Lidhu me ne

Mix

Roli i Amal Clooney në lëshimin e urdhër-arrestit për Benjamin Netanyahu!

Roli i Amal Clooney në lëshimin e urdhër-arrestit për

Avokatja e të Drejtave të Njeriut Amal Clooney ishte pjesë e ekipit që bindi Gjykatën Penale Ndërkombëtare të akuzonte si drejtuesit e Izraelit dhe Hamas për krime lufte.

Të dhënat nga Amal Clooney dhe ekspertë të tjerë e çuan ICC-në të njoftojë të hënën se po kërkonte arrestimin e kryeministrit izraelit Benjamin Netanyahu dhe udhëheqësit të Hamasit, Yahya Sinwar, së bashku me disa të tjerë nga të dyja anët e konfliktit.

“Ne konkludojmë njëzëri se ka baza të arsyeshme për të besuar se drejtuesit e Hamasit Yahya Sinwar, Mohamed Deif dhe Ismail Haniyeh kanë kryer krime luftarake dhe krime kundër njerëzimit, përfshirë marrjen e pengjeve, vrasjet dhe krimet e dhunës seksuale.“, shkroi Clooney në faqen e internetit të CFJ.

“Ne konkludojmë njëzëri se ka baza të arsyeshme për të besuar se kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu dhe ministri izraelit i Mbrojtjes Yoav Gallant kanë kryer krime luftarake dhe krime kundër njerëzimit, përfshirë uria si një metodë e luftës, vrasjeve, persekutimit dhe shfarosjes.”, vazhdoi Clooney.

Ekipi i ekspertëve, përfshirë Clooney, shkroi një optim në Financial Times të hënën, duke e quajtur vendimin e ICC-së për të kërkuar arrestimin e tyre “një moment historik në historinë e ligjit penal ndërkombëtar.”

“Si një avokate për të drejtat e njeriut, unë kurrë nuk do ta pranoj që jeta e një fëmije ka më pak vlerë se ajo e tjetrit.”, shkroi Clooney në faqen e internetit të CFJ. “Unë nuk e pranoj që ndonjë konflikt duhet të jetë përtej mundësive të ligjit, as që ndonjë të jetë mbi ligjin. Kështu që unë mbështes hapin historik që prokurori i Gjykatës Ndërkombëtare Penale ka ndërmarrë për të vënë drejtësi për viktimat e mizorive në Izrael dhe Palestinë.”

MË TEPËR

Mix9 orë më herët

Donald Trump e pranon: Kam dalë në publik me fjalim të përgatitur nga Inteligjenca Artificiale, ishte shumë i mirë

Donald Trump ka treguar se një fjalim që ka mbajtur gjatë kohës që ka qenë president, e ka riprodhuar nëpërmjet...

Mix9 orë më herët

Vila ku kanë jetuar Joe Biden, Barack Obama dhe Bill Clinton del në shitje, pamjet madhështore

Ka prona që mishërojnë histori, si për shembull vila në Georgetown, Washington, e ndërtuar rreth vitit 1891, ku kanë jetuar...

Mix10 orë më herët

Jessica Alba tregon sekretin për një martesë të lumtur

Pas 16 vjetësh martesë, Jessica Alba ka mësuar një ose dy gjëra si të mbajë gjallë marrëdhënien dhe harmoninë me...

Mix10 orë më herët

George dhe Amal Clooney po shkojnë drejt divorcit?

Martesa e George dhe Amal Clooney po merr fund? Burimet raportojnë se aktori 63-vjeçar dhe Amal Clooney janë nën presion...

Mix10 orë më herët

Nisur nga Pamela Anderson: Pse duhet t’i flasësh vetes para pasqyrës?

GETTY IMAGES Pamela Anderson ka publikuar librin e saj me kujtime “Love, Pamela” dhe dokumentarin në Netflix “Pamela, A Love...

Mix11 orë më herët

Fruti më i mirë që ju ndihmon të keni një bark të sheshtë!

Përpjekja për të humbur peshë mund të jetë një udhëtim i vështirë, veçanërisht nëse po përpiqeni të hiqni dorë nga...

Mix11 orë më herët

Ariana Grande “bën paqe” me Scooter Braun?

Ariana Grande do të vazhdojë të punojë me Scooter Braun dhe kompaninë e tij  Hybe – më pak se një...

Mix11 orë më herët

Bebe Rexha shpërthen kundër G-Eazy: “Dështak mosmirënjohës”

Bebe Rexha ka shpërthyer kundër ish-bashkëpunëtorit të saj në hitin “Me, Myself & I”, G-Eazy, duke e quajtur “dështak mosmirënjohës”....

Mix11 orë më herët

Nicole Kidman konfirmon vazhdimin e “Practical Magic”

Nicole Kidman konfirmoi zyrtarisht se ajo dhe Sandra Bullock po kthehen për një vazhdim të “Practical Magic”. Aktorja e “Big...

Mix11 orë më herët

Kate Middelton njofton daljen e parë publike pas diagnostifikimit me kancer: Po bëj përparim me kurimin e sëmundjes

Pas diagnostifikimit me kancer disa muaj me pare, Princesha e Uellsit, Kate Middelton, njoftoi sot se po “përparon” në rrugën...

Facebook