Lidhu me ne

Mix

Muza e Karl Lagerfeld, na mëson si të vishemi sipas çdo kodi të veshjes!

Muza e Karl Lagerfeld, na mëson si të vishemi sipas çdo kodi

Termi “dress cod”, i cili përkthehet nga anglishtja në rumanisht si “kodi i veshjes”, i referohet një serie rregullash që përshkruajnë se çfarë mund dhe cfarë nuk mund të vishet në një vend të caktuar ose në një rast të caktuar. Më të zakonshmet janë kodet e veshjes të vendosura në institucionet arsimore ose në punë, ku mund të na kërkohet të veshim një grup të caktuar rrobash apo edhe uniformë, por edhe kode veshjeje në evente.


Këtu janë ato më të njohurat, sipas rekomandimeve të Ana-Maria Bucura:


1. Casual – mund të vishni pantallona, ​​xhinse apo funde në kombinim me bluza të ndryshme dhe në këmbë mund të vishni ballet, këpucë tenisi apo sandale;
2. Smart – kombinon elementet elegante me ato casual;
3. Biznesi – është më elegant dhe i përshtatshëm për ambjentet e biznesit;
4. Garden party – ideja është që të jeni sa elegant edhe të relaksuar; Rekomandohen fustane me materiale të ajrosura, si dhe këpucë të rehatshme
5. Koktej – rekomandohet një fustan elegant me gjatësi mesatare, mundësisht i veshur me shall.
6. Black Tie – është një nga më të rafinuarat dhe fustanet e mbrëmjes janë ideale për të
Ana Maria Bucura punoi për disa vite si modele te Chanel, dhe ishte modelja për trupin e së cilës stilisti i famshëm Karl Lagerfeld krijoi koleksionin “firmë” që gjithmonë simbolizonte elegancën. Ajo ka qenë  në kopertinën e revistave të shumta kombëtare dhe ndërkombëtare dhe nëpër pasarela në Europë, Azi dhe Amerikë.

MË TEPËR

Mix1 ditë më herët

Donald Trump e pranon: Kam dalë në publik me fjalim të përgatitur nga Inteligjenca Artificiale, ishte shumë i mirë

Donald Trump ka treguar se një fjalim që ka mbajtur gjatë kohës që ka qenë president, e ka riprodhuar nëpërmjet...

Mix1 ditë më herët

Vila ku kanë jetuar Joe Biden, Barack Obama dhe Bill Clinton del në shitje, pamjet madhështore

Ka prona që mishërojnë histori, si për shembull vila në Georgetown, Washington, e ndërtuar rreth vitit 1891, ku kanë jetuar...

Mix1 ditë më herët

Jessica Alba tregon sekretin për një martesë të lumtur

Pas 16 vjetësh martesë, Jessica Alba ka mësuar një ose dy gjëra si të mbajë gjallë marrëdhënien dhe harmoninë me...

Mix1 ditë më herët

George dhe Amal Clooney po shkojnë drejt divorcit?

Martesa e George dhe Amal Clooney po merr fund? Burimet raportojnë se aktori 63-vjeçar dhe Amal Clooney janë nën presion...

Mix1 ditë më herët

Nisur nga Pamela Anderson: Pse duhet t’i flasësh vetes para pasqyrës?

GETTY IMAGES Pamela Anderson ka publikuar librin e saj me kujtime “Love, Pamela” dhe dokumentarin në Netflix “Pamela, A Love...

Mix1 ditë më herët

Fruti më i mirë që ju ndihmon të keni një bark të sheshtë!

Përpjekja për të humbur peshë mund të jetë një udhëtim i vështirë, veçanërisht nëse po përpiqeni të hiqni dorë nga...

Mix1 ditë më herët

Ariana Grande “bën paqe” me Scooter Braun?

Ariana Grande do të vazhdojë të punojë me Scooter Braun dhe kompaninë e tij  Hybe – më pak se një...

Mix1 ditë më herët

Bebe Rexha shpërthen kundër G-Eazy: “Dështak mosmirënjohës”

Bebe Rexha ka shpërthyer kundër ish-bashkëpunëtorit të saj në hitin “Me, Myself & I”, G-Eazy, duke e quajtur “dështak mosmirënjohës”....

Mix1 ditë më herët

Nicole Kidman konfirmon vazhdimin e “Practical Magic”

Nicole Kidman konfirmoi zyrtarisht se ajo dhe Sandra Bullock po kthehen për një vazhdim të “Practical Magic”. Aktorja e “Big...

Mix1 ditë më herët

Kate Middelton njofton daljen e parë publike pas diagnostifikimit me kancer: Po bëj përparim me kurimin e sëmundjes

Pas diagnostifikimit me kancer disa muaj me pare, Princesha e Uellsit, Kate Middelton, njoftoi sot se po “përparon” në rrugën...

Facebook