Lidhu me ne

Gatime

Konsumimi i këtyre ushqimeve para një vakti ju ndihmon të dobësoheni

2fdbb62549a3f558a7749b5390d06e08

Jemi gati për t’ju prishur oreksin-dhe do të na falenderoni për këtë.  Studiuesit së fundmi kanë zbuluar një strategji të re ushqimi që do t;ju ndihmojë të mos hani aq shumë gjatë një vakti dhe për pasojë të bini në peshë. Për këtë studim, ekspertët kanë analizuar 33 studimet të mëparshme për konsumimin e proteinave dhe nxorrën përfundimin që sa më shumë proteina të konsumosh, aq më të mëdha janë gjasat që të ndiheni të ngopur. Kjo me siguri nuk ëhstë diçka e re për ju duke qenë se edhe studime të tjera kanë nxjerrë përfundimin se proteinat duan më shumë kohë se karbohidratet dhe yndyrnat për t’u tretur, kështu që qëndrijnë në stomak për më shumë kohë.

Pikërisht këtu gjërat bëhen interesante. Sipas studimit, konsumimi i ushqimeve të vogla por të pasura me proteina para një vakti, si qumështi, kosi, ose edhe vezët, ju ndalon të hani më shumë se ç’duhet më pas.

Vazhdo leximin
Kliko të komentosh

Duhet të jeni i kyçur në mënyrë që të mund të lini një koment Kyçu

Përgjigju

MË TEPËR

Mix10 orë më herët

Bebe Rexha arrin dy rekorde të reja botërore

Së fundmi, këngëtarja e njohur ndërkombëtare me origjinë shqiptare Bebe Rexha është shpallur si artistja femër që ka qëndruar më...

Radar10 orë më herët

“Duhet pranuar dështimi”/ Gjekmarkaj thirrje Alibeajt: Dorëzo vulën tek Berisha

Agron Gjekmarkaj Enkelejd Alibeaj Deputeti Agron Gjekmarkaj i bën thirrje kolegvë që mbështesin Partinë Demokratike të drejtuar nga Enkelejd Alibeaj...

Mix11 orë më herët

Romanet e Agatha Christie redaktohen, hiqet gjuha fyese

Disa romane të Agatha Christie janë redaktuar për të hequr gjuhën e mundshme fyese, duke përfshirë fyerjet dhe referenca ndaj...

Mix11 orë më herët

Sky Showtime zbulon kalendarin emocionues të prillit për të mahnitur audiencën

Sky Showtime, shërbimi premium i transmetimit, ka shpallur kalendarin e tij për muajin prill, të mbushur me një seri filmash...

Mix11 orë më herët

Olta hedh dyshime për lidhjen Kiara- Luiz: Ai mund ta ketë pasur për lojë!

Gjatë gjithë kësaj dite Olta ka qenë e mërzitur. Mesa duket jo aq për Kiarën që e shpreh, por për...

Mix11 orë më herët

Gigi Hadid nuk është kunder lidhjes së Zayn Malik me Selena Gomez

Pas aludimeve se Zayn Malik dhe Selena Gomez janë duke u takuar me njëri-tjetrin,  fansat kanë qenë kurioz lidhur me...

Radar11 orë më herët

Shehaj: Krimi merr kurajo kur sheh që goditja ndaj mediave nuk është më një vijë e kuqe

Deputeti i PD-së, Agron Shehaj mbajti një qëndrim ndryshe nga reagimet standarde të politikës shqiptare për sulmin me armë zjarri...

Mix11 orë më herët

Brooke Shields akuzon nënën e saj: Më la të bëj skena nudo kur isha 11-vjeçe

Brooke Shields ka deklaruar se ajo kurrë nuk do t’i linte fëmijët e saj të merrnin pjesë në ndonjë gjë...

Mix11 orë më herët

Kush është Nadia Kahf, gjyqtarja e parë me shami në Shtetet e Bashkuara të Amerikës?

Nadia Kahf, një avokate e ligjit për familjen dhe imigracionin, filloi karrierën e saj si gjyqtarja e parë me shami...

Mix12 orë më herët

Prince Harry kthehet në Londër

Princi Harry ka mbërritur në Gjykatën e Lartë të Londrës për të marrë pjesë në një seancë dëgjimore në padinë...

Facebook