Lidhu me ne

Kioske

Cili është vendi më ateist në botë?

ujvar-720x340
Asnjë i ri nga Islanda nuk beson se zoti e ka krijuar tokën sipas një studimi të fundit.
Afër 90% e të gjithë islandezëve ishin besimtarë të devotshëm deri para 20 vjetësh. Ndërsa sot, më pask se 50% e tyre besojnë në zot dhe e praktikojnë fenë, shkruan The Independent, transmeton Klan Kosova.
Me numrin në rritje të jo-besimtarëve, Islanda ndryshon shumë nga vendet e tjera të botës, sipas në sondazhi të Gallup International.
Në fakt, ndërkombëtarisht, personat nën moshën 34 vjeçare, janë të prirur të jenë më religjiozë se ata që janë më të vjetër, sidomos në Afrikë dhe në Lindje të Mesme, ku 8 nga 10 njerëz e konsiderojnë veten religjiozë.
Sipas Anna Boasdottir, një profesoreshë islandeze, në Fakultetin e Teologjisë në Universitetin e Islandës, është progresi shkencor që ka ndikuar në ndryshimin e qëndrimeve të popullatës karshi religjionit.
Sidoqoftë, ajo thotë se 40% e gjeneratës së re të popullit, e konsiderojnë veten të krishterë, edhe pse asnjëri prej tyre nuk besoj se Zoti e krijoi tokën.
Vazhdo leximin
Kliko të komentosh

Duhet të jeni i kyçur në mënyrë që të mund të lini një koment Kyçu

Përgjigju

MË TEPËR

Radar4 orë më herët

Rama ka futur thika pas shpine ndaj Kosovës në mënyrë të vazhdueshme

Berisha jashtë Parlamentit ndërkohë që flet kryeministri: Rama ka futur thika pas shpine ndaj Kosovës në mënyrë të vazhdueshme Ish-kryeministri...

Mix4 orë më herët

Çfarë është Flaka e Përjetshme në Chestnut Ridge?

Edhe pse që fëmijë na kanë mësuar se uji e shuan zjarrin, në Shtetet e Bashkuara ekziston një ujëvarë brenda së...

Mix4 orë më herët

Jennifer Lopez, këngë dedikuar Ben Affleck

Jennifer Lopez zbuloi së fundmi se do të publikojë këngë dedikuar Ben Affleck. Përmes rrjetit social,Instagram, Jennifer  ndau listën e këngëve...

Mix4 orë më herët

Zgjoheni çdo ditë me sklepa në sytë tuaj? Ja çfarë tregojnë ato për shëndetin

Një grumbullim i papastërtive në cepin e syrit ose tek qerpikët është normale, por një ndryshim në ngjyrë, konsistencë ose...

Mix22 orë më herët

Elon Musk mund të prodhojë një smartphone nëse Apple e Google bllokojnë Twitter-in

Shefi i Twitter-it, Elon Musk ka thënë se është i hapur për të krijuar smartfonin e tij ‘alternativ’ në rast...

Mix22 orë më herët

Njeriu më i pasur i Azisë, Gautam Adani shpall ambicien për një media globale

  Gautam Adani dëshiron të krijojë një markë globale lajmesh në shenjë të ndikimit në rritje dhe ambicies ndërkombëtare të...

Mix1 ditë më herët

Elon Musk: Nuk e mbështes Trump në presidenciale, jam me DeSantis!

Teksti i mesazhit është bërë publik si pjesë e një beteje ligjore mes Musk dhe ‘Ars Technica’ Vetëm para pak...

Mix1 ditë më herët

Obeziteti tek fëmijët shkakton pubertet të hershëm, rrezik për sëmundje të rënda

Nëse fëmijët në moshën tre vjeçare kanë peshë të tepërt trupore, ka mundësi që në moshën nëntë vjeçare të hyjnë...

Mix1 ditë më herët

Kjo stërvitje për muskujt e barkut është e shkurtër, por kaq efektive!

PHOTO CREDITS: SKINNY MS Trajnerët shpesh sugjerojnë një rutinë fitnesi jo të njëtrajtshme. Ideja për ta bërë shumëllojshmërinë një pjesë të...

Radar1 ditë më herët

Sot bëhen tre vite nga tërmeti tragjik i 26 nëntorit të 2019-ës, ku humbëm 51 jetë

Kjo e shtunë shënon 3-vjetorin e tërmetit tragjik, që tronditi vendin mëngjesin e 26 nëntorit të vitit 2019, duke i marrë...

Facebook