Lidhu me ne

Sport

Euro 2024: Golashëniesi më i mirë është… autogoli!

Harry Kane, Kylian Mbappe, Kai Havertz apo Cristiano Ronaldo?

Me nisjen e fazës finale të Euro 2024, bastet u hodhën si për vendin fitues, ashtu edhe për golashënuesin më të mirë të kompeticionit, me emrat e mësipërm dhe ndoshta disa të tjerë që “luanin” fort.

Gjithsesi, ndërsa jemi shumë afër përfundimit të fazës së grupeve, nuk ka njeri që të ketë spikatur nga të tjerët në listën e golashënuesve.

Gjithsej 64 gola janë shënuar në ndeshjet e luajtura deri të dielën, pra një gol për 37 minuta lojë dhe 2.47 për ndeshje. Vetëm katër kanë arritur të gjejnë rrjetën dy herë dhe ata janë (sipas rendit të dhënë nga UEFA George Mikoutatze (2 gola, Kombëtarja e Gjeorgjisë), Jamal Muziala (2 gola, Kombëtarja e Gjermanisë), Niklas Filkrug (2 gola, kombëtarja gjermane) dhe Ivan Schranz (2 gola, kombëtarja e Sllovakisë).

Pikërisht mbi ta do të ishte Romelu Lukaku, megjithatë sulmuesi belg “nuk e do” fare.

Të tre herët që shënoi ai e pa golin e tij të anuluar nga VAR, ku kulmi ishte ndeshja kundër kombëtares rumune. Prandaj, “golashënuesi i parë” për momentin janë autogolët.

Sigurisht që nuk llogariten në listën përkatëse, megjithatë kjo statistikë është shumë interesante, sidomos në një kompeticion që, siç tregojnë skuadrat, i ka rënë një barrë e veçantë mbrojtjes.

Në total ata kanë arritur në gjashtë (6), çka ka bërë që përdoruesit e internetit të komentojnë se:

“Në këtë Euro ka tre lloje golash: Ata në minutën e fundit, golat nga 25 metra dhe autogolat”.

Autogoli i Samet Akaidin në ndeshjen e kombëtares turke ndaj asaj të Portugalisë është kandidat i sigurt për çmimin e vitit. Çfarë mund të thotë sigurisht Robin Hranac, i cili bashkë me autogolin ka një penallti por edhe një gabim tragjik që çoi në gol.

Për skocezët, përsëri, as autogolët nuk i ndihmuan që të mos ishin jashtë garës, me 2/7 e golave ??të tyre në fazën finale të Euros nga kundërshtarët, pra një më shumë se golashënuesit e tjerë.

Nga ana tjetër, nder dhe lavdi për Xhasulën e kombëtares shqiptare që “fshiu” autogolin ndaj Kroacisë, duke barazuar në finale për finalen 2-2.

Së fundi, sa i përket golave ??të anuluar pas vendimit të VAR-it, ata janë ngjitur në nëntë 9 me atë të kombëtares holandeze që ka ngjallur dhe debatin më të madh.

MË TEPËR

Radar15 orë më herët

“Kjo lloj dhune nuk ka vend në Amerikë”

Presidenti amerikan, Joe Biden, u kthye në Shtëpinë e Bardhë menjëherë pas lajmit për atentatin ndaj rivalit të tij, Donald...

Aktualitet15 orë më herët

Reagimi prekës i Ivanka Trump: Të dua babi sot e përgjithmonë

Pas Donald Trump Jr. djali i madh i ish-presidentit amerikan, ka reaguar edhe vajza e tij Ivanka Trump përmes një...

Radar15 orë më herët

Donald Trump shfaqet për herë të parë pas sulmit në miting

Ish-presidenti amerikan Donald Trump është shfaqur për herë të parë pas sulmit me armë në një miting në Pensilvani. Ai...

Kryesore15 orë më herët

Çfarë dimë deri tani për atentatin ndaj ish-presidentit Donald Trump

Autoritetet kanë identifikuar personin e armatosur dhe kanë ndarë detaje rreth viktimave nga të shtënat që ndodhën të shtunën pasdite...

Kryesore17 orë më herët

Kryeministri Rama: Atentati ndaj Donald Trump, TRAGJEDI për botën demokratike!

Kryeministri Edi Rama e ka cilësuar si “tragjedi për Botën demokratike”, atentatin ndaj ish-Presidentit, Donald Trump në miting në Pensilvani....

Radar18 orë më herët

Deklarata e parë e Donald Trump pas atentatit për vrasje

Donald Trump ka bërë reagimin e parë pas atentatit për vrasje që iu bë në Pensilvani. Një atentat nga i...

Mix1 ditë më herët

10 plazhet më të bukura shqiptare sipas revistës spanjolle “Condé Nast”!

Revista prestigjioze spanjolle Condé Nast në një artikull tregon 10 plazhet më të bukura të Rivierës Shqiptare. Vlorë! Vlora është qyteti-port, ku...

Sport1 ditë më herët

FOTO/ Zbulohet e DASHURA e Lamine Jamal? Kush është VAJZA që u pa në ndeshjen Francë-Spanjë!

Lamine Jamal/ Padilla Lamine Jamal, djaloshi 17-vjeçar dhe lojtari më i ri që ka shënuar në historinë e Kampionatit Europian, është...

Mix1 ditë më herët

Mesazhet e fundit që la Steve Jobs para se të ndërronte jetë

Steve Jobs vdiq si një miliarder, me një pasuri prej 7 miliardë dollarësh, në moshën 56 vjeçare nga kanceri i...

Mix1 ditë më herët

Depilimi me Lazer, përfitimet dhe rreziqet e mundshme

Nëse nuk jeni të kënaqur me mënyrat tradicionale të depilimit, heqja e qimeve me lazer mund të jetë një opsion...

Facebook