Lidhu me ne

Radar

Filmat, serialet dhe aktorët më të mirë: Lista e fituesve të Golden Globes 2021

Filmat, serialet dhe aktorët më të mirë: Lista e fituesve

The Crown” dominoi natën e ndarjes së çmimeve Golden Globes duke triumfuar në listën e serialeve më të mirë televizivë, ndërkohë që Emma Corrin dhe Josh O’Connor, të cilët luajnë Lady Diana-n dhe princin Charles, fituan çmimet e tyre të para. Gillian Anderson (Margaret Thatcher te “The Crown”) gjithashtu u shpall aktorja më e mirë në rol joprotagonist në një serial televiziv.

Një tjetër prodhim i Netflix, “The Queen’s Gambit”, u vlerësua. Protagonisja Anya Taylor-Joy u shpall aktorja më e mirë në një mini-serial. “Borat Subcendent Moviefilm” e Amazon fitoi çmimin e filmit më të mirë komedi ndërsa Sacha Baron Cohen rrëmbeu çmimin e aktorit më të mirë për rolin e tij.

“Nomadland” u vlerësua si filmi më i mirë dramatik, duke bërë histori për regjisoren dhe producenten Chloé Zhao. Chloé është gruaja e dytë dhe gruaja e parë me ngjyrë që fiton çmimin për regjinë më të mirë.

Lista e plotë e fituesve:

Filmi më i mirë – dramë

“The Father” (Sony Pictures Classics)

“Mank” (Netflix)

“Nomadland” (Searchlight Pictures) (FITUES)

“Promising Young Woman” (Focus Features)

“The Trial of the Chicago 7” (Netflix)

Aktorja më e mirë në një film – dramë

Viola Davis (“Ma Rainey’s Black Bottom”)

Andra Day (“The United States vs. Billie Holiday”) (FITUES)

Vanessa Kirby (“Pieces of a Woman”)

Frances McDormand (“Nomadland”)

Carey Mulligan (“Promising Young Woman”)

Aktori më i mirë në një film – dramë

Riz Ahmed (“Sound of Metal”)

Chadwick Boseman (“Ma Rainey’s Black Bottom”) (FITUES)

Anthony Hopkins (“The Father”)

Gary Oldman (“Mank”)

Tahar Rahim (“The Mauritanian”)

Aktori më i mirë në një film – muzikal ose komedi

Sacha Baron Cohen (“Borat Subsequent Moviefilm”) (FITUES)

James Corden (“The Prom”)

Lin-Manuel Miranda (“Hamilton”)

Dev Patel (“The Personal History of David Copperfield”)

Andy Samberg (“Palm Springs”)

Filmi më i mirë – muzikal ose komedi

“Borat Subsequent Moviefilm” (Amazon Studios) (FITUES)

“Hamilton” (Walt Disney Pictures)

“Music” (Vertical Entertainment)

“Palm Springs” (Neon)

“The Prom” (Netflix)

Regjisori/ja më i/e mirë – film

Emerald Fennell, “Promising Young Woman”

David Fincher, “Mank”

Regina King, “One Night in Miami”

Aaron Sorkin, “The Trial of the Chicago 7”

Chloé Zhao, “Nomadland”

Miniseriali ose filmi më i mirë televiziv

“Normal People” (Hulu/BBC)

“The Queen’s Gambit” (Netflix) (FITUES)

“Small Axe” (Amazon Studios/BBC)

“The Undoing” (HBO)

“Unorthodox” (Netflix)

Aktorja më e mirë në një miniserial ose film televiziv

Cate Blanchett (“Mrs. America”)

Daisy Edgar-Jones (“Normal People”)

Shira Haas (“Unorthodox”)

Nicole Kidman (“The Undoing”)

Anya Taylor-Joy (“The Queen’s Gambit”) (FITUES)

Aktorja më e mirë në rol joprotagonist në një serial, miniserial ose film televiziv

Gillian Anderson (“The Crown”) (FITUES)

Helena Bonham Carter (“The Crown”)

Julia Garner (“Ozark”)

Annie Murphy (“Schitt’s Creek”)

Cynthia Nixon (“Ratched”)

Aktorja më e mirë në një rol joprotagonist – film

Glenn Close (“Hillbilly Elegy”)

Olivia Colman (“The Father”)

Jodie Foster (“The Mauritanian”) (FITUES)

Amanda Seyfried (“Mank”)

Helena Zengel (“News of the World”)

Seriali më i mirë – dramë

“The Crown” (Netflix) (FITUES)

“Lovecraft Country” (HBO Max)

“The Mandalorian” (Disney Plus)

“Ozark” (Netflix)

“Ratched” (Netflix)

Filmi më i mirë në gjuhë të huaj

Another Round” (Samuel Goldwyn Films)

“La Llorona” (Shudder)

“The Life Ahead” (Netflix)

“Minari” (A24) (FITUES)

“Two of Us” (Magnolia Pictures)

Aktori më i mirë në një serial televiziv – dramë

Jason Bateman (“Ozark”)

Josh O’Connor (“The Crown”) (FITUES)

Bob Odenkirk (“Better Call Saul”)

Al Pacino (“Hunters”)

Matthew Rhys (“Perry Mason”

Aktorja më e mirë në një serial televiziv – muzikal ose komedi

Maria Bakalova (“Borat Subsequent Moviefilm”)

Kate Hudson (“Music”)

Michelle Pfeiffer (“French Exit”)

Rosamund Pike (“I Care a Lot”) (FITUES)

Anya Taylor-Joy (“Emma”)

Seriali më i mirë – muzikal ose komedi

“Emily in Paris” (Netflix)

“The Flight Attendant” (HBO Max)

“The Great” (Hulu)

“Schitt’s Creek” (CBC) (FITUES)

“Ted Lasso” (Apple TV Plus)

Aktori më i mirë në një serial televiziv – muzikal ose komedi

Don Cheadle (“Black Monday”)

Nicholas Hoult (“The Great”)

Eugene Levy (“Schitt’s Creek”)

Jason Sudeikis (“Ted Lasso”) (FITUES)

Ramy Youssef (“Ramy”)

Kompozimi më i mirë 

Alexandre Desplat, “The Midnight Sky”

Ludwig Göransson, “Tenet”

James Newton Howard, “News of the World”

Trent Reznor and Atticus Ross, “Mank”

Trent Reznor, Atticus Ross and Jon Batiste, “Soul” (FITUES)

Kënga më e mirë – film

“Fight for You,” “Judas and the Black Messiah”

“Hear My Voice,” “The Trial of the Chicago 7”

“Io Sì (Seen),” “The Life Ahead” (FITUES)

“Speak Now,” “One Night in Miami”

“Tigress & Tweed,” “The United States vs. Billie Holiday”

Aktorja më e mirë në një serial televiziv – dramë

Olivia Colman (“The Crown”)

Jodie Comer (“Killing Eve”)

Emma Corrin (“The Crown”) (FITUES)

Laura Linney (“Ozark”)

Sarah Paulson (“Ratched”)

Skenari më i mirë – film

Emerald Fennell – “Promising Young Woman” (Focus Features)

Jack Fincher – “Mank” (Netflix)

Aaron Sorkin – “The Trial of the Chicago 7” (Netflix) (FITUES)

Florian Zeller, Christopher Hampton – “The Father” (Sony Pictures Classics)

Chloe Zhao – “Nomadland” (Searchlight Pictures)

Aktori më i mirë në një miniserial ose film televiziv

Bryan Cranston (“Your Honor”)

Jeff Daniels (“The Comey Rule”)

Hugh Grant (“The Undoing”)

Ethan Hawke (“The Good Lord Bird”)

Mark Ruffalo (“I Know This Much Is True”) (FITUES)

Filmi më i mirë i animuar

“The Croods: A New Age” (Universal Pictures)

“Onward” (Walt Disney Pictures)

“Over the Moon” (Netflix)

“Soul” (Walt Disney Pictures) (FITUES)

“Wolfwalkers” (Cartoon Saloon)

Aktorja më e mirë në një serial televiziv – muzikal ose komedi

Lily Collins (“Emily in Paris”)

Kaley Cuoco (“The Flight Attendant”)

Elle Fanning (“The Great”)

Jane Levy (“Zoey’s Extraordinary Playlist”)

Catherine O’Hara (“Schitt’s Creek”) (FITUES)

Aktori më i mirë në rol joprotagonist në një serial, miniserial ose film televiziv

John Boyega (“Small Axe”) (FITUES)

Brendan Gleeson (“The Comey Rule”)

Dan Levy (“Schitt’s Creek”)

Jim Parsons (“Hollywood”)

Donald Sutherland (“The Undoing”)

Aktori më i mirë në rol joprotagonist në një film

Sacha Baron Cohen (“The Trial of the Chicago 7”)

Daniel Kaluuya (“Judas and the Black Messiah”) (FITUES)

Jared Leto (“The Little Things”)

Bill Murray (“On the Rocks”)

Leslie Odom, Jr. (“One Night in Miami”)

Me teper

Kioske2 ditë më herët

Letrat e ndaluara të komunizmit: “Punojmë për të ngrënë një copë bukë misri”

Letrat e dhimbjes së shqiptarëve në regjimin komunist të cilat u ndaluan nga Sigurimi i Shtetit për të shkuar në...

Temporal2 ditë më herët

Investigimi/ Rilindja po shpenzon për propagandë me faqet anonime në Facebook

Fushata zgjedhore në Shqipëri ka trokitur prej ditësh dhe ndërsa i afrohemi 25 prillit, motorët e partive kryesore në vend...

Radar2 ditë më herët

Eni Çobani tregon emocionin e puthjes së parë: Edhe sot e vizitojmë shpesh atë vend

Sa herë ndodh të jetë e ftuar në “Rudina”, Eni Çobani gjithmonë ndan me publikun, përveç profesionit, edhe sekrete e...

Aktualitet2 ditë më herët

Dashamir Shehi: Kriza në Rinas, sajesë për të harruar “Bechetin”, akuzat për grusht shteti më kujtojnë Enverin

Kriza në Aeroportin e Rinasit është përpjekja e fundit Edi Ramës për të larguar vëmendjen nga Skandali Becheti. Kështu u...

Kryesore2 ditë më herët

“Po firmosen tendera me kontrata marramendëse”

Klodian Tomorri Gazetari Klodian Tomorri, ka bërë një deklaratë të fortë , teksa ka folur për tenderat që po bëhen...

Radar2 ditë më herët

Edhe Veliaj si Rama: Do të rikandidoj për mandatin e tretë në Tiranë!

Kryetari i Bashkisë së Tiranës Erion Veliaj, i ftuar në emisionin “Opinion”, u shpreh se do të rikandidojë për një...

Kryesore2 ditë më herët

Berat Buzhala: Rrëzojeni Edi Ramën. E bëri Shqipërinë vilajet të Turqisë.

Po çfarë bëri tjetër Rama? E bëri Shqipërinë vilajet të Turqisë. Nëse Berisha e priste në Tiranë Bushin, Rama i bën...

Aktualitet2 ditë më herët

Mediu në Rrogozhinë: Votoni të rikthejmë dinjitetin e humbur

Kryetari i Partisë Republikane, Fatmir Mediu, në kuadër të fushatës elektorale të zgjedhjeve të 25 prillit këtë të premte është...

Kryesore2 ditë më herët

Mario Draghi ‘zemëron’ Turqinë, e quan Erdogan diktator

ITALI– Kryeministri Italian, Mario Draghi ka zemëruar Turqinë duke e quajtur presidentin Rexhep Tajip Erdogan “një diktator” dhe duke e...

Kryesore2 ditë më herët

Regjimet i mbulojnë të vërtetat me balada si ato të grushtit të shtetit. Rama vërtet ka prekur fundin.

Rebelët e Rinasit dhe ankthi i një regjimi Dështimin e qeverisë për të arritur një marrëveshje, pas gati një viti...

Facebook