Lidhu me ne

Sport

10 muzetë më të mirë të futbollit në Europë

Më 14 qershor nisi në Gjermani, Kampionati Europian i Futbollit, Euro 2024.

Është e vështirë të mos përfshihesh nga emocionet e futbollit kur zhvillohet një turne kaq i rëndësishëm.

Për ata që duan të mësojnë më shumë rreth kësaj loje të bukur, LiveFootballTickets ka publikuar një klasifikim të muzeve më të mirë të futbollit që mund të vizitoni në të gjithë kontinentin.

Studimi vlerësoi përshtypjet e vizitorëve në TripAdvisor dhe çmimin e biletës për të përpiluar klasifikimin.

Në vend të parë renditet Muzeu Grek i Futbollit, në qytetin e Chania, i cili u vlerësua si muzeu më i mirë i futbollit në Europë. Hyrja është e lirë dhe vlerësimi është 4.94 sipas përshtypjeve.

Në vend të dytë renditet Muzeu i Yllit të Kuq në Beograd, kurse në të tretin, Muzeu Skocez i Futbollit në Glasgow.

Hyrja në Muzeun e Yllit të Kuq në Beograd është pak më e lirë se në atë të Glasgow (5.10 euro përkundrejt 5.90 euro), por Muzeu i Skocez ka marrë një vlerësim pak më të mirë nga përshtypjet e vizitorëve (4,72 përkundrejt 4,44).

Renditja e 10 muzeve më të mirë të Futbollit në Europë

1. Greek Football Museum, Greqi

2. Red Star Museum, Serbi / Scottish Football Museum, Mbretëri e Bashkuar

4. CR7 Museum, Portugali

5. The Museum of Football, Rumani

6. Museo Del Calcio, Itali

7. German Football Museum, Gjermani

8. Benfica Museum, Portugali

9. FC Porto Museum, Portugali

10. The National Football Museum, Mbretëri e Bashkuar

Time Out

MË TEPËR

Radar14 orë më herët

“Kjo lloj dhune nuk ka vend në Amerikë”

Presidenti amerikan, Joe Biden, u kthye në Shtëpinë e Bardhë menjëherë pas lajmit për atentatin ndaj rivalit të tij, Donald...

Aktualitet14 orë më herët

Reagimi prekës i Ivanka Trump: Të dua babi sot e përgjithmonë

Pas Donald Trump Jr. djali i madh i ish-presidentit amerikan, ka reaguar edhe vajza e tij Ivanka Trump përmes një...

Radar14 orë më herët

Donald Trump shfaqet për herë të parë pas sulmit në miting

Ish-presidenti amerikan Donald Trump është shfaqur për herë të parë pas sulmit me armë në një miting në Pensilvani. Ai...

Kryesore14 orë më herët

Çfarë dimë deri tani për atentatin ndaj ish-presidentit Donald Trump

Autoritetet kanë identifikuar personin e armatosur dhe kanë ndarë detaje rreth viktimave nga të shtënat që ndodhën të shtunën pasdite...

Kryesore17 orë më herët

Kryeministri Rama: Atentati ndaj Donald Trump, TRAGJEDI për botën demokratike!

Kryeministri Edi Rama e ka cilësuar si “tragjedi për Botën demokratike”, atentatin ndaj ish-Presidentit, Donald Trump në miting në Pensilvani....

Radar17 orë më herët

Deklarata e parë e Donald Trump pas atentatit për vrasje

Donald Trump ka bërë reagimin e parë pas atentatit për vrasje që iu bë në Pensilvani. Një atentat nga i...

Mix1 ditë më herët

10 plazhet më të bukura shqiptare sipas revistës spanjolle “Condé Nast”!

Revista prestigjioze spanjolle Condé Nast në një artikull tregon 10 plazhet më të bukura të Rivierës Shqiptare. Vlorë! Vlora është qyteti-port, ku...

Sport1 ditë më herët

FOTO/ Zbulohet e DASHURA e Lamine Jamal? Kush është VAJZA që u pa në ndeshjen Francë-Spanjë!

Lamine Jamal/ Padilla Lamine Jamal, djaloshi 17-vjeçar dhe lojtari më i ri që ka shënuar në historinë e Kampionatit Europian, është...

Mix1 ditë më herët

Mesazhet e fundit që la Steve Jobs para se të ndërronte jetë

Steve Jobs vdiq si një miliarder, me një pasuri prej 7 miliardë dollarësh, në moshën 56 vjeçare nga kanceri i...

Mix1 ditë më herët

Depilimi me Lazer, përfitimet dhe rreziqet e mundshme

Nëse nuk jeni të kënaqur me mënyrat tradicionale të depilimit, heqja e qimeve me lazer mund të jetë një opsion...

Facebook