Lidhu me ne

Mix

Vila ku kanë jetuar Joe Biden, Barack Obama dhe Bill Clinton del në shitje, pamjet madhështore

Ka prona që mishërojnë histori, si për shembull vila në Georgetown, Washington, e ndërtuar rreth vitit 1891, ku kanë jetuar edhe Joe Biden, Barack Obama dhe Bill Clinton. Pronari aktual e bleu shtëpinë në 1995 nga Pamela Harriman, ambasadorja e SHBA në Francë dhe një anëtare e Partisë Demokratike.

Në vitin 1970, ish-guvernatori i New Yorkut, Harriman, bleu vilën dhe “priti aty elitën sociale dhe politike të Washingtonit”, thotë agjenti Michael Rankin, “Ai më vonë u martua me gruan e tij të dytë, Pamela, e cila u bë ambasadore në Francë, dhe ata ishin një çift i fuqishëm që pritën në shtëpi figura të shquara politike duke përfshirë presidentë, nënkryetarë dhe senatorë të Shteteve të Bashkuara.” Prandaj nuk është për t’u habitur që figura të rëndësishme si Joe Biden, Barack Obama dhe Bill Clinton kanë qenë këtu.

Me të hyrë, sheh një hall të madh, nga ku mund të hysh në dhoma të mëdha të dekoruara me dru, me tavane gati 4 metra të larta. Nga hyrja e vilës mund të kaloni në dhomën e sofistikuar formale të ndenjes, e cila ka një oxhak të madh dhe elegant. Ngjitur me dhomën e ndenjes, dhoma e bukur e muzikës, me një tjetër oxhak dhe akses në dhomën e ngrënies. 

Në pjesën e pasme të shtëpisë ndodhet kuzhina, e cila ndërthur funksionalitetin dhe komoditetin. Ka një ishull të madh qendror dhe dhoma hapet në zonën e mëngjesit, ku dritaret e mëdha lejojnë dritë e mrekullueshme natyrore të depërtojë brenda. Dyert me panele xhami të çojnë drejtpërdrejt në tarracën e pasme dhe kopësht. Gjithashtu ka një qilar, një tualet dhe një ashensor me akses në të gjitha katet.

Duke u ngjitur lart, mbërrini në tre dhomat e gjumit, duke përfshirë suitën luksoze. Dhoma e madhe është e mobiluar me dy oxhaqe, dy dollapë dhe një tarracë private të mbuluar, e aksesueshme vetëm nga vetë suita. Në katin e parë ndodhen edhe dy dhoma të tjera me oxhak dhe një zyrë e madhe, gjithashtu me oxhak dhe një tualet. Në katin e dytë ka dy dhoma gjumi të tjera, njëra me një banjo dhe tjetra me akses në një dhomë të madhe lojrash. Në këtë kat ndodhet edhe dhoma e kinemasë me dalje në tarracë. Ekziston edhe një aneks kuzhine, lavatriçe dhe tharëse, dhe një banjo në korridor. Jashtë ka kopshte të mëdha dhe parkim.

Vila shitet në Sotheby’s për 9,990,000 dollarë.

MË TEPËR

Kryesore22 orë më herët

Preç Zogaj: Nuk ka rrotacion në Shqipëri, pa rrotacion në lidershipin e PD!

Preç Zogaj thotë se rrotacioni politik në Shqipëri nuk mund të ndodhë me një opozitë që sulmon SPAK-un dhe ndërkombëtarët. ...

Aktualitet6 ditë më herët

Tregu i pronave fillon rënien, transaksionet në Tiranë u tkurrën me 20% në 2023

Të dhënat e ASHK tregojnë se numri i transaksioneve të shitblerjeve me pasuritë e paluajtshme pësoi tkurrje në vitin 2023....

Kryesore6 ditë më herët

Gaz Bardhi kundër Argita Malltezit, si kryetare e PD-së: Unë nuk kam luftuar të bashkoj PD-në që të humbë zgjedhjet

Gazment Bardhi, kryetar i grupit parlamentar të PD, i ftuar në studion e emisionit “Kjo Javë” në News24 ka folur mbi mundësinë...

Mix6 ditë më herët

Rinoplastica in Albania – Migliori Chirurghi Albanesi

Rinoplastica in Albania – Consulenza gratuita su WhatsApp 0355693608676 Intervento – tecnica chiusa, nessuna cicatrice – anestesia totale endovenosa –...

Mix6 ditë më herët

Rinoplastica in Albania – Consulenza gratuita su WhatsApp

Consulenza gratuita WhatsApp 00355693608676 L’intervento chirurgico per rimodellare il naso è noto come rinoplastica. Gli interventi di rinoplastica possono essere...

Mix6 ditë më herët

Sa kushton operacioni i hundës në Shqipëri ?

Sa kushton operacioni i hundës në Shqipëri ? Cilët janë mjekët më të miré ? Na shkruani në WhatsApp 00355693608676 ne...

Mix1 javë më herët

5 super ushqime kundër plakjes!

Ka disa super ushqime super kundër plakjes. Dhe konsumimi i tyre me një frekuencë të caktuar në një dietë të...

Mix1 javë më herët

A keni parë një qen në ëndërr?

Qeni në përgjithësi është një shenjë miqësie , por varet nga mënyra se si e shihni, sepse mund të nënkuptojë...

Mix1 javë më herët

Cilat janë sekretet e jetës sipas Tolstoy

Ka shumë gjëra për të mësuar në lidhje me Artin e të Jetuarit nga Lufta dhe Paqja e Tolstoit –...

Temporal1 javë më herët

Intervista e Kadaresë më 1994 – Më kërkojnë të ndërhyj në debate politike, por nuk më intereson

Në gazetën “Koha Jonë”, e enjte, 31 mars 1994, në faqet 5-6, është publikuar një intervistë e shkrimtarit Ismail Kadare,...

Facebook