Lidhu me ne

Gatime

Ju acaron zhurma e përtypjes së ushqimit? Ja si shpjegohet.

043fdd18fe10c71748af06457f9dc68d

Jeni një nga ata njerëzit që e kanë bezdi zhurmën e përtypjes së ushqimit apo prerjes së thonjve? Ka një shpjegim për ktë reagim psikologjik, i cili bazohet në fakte shkencore.

Sipas studiuesve, ju mund të keni një çregullim psikologjik i cili quhet “mysophonia” ose ndryshe “urretjtja ndaj zhurmës”. Por, njerëzit që kanë këtë çrregullim thuhet se në fakt mund të jenë gjeni në kreativitet. Sipas një studimi amerikan i cili përfshiu 100 njerëz, përfundimi tregoi që kur ju dëgjoni dikë të përtypet, acaroheni sepse zhurma po pengon procesin tuaj krijues. Por, kjo gjë vlen vetëm për ata që vërtet nuk durojnë.

Mysophonia është një gjendje gjatë së cilës nervat qendrore dërgojnë sinjal në stimujt tuaj për të prodhuar ndjenjat negative si: paniku dhe zemërimi. Nuk ka asnjë kurim dhe ajo fillon e shfaqet në adoleshencë duke u përkeqësuar me rritjen tuaj./Marie Claire

 

Vazhdo leximin
Kliko të komentosh

Duhet të jeni i kyçur në mënyrë që të mund të lini një koment Kyçu

Përgjigju

MË TEPËR

Mix9 orë më herët

Bebe Rexha arrin dy rekorde të reja botërore

Së fundmi, këngëtarja e njohur ndërkombëtare me origjinë shqiptare Bebe Rexha është shpallur si artistja femër që ka qëndruar më...

Radar9 orë më herët

“Duhet pranuar dështimi”/ Gjekmarkaj thirrje Alibeajt: Dorëzo vulën tek Berisha

Agron Gjekmarkaj Enkelejd Alibeaj Deputeti Agron Gjekmarkaj i bën thirrje kolegvë që mbështesin Partinë Demokratike të drejtuar nga Enkelejd Alibeaj...

Mix9 orë më herët

Romanet e Agatha Christie redaktohen, hiqet gjuha fyese

Disa romane të Agatha Christie janë redaktuar për të hequr gjuhën e mundshme fyese, duke përfshirë fyerjet dhe referenca ndaj...

Mix10 orë më herët

Sky Showtime zbulon kalendarin emocionues të prillit për të mahnitur audiencën

Sky Showtime, shërbimi premium i transmetimit, ka shpallur kalendarin e tij për muajin prill, të mbushur me një seri filmash...

Mix10 orë më herët

Olta hedh dyshime për lidhjen Kiara- Luiz: Ai mund ta ketë pasur për lojë!

Gjatë gjithë kësaj dite Olta ka qenë e mërzitur. Mesa duket jo aq për Kiarën që e shpreh, por për...

Mix10 orë më herët

Gigi Hadid nuk është kunder lidhjes së Zayn Malik me Selena Gomez

Pas aludimeve se Zayn Malik dhe Selena Gomez janë duke u takuar me njëri-tjetrin,  fansat kanë qenë kurioz lidhur me...

Radar10 orë më herët

Shehaj: Krimi merr kurajo kur sheh që goditja ndaj mediave nuk është më një vijë e kuqe

Deputeti i PD-së, Agron Shehaj mbajti një qëndrim ndryshe nga reagimet standarde të politikës shqiptare për sulmin me armë zjarri...

Mix10 orë më herët

Brooke Shields akuzon nënën e saj: Më la të bëj skena nudo kur isha 11-vjeçe

Brooke Shields ka deklaruar se ajo kurrë nuk do t’i linte fëmijët e saj të merrnin pjesë në ndonjë gjë...

Mix10 orë më herët

Kush është Nadia Kahf, gjyqtarja e parë me shami në Shtetet e Bashkuara të Amerikës?

Nadia Kahf, një avokate e ligjit për familjen dhe imigracionin, filloi karrierën e saj si gjyqtarja e parë me shami...

Mix11 orë më herët

Prince Harry kthehet në Londër

Princi Harry ka mbërritur në Gjykatën e Lartë të Londrës për të marrë pjesë në një seancë dëgjimore në padinë...

Facebook