Lidhu me ne

Mix

Ja çfarë i ndodh trupit kur pimë shumë kafe!

Ja çfarë i ndodh trupit kur pimë shumë kafe!

Pavarësisht nëse jeni duke pirë një kapuçino të nxehtë rrugës për në punë ose duke shijuar një kafe latte të ëmbël pas një prezantimi të madh, është e vështirë të imagjinohet një ditë pa kafe.

Dhe për shkak se ju ndihmon të rifitoni energjinë në një kohë të shkurtër, shumë prej nesh nuk mund t’i rezistojnë tundimit për të pirë disa filxhanë për të furnizuar veten me “karburant” dhe për të mbajtur veten gjatë gjithë ditës. Ja se si mund të ndikojë te ju pirja e tepërt e kafesë.

1. Mund të jetë e dukshme në thonjtë tuaj.

Përveçse ju bën të ndiheni të shqetësuar, pirja e tepërt e kafesë mund të ndërhyjë në përthithjen e hekurit dhe të shkaktojë anemi. Kjo gjendje mjaft e zakonshme ndikon në sasinë e qelizave të kuqe të gjakut të shëndetshme që transportojnë oksigjen në indet e trupit tuaj dhe ju bën të ndiheni të dobët dhe të lodhur. Përveç energjisë së ulët, anemia mund të ndikojë në pamjen e thonjve tuaj, duke bërë që pjesa e bardhë e thonjve tuaj të bëhet më pak e dukshme apo edhe të zhduket.

2. Mund t’ju shkaktojë dhimbje stomaku

Nëse keni ndjerë ndonjëherë se pirja e shumë filxhanëve kafe ju bën të shkoni më shpesh në tualet, në fakt ka një shpjegim shkencor për këtë. Për shkak se kafeja është acid, ajo irriton mukozën e stomakut dhe shkakton ngërçe, të cilat nga ana tjetër mund të çojnë në diarre. Ju mund t’i përjetoni këto pasoja të pakëndshme edhe nëse pini kafe pa kafeinë, prandaj është më mirë të bëni kujdes me marrjen e kafeinës dhe të zgjidhni varietete më pak acide, si ajo franceze ose ekspresi.

3. Mund t’ju japë dhimbje koke.

Edhe pse shumë njerëz shpresojnë se një filxhan i nxehtë me kafe do të largojë një dhimbje koke të bezdisshme, në fakt mund ta përkeqësojë atë. Kafeina ju bën të urinoni më shpesh, gjë që dehidraton pak trupin tuaj dhe mund të shkaktojë dhimbje koke. Edhe pse rreth katër filxhanë kafe në ditë konsiderohen si një sasi e sigurt e kafeinës për njerëzit e shëndetshëm, në realitet shumica prej nesh mund të tolerojnë shumë më pak, dhe konsumimi i tepërt i kafeinës mund t’ju japë migrenë të dhimbshme.

4. Mund të bëjë që lëkura juaj të plaket më shpejt.

Ndërsa kafeja është e pasur me antioksidantë që mbrojnë lëkurën tuaj nga radikalet e lira të dëmshme, pirja e tepërt e saj mund të reduktojë kolagjenin në qelizat tuaja. Për shkak se kolagjeni është jetik për arritjen e një çehre të shëndoshë dhe rinore, konsumimi i tepërt i kafeinës mund të bëjë që lëkura juaj të bëhet më pak elastike dhe më e ndjeshme ndaj linjave të holla dhe rrudhave.

MË TEPËR

Mix9 orë më herët

Donald Trump e pranon: Kam dalë në publik me fjalim të përgatitur nga Inteligjenca Artificiale, ishte shumë i mirë

Donald Trump ka treguar se një fjalim që ka mbajtur gjatë kohës që ka qenë president, e ka riprodhuar nëpërmjet...

Mix9 orë më herët

Vila ku kanë jetuar Joe Biden, Barack Obama dhe Bill Clinton del në shitje, pamjet madhështore

Ka prona që mishërojnë histori, si për shembull vila në Georgetown, Washington, e ndërtuar rreth vitit 1891, ku kanë jetuar...

Mix9 orë më herët

Jessica Alba tregon sekretin për një martesë të lumtur

Pas 16 vjetësh martesë, Jessica Alba ka mësuar një ose dy gjëra si të mbajë gjallë marrëdhënien dhe harmoninë me...

Mix9 orë më herët

George dhe Amal Clooney po shkojnë drejt divorcit?

Martesa e George dhe Amal Clooney po merr fund? Burimet raportojnë se aktori 63-vjeçar dhe Amal Clooney janë nën presion...

Mix10 orë më herët

Nisur nga Pamela Anderson: Pse duhet t’i flasësh vetes para pasqyrës?

GETTY IMAGES Pamela Anderson ka publikuar librin e saj me kujtime “Love, Pamela” dhe dokumentarin në Netflix “Pamela, A Love...

Mix11 orë më herët

Fruti më i mirë që ju ndihmon të keni një bark të sheshtë!

Përpjekja për të humbur peshë mund të jetë një udhëtim i vështirë, veçanërisht nëse po përpiqeni të hiqni dorë nga...

Mix11 orë më herët

Ariana Grande “bën paqe” me Scooter Braun?

Ariana Grande do të vazhdojë të punojë me Scooter Braun dhe kompaninë e tij  Hybe – më pak se një...

Mix11 orë më herët

Bebe Rexha shpërthen kundër G-Eazy: “Dështak mosmirënjohës”

Bebe Rexha ka shpërthyer kundër ish-bashkëpunëtorit të saj në hitin “Me, Myself & I”, G-Eazy, duke e quajtur “dështak mosmirënjohës”....

Mix11 orë më herët

Nicole Kidman konfirmon vazhdimin e “Practical Magic”

Nicole Kidman konfirmoi zyrtarisht se ajo dhe Sandra Bullock po kthehen për një vazhdim të “Practical Magic”. Aktorja e “Big...

Mix11 orë më herët

Kate Middelton njofton daljen e parë publike pas diagnostifikimit me kancer: Po bëj përparim me kurimin e sëmundjes

Pas diagnostifikimit me kancer disa muaj me pare, Princesha e Uellsit, Kate Middelton, njoftoi sot se po “përparon” në rrugën...

Facebook