Lidhu me ne

Kioske

Cili është vendi më ateist në botë?

ujvar-720x340
Asnjë i ri nga Islanda nuk beson se zoti e ka krijuar tokën sipas një studimi të fundit.
Afër 90% e të gjithë islandezëve ishin besimtarë të devotshëm deri para 20 vjetësh. Ndërsa sot, më pask se 50% e tyre besojnë në zot dhe e praktikojnë fenë, shkruan The Independent, transmeton Klan Kosova.
Me numrin në rritje të jo-besimtarëve, Islanda ndryshon shumë nga vendet e tjera të botës, sipas në sondazhi të Gallup International.
Në fakt, ndërkombëtarisht, personat nën moshën 34 vjeçare, janë të prirur të jenë më religjiozë se ata që janë më të vjetër, sidomos në Afrikë dhe në Lindje të Mesme, ku 8 nga 10 njerëz e konsiderojnë veten religjiozë.
Sipas Anna Boasdottir, një profesoreshë islandeze, në Fakultetin e Teologjisë në Universitetin e Islandës, është progresi shkencor që ka ndikuar në ndryshimin e qëndrimeve të popullatës karshi religjionit.
Sidoqoftë, ajo thotë se 40% e gjeneratës së re të popullit, e konsiderojnë veten të krishterë, edhe pse asnjëri prej tyre nuk besoj se Zoti e krijoi tokën.
Vazhdo leximin
Kliko të komentosh

Duhet të jeni i kyçur në mënyrë që të mund të lini një koment Kyçu

Përgjigju

MË TEPËR

Mix2 ditë më herët

Infeksionet e veshit, faktet dhe zgjidhjet e mira natyrale

Infeksionet e veshit kanë tendencë të ndodhin më shumë në vjeshtë dhe në dimër sepse problemet shëndetit, si të ftohtit...

Mix2 ditë më herët

3 lloje të ndryshme të dhimbjeve të fytit/ Mënyra më e mirë për të trajtuar secilën prej tyre

Foto ilustruese Nëse keni një rast të dhimbjes së fytit, kjo mund të nënkuptojë se është e dhimbshme për të gëlltitur,...

Mix2 ditë më herët

Shkrimi origjinal i David Bowie për dy tekste këngësh del në ankand për 100 mijë paund

Fleta me tekstin e David Bowie që ka dalë në ankand Fleta e teksteve të shkruara me dorë të këngëtarit...

Mix2 ditë më herët

Gigi Hadid reagon sërish për Palestinën

Modelja Gigi Hadid, me prejardhje nga Palestina ka shprehur swrish mbështetjen për vendin e saj pas sulmeve nga qeveria Izraelite....

Mix3 ditë më herët

A e dini sa kushton një veshkë, mëlçia apo zemra? Ja lista e plotë me çmimet e organeve të trupit

Nuk është praktikë e pa dëgjuar transplanti i organeve. Mirëpo gjetja e organit, e aq më tepër përputhshmëria e tij...

Mix3 ditë më herët

Poezi për Atdheun nga Asdreni

Me vite jam larguar,i dashur Atdhe,por nuk të kam harruar,se shumë i ëmbël je. Kjo zemra më këndonpër ty, o...

Mix4 ditë më herët

Sa ditë është normale vonesa e menstruacioneve ( ciklit menstrual )

Kur cikli menstrual paralajmëron probleme me shëndetin Ciklet menstruale “normale” ndryshojnë nga një grua/vajzë tek tjetra. Një sërë faktorësh mund...

Mix4 ditë më herët

Pse ndodh vonesa e ciklit menstrual dhe a nënkupton kjo vetëm shtatzaninë?

Kur ndodhin vonesa të ciklit menstrual, menjëherë fillon paniku për një shtatzani të mundshme. Por, përpiquni të mos shqetësoheni shumë...

Mix4 ditë më herët

Vonesa e ciklit / Sa mund të vonojë një cikël menstrual?

Nëse nuk keni ndonjë gjendje të njohur që ndikon në ciklin menstrual, periudha menstruale duhet të fillojë brenda 21 deri...

Mix6 ditë më herët

Brad Pitt dëshiron të bëjë një film për jetën e Britney Spears!

Ende pa bërë një muaj, libri më i shitur i kujtimeve të Britney Spears, “The Woman in Me”, është në...

Facebook