Lidhu me ne

Mix

Nisur nga Pamela Anderson: Pse duhet t’i flasësh vetes para pasqyrës?

Nisur nga Pamela Anderson: Pse duhet t’i flasësh vetes paraGETTY IMAGES

Pamela Anderson ka publikuar librin e saj me kujtime “Love, Pamela” dhe dokumentarin në Netflix “Pamela, A Love Story” dhe ti mund të mendosh se është shumë e zënë me të gjitha këto angazhime, ama, aktorja ka ende kohë për të gjetur dashurinë e vërtetë, si dhe për t’i folur vetes para pasqyrës.Nisur nga Pamela Anderson: Pse duhet t’i flasësh vetes paraGETTY IMAGES

Në një intervistë për Bustle, ajo ka zbuluar ca të pathëna interesante nga jeta e saj dhe mënyrën se si e sheh botën, me një qasje romantike dhe të këndshme. Ajo tregoi se i flet vetes shpesh para pasqyrës dhe ndau disa nga afirmimet që bën para pasqyrës: “Ji guximtare, ndërmerr rreziqe”, shprehet fillimisht, duke vijuar: “Jam gati për dashurinë. Qëllimi im është të jem vetja, ndërsa bota më shtyn, më tërheq dhe më tundon”, përfundon ajo.

Nëse prej vitesh ke menduar se Pamela është një grua interesante, na lejo të të themi një fakt që do të të bëjë të intrigohesh më shumë. Pam i gatuan pastat me salce me petale trëndafilash, thjesht sepse mundet.

Ah, mban edhe ditar, e ke parasysh, për të manifestuar më mirë.

Nisur nga Pamela Anderson: Pse duhet t’i flasësh vetes para

Për t’u rikthyer te praktika e të folurit para pasqyrës: A është e këshillueshme?

Mund të kesh parë në TikTok që shumë njerëz e këshillojnë këtë metodë, pasi i bën të ndihen më mirë dhe ta shohin veten me më shumë dashuri. Këtë praktikë mund ta bësh ndërkohë që vishesh dhe bëhesh gati për punë, ndërkohë që vendos bizhuteritë, ose edhe kur do të bësh foto. Metoda është e thjeshtë: I flet vetes me mirësi dhe thua afirmime pozitive.

Sipas Tara Well, psikologe e licensuar, shkencëtare hulumtuese dhe profesore në universitetin “Barnard College of Columbia”, pasqyrat mund të zgjojnë ndjesi të forta te ne, duke na ndryshuar edhe perspektivat dhe mënyrën se si ne e shohim veten. Pasqyrat nxjerrin në pah atë që ne përpiqemi t’ia fshehim botës.

Sipas saj, dëshira që të shihemi nga të tjerët është bazike dhe normale. Përdorimi i pasqyrës të ndihmon me vetëreflektimin dhe dashurinë ndaj vetes, pasi mund ta shohësh veten përtej një shëmbëlltyre.

Tara shpjegon se fillimisht njerëzit ndihen si një siklet kur i flasin vetes para pasqyrës dhe kjo është mëse normale. Më pas, mësohesh dhe bën një vështrim edhe më të thellë të botës tënde të brendshme, duke e pranuar dhe dashur veten tënde nga jashtë. Zakonisht, pas një periudhe kohore, ti nuk sheh më imperfeksionet e tua, por përqendrohesh te gjërat e bukura, tek tiparet e tua dhe nis ta pranosh veten dhe të kesh më shumë besim tek aftësitë e tua.

Pse funksionon kjo metodë?

Ekspertët thonë se duke qëndruar përballë shëmbëlltyrës tënde krijon një lidhje më të ngushtë me veten, arrin të menaxhosh më mirë emocionet e tua dhe madje, mund të bëhesh njeri më empatik, pasi mëson se ndjesitë janë të zakonshme për të gjithë, qofshin ato pozitive ose jo.

Ndërsa ne shpenzojmë shumë kohë përballë pajisjeve teknologjike, e humbim paksa sensin e vetvetes dhe mendojmë se reflektimi ynë varet nga këndi i kamerës ose reflektimi që shohim në telefon. Në fakt, të shohësh veten në pasqyrë, tregon jo vetëm një reflektim të ri, por është edhe një mënyrë më e mirë e rilidhjes me veten.

Si ta aplikosh këtë metodë?

Shkruaj qëllimin për të cilin do ta aplikosh metodën dhe kalo kohë me veten para pasqyrës

Merr frymë thellë para se të nisësh t’i flasësh vetes

Përqendrohu te sytë dhe fol me pozitivitet për veten

Shiko nëse po tregohesh kritik/e ndaj vetes

Mbaj mend se ku përqendrohesh më shumë, te defektet apo tek të mirat e tua, për të reflektuar në vijim

Disa afirmime pozitive:

“Sa bukur dukem sot!”

“Më pëlqen shumë fakti që njerëzit mendojnë se jam kaq i/e bukur dhe i/e zgjuar.”

“Jam kaq kreativ/e!”

“Ndihem shumë mirë dhe i/e lumtur!”

MË TEPËR

Kryesore1 orë më herët

Kryeministri Rama: Atentati ndaj Donald Trump, TRAGJEDI për botën demokratike!

Kryeministri Edi Rama e ka cilësuar si “tragjedi për Botën demokratike”, atentatin ndaj ish-Presidentit, Donald Trump në miting në Pensilvani....

Radar1 orë më herët

Deklarata e parë e Donald Trump pas atentatit për vrasje

Donald Trump ka bërë reagimin e parë pas atentatit për vrasje që iu bë në Pensilvani. Një atentat nga i...

Mix11 orë më herët

10 plazhet më të bukura shqiptare sipas revistës spanjolle “Condé Nast”!

Revista prestigjioze spanjolle Condé Nast në një artikull tregon 10 plazhet më të bukura të Rivierës Shqiptare. Vlorë! Vlora është qyteti-port, ku...

Sport12 orë më herët

FOTO/ Zbulohet e DASHURA e Lamine Jamal? Kush është VAJZA që u pa në ndeshjen Francë-Spanjë!

Lamine Jamal/ Padilla Lamine Jamal, djaloshi 17-vjeçar dhe lojtari më i ri që ka shënuar në historinë e Kampionatit Europian, është...

Mix12 orë më herët

Mesazhet e fundit që la Steve Jobs para se të ndërronte jetë

Steve Jobs vdiq si një miliarder, me një pasuri prej 7 miliardë dollarësh, në moshën 56 vjeçare nga kanceri i...

Mix12 orë më herët

Depilimi me Lazer, përfitimet dhe rreziqet e mundshme

Nëse nuk jeni të kënaqur me mënyrat tradicionale të depilimit, heqja e qimeve me lazer mund të jetë një opsion...

Mix12 orë më herët

Si të kurseni para? Mos u vononi më shumë

Kursimi i parave është një nga proceset më të vështira që mund të hasin njerëzit. Disa e hedhin fajin tek...

Mix12 orë më herët

Vazhdojnë përplasjet mes Kendrick Lamar dhe Drake…

Kendrick Lamar ka publikuar një tjetër këngë të re, që është një ‘diss’ për Drake, duke marrë parasysh sherrin mes...

Mix12 orë më herët

Ushqimet afrodiziake: Si funksionojnë dhe si mund t’i përfshini në takimin tuaj

Disa gjëra janë padyshim romantike: një shëtitje në plazh në perëndim të diellit ose përkëdhelje në pikën më të lartë të qytetit...

Mix12 orë më herët

Nga stresi te pagjumësia, disa arsye pse ju jeni duke shtuar në peshë

Ngrënia pa kriter nuk është ndër arsyet e vetme përse një person shton peshë. Kur të mësoni sesa shkaqe të...

Facebook