Lidhu me ne

Mix

“Gruaja dhe deti”, historia e padëgjuar e 104-vjeçares që gjuan karavidhe prej kur ishte 8 vjeç

Gjuetarja më e vjetër i karavidheve në Maine, SHBA, sapo mbushi 104 vjeç…dhe nuk ka në plan të largohet së shpejti.

Virginia “Ginny” Oliver festoi ditëlindjen jaëvn e shkuar me familjen ku shijuan ëmbëlsirën e saj të preferuar të tortës me çokollatë dhe akullore, raportoi WGME.

Ginny, e cila është subjekt i librit për fëmijë të vitit 2022 “Zonja e karavidheve”, i tha autores Barbara Walsh se ajo nuk ndihet aspak e vjetër edhe pse është përballur me dhimbje shtesë ne trupin e saj vitet e fundit.

“Askush nuk dëshiron të me dëgjojë duke u ankuar,” tha Ginny.

Sa i përket planeve nëse mendon të gjuajë për karavidhe për sezonin e kësaj vere, Ginny nuk ka dyshime për këtë.

“Oh, unë do shkoj,” tha ajo.

Ginny filloi të peshkonte me babanë dhe vëllain e saj në të njëjtat ujëra të Rockland-it që ajo pushton sot, kur ishte vetëm 8 vjeç, duke e bërë këtë sezon të 96-tin që ajo do kalojë në ujë

Ajo ka jetuar të gjithë jetën e saj në të njëjtën rrugë ku lindi në vitin 1920, sipas News Center Maine, ku ka rritur katër fëmijë me burrin e saj, të gjithë që janë marrë me gjueti karavishesh.

Djali i saj Max, 80 vjeç, ende del në ujë me të edhe sot. Gjatë gjithë këtyre viteve që kanë kaluar, ka një gjë që Ginny e pëlqen në lidhje me karavidhet.

“Unë jam ende shefi,” tha ajo.

 NY Post

MË TEPËR

Mix11 orë më herët

Donald Trump e pranon: Kam dalë në publik me fjalim të përgatitur nga Inteligjenca Artificiale, ishte shumë i mirë

Donald Trump ka treguar se një fjalim që ka mbajtur gjatë kohës që ka qenë president, e ka riprodhuar nëpërmjet...

Mix11 orë më herët

Vila ku kanë jetuar Joe Biden, Barack Obama dhe Bill Clinton del në shitje, pamjet madhështore

Ka prona që mishërojnë histori, si për shembull vila në Georgetown, Washington, e ndërtuar rreth vitit 1891, ku kanë jetuar...

Mix11 orë më herët

Jessica Alba tregon sekretin për një martesë të lumtur

Pas 16 vjetësh martesë, Jessica Alba ka mësuar një ose dy gjëra si të mbajë gjallë marrëdhënien dhe harmoninë me...

Mix11 orë më herët

George dhe Amal Clooney po shkojnë drejt divorcit?

Martesa e George dhe Amal Clooney po merr fund? Burimet raportojnë se aktori 63-vjeçar dhe Amal Clooney janë nën presion...

Mix11 orë më herët

Nisur nga Pamela Anderson: Pse duhet t’i flasësh vetes para pasqyrës?

GETTY IMAGES Pamela Anderson ka publikuar librin e saj me kujtime “Love, Pamela” dhe dokumentarin në Netflix “Pamela, A Love...

Mix13 orë më herët

Fruti më i mirë që ju ndihmon të keni një bark të sheshtë!

Përpjekja për të humbur peshë mund të jetë një udhëtim i vështirë, veçanërisht nëse po përpiqeni të hiqni dorë nga...

Mix13 orë më herët

Ariana Grande “bën paqe” me Scooter Braun?

Ariana Grande do të vazhdojë të punojë me Scooter Braun dhe kompaninë e tij  Hybe – më pak se një...

Mix13 orë më herët

Bebe Rexha shpërthen kundër G-Eazy: “Dështak mosmirënjohës”

Bebe Rexha ka shpërthyer kundër ish-bashkëpunëtorit të saj në hitin “Me, Myself & I”, G-Eazy, duke e quajtur “dështak mosmirënjohës”....

Mix13 orë më herët

Nicole Kidman konfirmon vazhdimin e “Practical Magic”

Nicole Kidman konfirmoi zyrtarisht se ajo dhe Sandra Bullock po kthehen për një vazhdim të “Practical Magic”. Aktorja e “Big...

Mix13 orë më herët

Kate Middelton njofton daljen e parë publike pas diagnostifikimit me kancer: Po bëj përparim me kurimin e sëmundjes

Pas diagnostifikimit me kancer disa muaj me pare, Princesha e Uellsit, Kate Middelton, njoftoi sot se po “përparon” në rrugën...

Facebook