Lidhu me ne

Mix

“Bugatti Tourbillon”, modeli i ri i makinës lukzose që kushton miliona dollarë

"Bugatti Tourbillon", modeli i ri i makinës lukzose qëBugatti Tourbillon, foto CNN

Bugatti ka zbuluar modelin e saj të ri, “Bugatti Tourbillon”. Makina do të zëvendësojë “Bugatti Chiron” me 3.3 milionë dollarë, 1500 kuaj fuqi.

Ju mund të keni pritur që modeli i ri i Bugatti-t të jetë tërësisht elektrik. Jo vetëm që industria po shkon në atë drejtim, por në vitin 2021 Bugatti u shkëput nga Volkswagen Group dhe u bashkua me Rimac, kompania kroate që prodhon supermakinën tërësisht elektrike “Rimac Nevera”.

Por Mate Rimac, shefi ekzekutiv i kompanisë së re, që tani quhet Bugatti Rimac, tha se ai kurrë nuk kishte ndërmend të bënte një Bugatti tërësisht elektrik.

Ashtu si modelet “Bugatti Chiron” dhe Veyron para tij, “Bugatti Tourbillon” i ri do të ketë një motor të madh me 16 cilindra me gaz. Motori, i cili është projektuar në bashkëpunim me firmën britanike të inxhinierisë së makinave garash Cosworth, do të ndihmohet nga tre motorë elektrikë të fuqishëm.

Një motor në pjesën e pasme të makinës dhe dy të tjerë në pjesën e përparme do të jenë në gjendje të prodhojnë të paktën 800 kuaj fuqi vetë.

Vazhdo leximin

MË TEPËR

Radar6 orë më herët

“Kjo lloj dhune nuk ka vend në Amerikë”

Presidenti amerikan, Joe Biden, u kthye në Shtëpinë e Bardhë menjëherë pas lajmit për atentatin ndaj rivalit të tij, Donald...

Aktualitet6 orë më herët

Reagimi prekës i Ivanka Trump: Të dua babi sot e përgjithmonë

Pas Donald Trump Jr. djali i madh i ish-presidentit amerikan, ka reaguar edhe vajza e tij Ivanka Trump përmes një...

Radar6 orë më herët

Donald Trump shfaqet për herë të parë pas sulmit në miting

Ish-presidenti amerikan Donald Trump është shfaqur për herë të parë pas sulmit me armë në një miting në Pensilvani. Ai...

Kryesore6 orë më herët

Çfarë dimë deri tani për atentatin ndaj ish-presidentit Donald Trump

Autoritetet kanë identifikuar personin e armatosur dhe kanë ndarë detaje rreth viktimave nga të shtënat që ndodhën të shtunën pasdite...

Kryesore9 orë më herët

Kryeministri Rama: Atentati ndaj Donald Trump, TRAGJEDI për botën demokratike!

Kryeministri Edi Rama e ka cilësuar si “tragjedi për Botën demokratike”, atentatin ndaj ish-Presidentit, Donald Trump në miting në Pensilvani....

Radar9 orë më herët

Deklarata e parë e Donald Trump pas atentatit për vrasje

Donald Trump ka bërë reagimin e parë pas atentatit për vrasje që iu bë në Pensilvani. Një atentat nga i...

Mix19 orë më herët

10 plazhet më të bukura shqiptare sipas revistës spanjolle “Condé Nast”!

Revista prestigjioze spanjolle Condé Nast në një artikull tregon 10 plazhet më të bukura të Rivierës Shqiptare. Vlorë! Vlora është qyteti-port, ku...

Sport19 orë më herët

FOTO/ Zbulohet e DASHURA e Lamine Jamal? Kush është VAJZA që u pa në ndeshjen Francë-Spanjë!

Lamine Jamal/ Padilla Lamine Jamal, djaloshi 17-vjeçar dhe lojtari më i ri që ka shënuar në historinë e Kampionatit Europian, është...

Mix19 orë më herët

Mesazhet e fundit që la Steve Jobs para se të ndërronte jetë

Steve Jobs vdiq si një miliarder, me një pasuri prej 7 miliardë dollarësh, në moshën 56 vjeçare nga kanceri i...

Mix19 orë më herët

Depilimi me Lazer, përfitimet dhe rreziqet e mundshme

Nëse nuk jeni të kënaqur me mënyrat tradicionale të depilimit, heqja e qimeve me lazer mund të jetë një opsion...

Facebook