Lidhu me ne

Gatime

Supë pule me perime, shumë e shijëshme

Përbërësit:
pjesë pule (kofshë, krahë, gjoks)
1 karrotë
1 kungull
1 vezë
1 limon
majdanoz
pak gjalp
kripë dhe piper të zi
1 qepë
1 degë selinoje
1 patate e vogël
Përgatitja:
Në një ene të bollshme zijeni copat e pulës me 1 qepë,1 karrotë dhe degën e selinos në 1 litër ujë rreth 1 orë. Më pas filtroni lëngun e përfituar dhe coptoni mishin e pulës nga kockat. Ruajeni mënjanë. Prisni në kubike shumë të vegjël karrotën e mbetur, kungullin dhe pataten, shtojini në lëngun e pulës dhe vërini përsëri në zjarr për 15 minuta, derisa perimet të jenë zier. Shtoni pak gjalpë dhe mishin e pulës të prerë në copa të vogla. Shtoni pak ujë nëse ka nevojë sepse supa duhet të jetë kremoze por jo e trashë. Hidhni kripë piper të zi dhe majdanoz të grirë imët. Ndërkohë rrihni një vezë me lëngun e limonit. Hiqeni supën nga zjarri dhe shtoni vezën me limon. Përzijeni shpejt në mënyrë që veza të mos mpikset. Shërbejeni të ngrohtë.

Vazhdo leximin
Kliko të komentosh

Duhet të jeni i kyçur në mënyrë që të mund të lini një koment Kyçu

Përgjigju

Me teper

Kritike1 ditë më herët

Shkodra nuk gjen qetësi. Sepse pushtetin e kanë bandat.

Shkodra nuk gjen qetësi. Sepse pushtetin e kanë bandat. Një tjetër i zhdukur, që u gjend sot i vrarë. Rekordi...

Aktualitet1 ditë më herët

Kjo rrugë të çon në Syrin e Kaltër.

Z. Kryeministër, Pas kësaj rruge ndodhet 1 prej pasurive më të mëdha natyrore të Shqipërisë dhe 1 prej destinacioneve kryesore...

Temporal1 ditë më herët

Emigracioni dëmton forcën e punës, 18 mijë të rinj 15-29 vjeç më pak në një vit

Grup-moshat e reja 15-29- vjeç, pjesë e popullsisë në moshë pune, u tkurrën me shpejtësi përgjatë vitit të kaluar. INSTAT...

Stil2 ditë më herët

5 restorantet që preferoj në Prishtinë

Nga Enver Robelli  E kam të qartë: kjo listë është krejtësisht subjektive, pra një vlerësim fund e krye personal, por është...

Stil2 ditë më herët

Milioneret e instagramit që bëjnë shumë “zhurmë” për para, zbulohen çmimet e Luana Vjollcës, Arbana Osmanit dhe Teas

“Instagrami” sot është kthyer në një biznes shumë fitimprurës për njerëzit e njohur të ekranit. Ka nga ata personazhe që...

Temporal2 ditë më herët

Masakra e Tivarit, tragjedia më e madhe e regjimit komunist

Masakra e Tivarit e vitit 1945 cilësohet ndër ngjarjet më tragjike të popullit shqiptar, kur forcat ushtarake të ish-Jugosllavisë vranë...

Kryesore2 ditë më herët

Basha: S’lejova bashkëpunimin me bandat në zgjedhje, dhe s’do ndalemi deri sa të çmontojmë regjimin Rama-Doshi.

Kryedemokrati Lulzim Basha, në mbledhjen e kryesisë është përballur me debat dhe sulme nga Fatbardh Kadilli. Basha ka deklaruar se...

Stil2 ditë më herët

Tre shenjat e horoskopit që i fshehin ndjenjat

Akrepi Fillojmë me zotin e fshehtësisë dhe dyshimit. Nëse ndonjëherë merrni ndonjë fjalë nga Akrepi, me të vërtetë do të...

Radar2 ditë më herët

Andi dhe Melisa pranuan lidhjen/ Tea mesazh dyshes

Vetëm disa ditë më parë Melisa dhe Andi pranuan lidhjen e tyre, ndërsa ndjekësit u bënë kuriozë për regimin e...

Kioske2 ditë më herët

Si favorizohen oligarkët?

Si favorizohen oligarkët? Kur Kastrati Group bleu Hotel Sheraton në vitin 2018, shumë u çuditën. Një kompani që kishte eksperiencë...

Facebook