Lidhu me ne

Mix

Carla Bruni flet për betejën me kancerin: Kam një vajzë 12-vjeçare dhe dua ta shoh të rritet

Carla Bruni flet për betejën me kancerin: Kam një vajzë

Tetorin e kaluar, Carla Bruni njoftoi se në vitin 2019 u diagnostikua me kancer gjiri.

“Jam diagnostikuar me kancer gjiri katër vjet më parë. Kirurgji, terapi me rrezatim, terapi hormonale, kam kaluar trajtimin e zakonshëm për këtë lloj kanceri”, tha ndër të tjera ajo. Tani, disa muaj më vonë, Bruni foli për Vanity Fair dhe tregoi përvojën e saj, por edhe se si e ndryshoi “beteja” e saj me kancerin.

“Kam punuar për të kuptuar veten dhe më pas kam zbuluar shërime që nuk lidhen me fjalët, por me ndjesitë dhe kujtimet e varrosura. Dhe ajo që kuptova, është se shumica prej nesh nuk janë aq neurotikë sa mendojmë. Por, ndoshta më të lënduar”, tha fillimisht Carla Bruni.

Për Carla Brunin, çdo person ka traumat e veta personale. “Psikoterapitë adresojnë të gjitha këto dhe kanë ndryshuar gjithçka në jetën time. Tani, ndjej se jeta ime ka kuptim. Zbulova një liri të jashtëzakonshme që nuk na mësohet, megjithëse duhet mësuar që në djep.

Ne jemi të lirë të zgjedhim se si do të reagojmë ndaj ekzistencës sonë, nuk e dija këtë sepse isha i kapur nga egoja. Egoja është atje për të na mbrojtur, si truri ynë, i cili është si një qendër alarmi.”

Më pas, duke folur më gjerësisht për kancerin, ajo tregoi se ende nuk është shëruar plotësisht. “Kanceri hap dyer të reja. Dhe sapo të kapërceni tronditjen fillestare, është pothuajse freskuese, edhe nëse është e dhimbshme, shqetësuese dhe e frikshme”, theksoi ajo. “Unë kam një vajzë 12-vjeçare dhe dua ta shoh të rritet”, përfundoi Bruni.

MË TEPËR

Mix1 ditë më herët

Donald Trump e pranon: Kam dalë në publik me fjalim të përgatitur nga Inteligjenca Artificiale, ishte shumë i mirë

Donald Trump ka treguar se një fjalim që ka mbajtur gjatë kohës që ka qenë president, e ka riprodhuar nëpërmjet...

Mix1 ditë më herët

Vila ku kanë jetuar Joe Biden, Barack Obama dhe Bill Clinton del në shitje, pamjet madhështore

Ka prona që mishërojnë histori, si për shembull vila në Georgetown, Washington, e ndërtuar rreth vitit 1891, ku kanë jetuar...

Mix1 ditë më herët

Jessica Alba tregon sekretin për një martesë të lumtur

Pas 16 vjetësh martesë, Jessica Alba ka mësuar një ose dy gjëra si të mbajë gjallë marrëdhënien dhe harmoninë me...

Mix1 ditë më herët

George dhe Amal Clooney po shkojnë drejt divorcit?

Martesa e George dhe Amal Clooney po merr fund? Burimet raportojnë se aktori 63-vjeçar dhe Amal Clooney janë nën presion...

Mix1 ditë më herët

Nisur nga Pamela Anderson: Pse duhet t’i flasësh vetes para pasqyrës?

GETTY IMAGES Pamela Anderson ka publikuar librin e saj me kujtime “Love, Pamela” dhe dokumentarin në Netflix “Pamela, A Love...

Mix1 ditë më herët

Fruti më i mirë që ju ndihmon të keni një bark të sheshtë!

Përpjekja për të humbur peshë mund të jetë një udhëtim i vështirë, veçanërisht nëse po përpiqeni të hiqni dorë nga...

Mix1 ditë më herët

Ariana Grande “bën paqe” me Scooter Braun?

Ariana Grande do të vazhdojë të punojë me Scooter Braun dhe kompaninë e tij  Hybe – më pak se një...

Mix1 ditë më herët

Bebe Rexha shpërthen kundër G-Eazy: “Dështak mosmirënjohës”

Bebe Rexha ka shpërthyer kundër ish-bashkëpunëtorit të saj në hitin “Me, Myself & I”, G-Eazy, duke e quajtur “dështak mosmirënjohës”....

Mix1 ditë më herët

Nicole Kidman konfirmon vazhdimin e “Practical Magic”

Nicole Kidman konfirmoi zyrtarisht se ajo dhe Sandra Bullock po kthehen për një vazhdim të “Practical Magic”. Aktorja e “Big...

Mix1 ditë më herët

Kate Middelton njofton daljen e parë publike pas diagnostifikimit me kancer: Po bëj përparim me kurimin e sëmundjes

Pas diagnostifikimit me kancer disa muaj me pare, Princesha e Uellsit, Kate Middelton, njoftoi sot se po “përparon” në rrugën...

Facebook