më herët

Ariana Grande “bën paqe” me Scooter Braun?

Ariana Grande do të vazhdojë të punojë me Scooter Braun dhe kompaninë e tij  Hybe – më pak se një...

Mix1 ditë më herët

Bebe Rexha shpërthen kundër G-Eazy: “Dështak mosmirënjohës”

Bebe Rexha ka shpërthyer kundër ish-bashkëpunëtorit të saj në hitin “Me, Myself & I”, G-Eazy, duke e quajtur “dështak mosmirënjohës”....

Mix1 ditë më herët

Nicole Kidman konfirmon vazhdimin e “Practical Magic”

Nicole Kidman konfirmoi zyrtarisht se ajo dhe Sandra Bullock po kthehen për një vazhdim të “Practical Magic”. Aktorja e “Big...

Mix1 ditë më herët

Kate Middelton njofton daljen e parë publike pas diagnostifikimit me kancer: Po bëj përparim me kurimin e sëmundjes

Pas diagnostifikimit me kancer disa muaj me pare, Princesha e Uellsit, Kate Middelton, njoftoi sot se po “përparon” në rrugën...

Facebook