Lidhu me ne

Mix

Kush është Jordan Bardella, 28-vjeçari që mundi Macron

Kush është Jordan Bardella, 28-vjeçari i partisë së

Jordan Bardella, është politikani i ri 28-vjeçar, i cili drejton partinë e ekstremit të djathtë, Rassemblement National (RN), në Francë. Bardella është i njohur për prejardhjen e tij nga Seine-Saint-Denis, një lagje e thjeshtë e Parisit, ku u rrit vetëm nga nëna e tij. Kjo e dallon atë nga shumica e politikanëve francezë, të cilët zakonisht vijnë nga familje të pasura dhe me ndikim. Bardella shfrytëzon këtë histori për të tërhequr votuesit e rinj dhe të klasën punëtore, një grup që Marine Le Pen ka pasur vështirësi për ta fituar.

Kush është Jordan Bardella, 28-vjeçari i partisë së

Bardella mori drejtimin e RN-së nga Marine Le Pen në vitin 2022, e cila është përpjekur të çlirojë partinë nga gjurmët raciste dhe antisemitike të lëna nga babai i saj dhe bashkëthemeluesi i partisë.

I riu njihet për mbështetjen që ka nga të rinjtë. Një figurë karizmatike, i cili ka 1.2 milionë ndjekës në TikTok, po rezulton të jetë një aset i madh në tërheqjen e një turme gjithnjë e më të re për të votuar për partinë.

Kush është Jordan Bardella, 28-vjeçari i partisë së

Bardella është kryesuesi i listës së RN për zgjedhjet e Parlamentit Evropian, duke synuar të konsolidojë mbështetjen e partisë në qytetet e mëdha dhe ndër votuesit e rinj. Ai ka kaluar trajnime mediatike dhe është i njohur për stilin e tij të drejtpërdrejtë dhe për deklaratat provokative, që shpesh i përdor në fjalimet dhe debatet politike​.

Partia e tij ka qenë subjekt i kritikave për lidhjet e saj të supozuara me Rusinë dhe për bashkëpunimin me partitë e ekstremit të djathtë në Evropë. Megjithëse RN ka votuar kundër agresionit të Rusisë ndaj Ukrainës, qëndrimet e tyre të paqëndrueshme për këtë çështje dhe për politikën evropiane kanë ngritur dyshime mes kundërshtarëve politikë dhe votuesve të mundshëm​.

Bardella kundërshtoi kritikat duke thënë: “Unë nuk jam kundër Evropës. Unë jam kundër mënyrës se si funksionon Europa tani.”

Gjithashtu kritikët e Bardella-s e akuzojnë atë se shpenzon shumë kohë për të përmirësuar imazhin e tij publik dhe jo mjaftueshëm duke studiuar çështje të rëndësishme politike.

Pavarësisht kritikave dhe polemikave, Bardella mbetet një figurë me ndikim dhe tërheqës për një pjesë të madhe të votuesve francezë.

Vazhdo leximin

MË TEPËR

Mix11 orë më herët

Donald Trump e pranon: Kam dalë në publik me fjalim të përgatitur nga Inteligjenca Artificiale, ishte shumë i mirë

Donald Trump ka treguar se një fjalim që ka mbajtur gjatë kohës që ka qenë president, e ka riprodhuar nëpërmjet...

Mix11 orë më herët

Vila ku kanë jetuar Joe Biden, Barack Obama dhe Bill Clinton del në shitje, pamjet madhështore

Ka prona që mishërojnë histori, si për shembull vila në Georgetown, Washington, e ndërtuar rreth vitit 1891, ku kanë jetuar...

Mix11 orë më herët

Jessica Alba tregon sekretin për një martesë të lumtur

Pas 16 vjetësh martesë, Jessica Alba ka mësuar një ose dy gjëra si të mbajë gjallë marrëdhënien dhe harmoninë me...

Mix11 orë më herët

George dhe Amal Clooney po shkojnë drejt divorcit?

Martesa e George dhe Amal Clooney po merr fund? Burimet raportojnë se aktori 63-vjeçar dhe Amal Clooney janë nën presion...

Mix11 orë më herët

Nisur nga Pamela Anderson: Pse duhet t’i flasësh vetes para pasqyrës?

GETTY IMAGES Pamela Anderson ka publikuar librin e saj me kujtime “Love, Pamela” dhe dokumentarin në Netflix “Pamela, A Love...

Mix12 orë më herët

Fruti më i mirë që ju ndihmon të keni një bark të sheshtë!

Përpjekja për të humbur peshë mund të jetë një udhëtim i vështirë, veçanërisht nëse po përpiqeni të hiqni dorë nga...

Mix12 orë më herët

Ariana Grande “bën paqe” me Scooter Braun?

Ariana Grande do të vazhdojë të punojë me Scooter Braun dhe kompaninë e tij  Hybe – më pak se një...

Mix12 orë më herët

Bebe Rexha shpërthen kundër G-Eazy: “Dështak mosmirënjohës”

Bebe Rexha ka shpërthyer kundër ish-bashkëpunëtorit të saj në hitin “Me, Myself & I”, G-Eazy, duke e quajtur “dështak mosmirënjohës”....

Mix12 orë më herët

Nicole Kidman konfirmon vazhdimin e “Practical Magic”

Nicole Kidman konfirmoi zyrtarisht se ajo dhe Sandra Bullock po kthehen për një vazhdim të “Practical Magic”. Aktorja e “Big...

Mix12 orë më herët

Kate Middelton njofton daljen e parë publike pas diagnostifikimit me kancer: Po bëj përparim me kurimin e sëmundjes

Pas diagnostifikimit me kancer disa muaj me pare, Princesha e Uellsit, Kate Middelton, njoftoi sot se po “përparon” në rrugën...

Facebook