Lidhu me ne

Gatime

Sekreti i kapuçinos që fshihet në bulëza

Vonë për në punë, shkollë a për çdo punë mëngjesi që duhet të kryeni? Mund të vraponi, por mëngjesi sipas shkencëtarëve s’duhet neglizhaur kurrë. Merrni një kapuçino dhe një briosh. Të gjithë e dimë që ky mëngjes shijon shumë edhe kur nxitojmë, edhe kur jemi duke u rehatuar pas xhamave, në një kolltuk të një lokali të ngrohtë kur jashtë ngrin.

Kur konsumojmë drekën më vonë, mbi luleshtrydhe hedhim gjithashtu shllak mbi to si në mëngjes kur kemi shijuar shkumën e kapuçinos. Ndërsa në darkë, mundësisht me makaronat, një birrë. Jemi të shumtë që kemi dobësi për ushqimet ku gazi luan një rol të rëndësishëm në formimin e shkumës, apo shllakut. Tek kapuçino shkuma, dhe tek shkuma e birrës, bulëza të vogla janë shpërndarë në lëng. Për të formuar shkumën janë të nevojshme gazi, uji, energji dhe tretës. Këta të fundit janë molekula që stabilizojnë bulëzat, të formuara nga ngacmimi i lëngut kur  i futet gazi.

Për shkumën e ushqimeve përdoret gaz tjetër: kur e hedhim me dorë kremin e freskët formohen bulëza në ajër. Ndërsa ku e hedhim nga makineria, gazi përgjegjës është monoksidi i azotit, ose N2O. Vetëm tek birra është dioksidi i karbonit që formon shkumën, por jo në të gjitha: birra e famshme irlandeze Guinness përdor edhe azotin me presion të lartë për të formuar bulëzat. “Shkuma e mëngjesit” në fakt, kapuçino, përgatitet vetëm me avujt e ujit dhe ajrit që shkarkohet me presion drejt e në qumësht.

Nëse provoni të ngacmoni ujin e pastër nuk formohet asnjë shkumë. Kjo në fakt formohet dhe qëndron relativisht e qëndrueshme si tek birra, po ashtu edhe tek qumështi falë proteinave që mbart. Këto reagojnë nga molekulat tretëse që gjenden tek bulëzat e gazit, të ngecura aty duke i stabilizuar për një kohë pak a shumë të gjatë duke i detyruar të shpërthejnë shumë shpejt ose t’u bashkohen bulëzave të tjera.

Shkuma perfekte për një kapuçino duhet të ketë bulëzat aq të vogla sa të mos jenë fare të dukshme në pamje të parë, duhet të jetë e butë, e qëndrueshme dhe me shije të mirë. Përgatitja e një shkume të mirë qumshti për kapuçinon është më shumë art se shkencë: “dora” e baristit, me lëvizjet e tij, është thelbësore. Por shkenca mund të përcaktojë disa rregulla që të ndiqen për përgatitjen e një kapuçionoje të mirë. Përpara së gjithash,  qumshti që duhet përdorur: yndyrnat janë të dëmshme për qëndrueshmërinë e shkumës. Këtë efekt mund ta vëzhgojmë edhe duke hedhur vaj në ujin e shkumës së zakonshme që bëhet kur lajmë pjatat me detergjent. Sa më pak yndyrna të jenë prezente në qumështin e përdorur për të përgatitur kapuçinon, aq më e lehtë është të përftojmë një shkumë të qëndrueshme. Kjo do të thotë që me një qumësht të skremuar, vetëm me 0.1% yndyrë, është shumë e lehtë të përgatisësh një shkumë të qëndrueshme. Është më pak e lehtë kur përdor qumësht pjesërisht të skremuar dhe shumë më e vështirë kur qumështi është fare i paskremuar, kur përqindja e yndyrës është 3.6. Përsa i përket shijes, sigurisht që lloji i qumështit ka një ndikim shumë të madh. Diferenca kuptohet mes tipeve të ndryshme të qumështit. Qumështi i skremuar nuk bën një kapuçino të mirë, preferohet qumështi i lopës për një kapuçino perfekte.

Nëse përdorim qumështin me shumë yndyrë, e rëndësishme është që të shpërndajmë sa më shumë gaz gjatë kohës së zierjes . Për këtë qëllim duhet të përdorim qumësht të ftohtë nga frigoriferi që ka qëndruar në 5 °C. Duke nisur nga këto temperartura, ajri lëshohet më mirë në lëng. Dalëngadalë kur temperatura ngrihet, proteinat e qumështit transformohen pjesërisht, duke ndryshuar strukturën e tyre, duke kontribuuar në stabilizimikn e bulëzave. Kur temperatura ka arritur në 65 °C ka ardhur momenti që ta heqim shkumën dhe ta hedhim tek ekspresi i sapopërgatitur. Duke nisur me qumështin e ftohtë, kemi më shumë kohë në dispozicion për të përgatitur shkumën më parë derisa qumështi të arrijë temperaturën  65 °C. Disa sugjerojnë trajtimin e dyfishtë: të ziejnë qumështin në 65 °C, ta ftohin e pastaj ta avullojnë. Por studimet e kundërshtojnë këtë mënyrë të përgatituri pasi humb edhe vlerat, edhe shijen e pijes.

Vazhdo leximin

Me teper

Kioske2 ditë më herët

Letrat e ndaluara të komunizmit: “Punojmë për të ngrënë një copë bukë misri”

Letrat e dhimbjes së shqiptarëve në regjimin komunist të cilat u ndaluan nga Sigurimi i Shtetit për të shkuar në...

Temporal2 ditë më herët

Investigimi/ Rilindja po shpenzon për propagandë me faqet anonime në Facebook

Fushata zgjedhore në Shqipëri ka trokitur prej ditësh dhe ndërsa i afrohemi 25 prillit, motorët e partive kryesore në vend...

Radar2 ditë më herët

Eni Çobani tregon emocionin e puthjes së parë: Edhe sot e vizitojmë shpesh atë vend

Sa herë ndodh të jetë e ftuar në “Rudina”, Eni Çobani gjithmonë ndan me publikun, përveç profesionit, edhe sekrete e...

Aktualitet2 ditë më herët

Dashamir Shehi: Kriza në Rinas, sajesë për të harruar “Bechetin”, akuzat për grusht shteti më kujtojnë Enverin

Kriza në Aeroportin e Rinasit është përpjekja e fundit Edi Ramës për të larguar vëmendjen nga Skandali Becheti. Kështu u...

Kryesore2 ditë më herët

“Po firmosen tendera me kontrata marramendëse”

Klodian Tomorri Gazetari Klodian Tomorri, ka bërë një deklaratë të fortë , teksa ka folur për tenderat që po bëhen...

Radar2 ditë më herët

Edhe Veliaj si Rama: Do të rikandidoj për mandatin e tretë në Tiranë!

Kryetari i Bashkisë së Tiranës Erion Veliaj, i ftuar në emisionin “Opinion”, u shpreh se do të rikandidojë për një...

Kryesore2 ditë më herët

Berat Buzhala: Rrëzojeni Edi Ramën. E bëri Shqipërinë vilajet të Turqisë.

Po çfarë bëri tjetër Rama? E bëri Shqipërinë vilajet të Turqisë. Nëse Berisha e priste në Tiranë Bushin, Rama i bën...

Aktualitet2 ditë më herët

Mediu në Rrogozhinë: Votoni të rikthejmë dinjitetin e humbur

Kryetari i Partisë Republikane, Fatmir Mediu, në kuadër të fushatës elektorale të zgjedhjeve të 25 prillit këtë të premte është...

Kryesore2 ditë më herët

Mario Draghi ‘zemëron’ Turqinë, e quan Erdogan diktator

ITALI– Kryeministri Italian, Mario Draghi ka zemëruar Turqinë duke e quajtur presidentin Rexhep Tajip Erdogan “një diktator” dhe duke e...

Kryesore2 ditë më herët

Regjimet i mbulojnë të vërtetat me balada si ato të grushtit të shtetit. Rama vërtet ka prekur fundin.

Rebelët e Rinasit dhe ankthi i një regjimi Dështimin e qeverisë për të arritur një marrëveshje, pas gati një viti...

Facebook