Lidhu me ne

Kryesore

Rikthimi i Donald Trump, ish-presidenti le të hapur mundësinë e rikandidimit në 2024

Rikthimi i Donald Trump, ish-presidenti le të hapur mundësinë e

Ish-presidenti amerikan, Donald Trump tha se nuk ka në plan të themelojë një parti të re politike, duke thënë në fjalimin e tij të rikthimit, se kjo do të ndajë votën e Republikanëve.

Në fjalimin e tij të parë që kur Joe Biden u bë president, ai gjithashtu la të kuptohej se ai mund të kandidonte përsëri për këtë post në 2024.

Trump kritikoi ashpër pasardhësin e tij, duke thënë se politika e SHBA kishte shkuar nga ” Amerika në plan të parë, në Amerika në plan të fundit”.

Fjalimi vjen disa javë pasi Trump u shpall i pafajshëm në gjyqin e fajësimit të senatit. Paraqitja e tij në Konferencën e Veprimit Politik Konservator (CPAC) në Orlando të dielën ishte tregues i ndikimit të tij të vazhdueshëm mbi Partinë Republikane.

Ish presidenti mbetet i bllokuar nga platformat e mediave sociale, përfshirë Facebook dhe Twitter, për përgjigjen e tij ndaj trazirave vdekjeprurëse të janarit në Kapitolin e SHBA.

Ish-presidenti 74-vjeçar u brohorit nga mbështetësit kur u shfaq në skenë në Hyatt Regency Hotel me më shumë se një orë vonesë. Shumë njerëz në turmë nuk kishin vendosur maska.

“Unë qëndroj para jush sot për të deklaruar se udhëtimi i pabesueshëm që kemi filluar së bashku katër vjet më parë nuk ka mbaruar. Ne jemi mbledhur këtë pasdite për të folur për të ardhmen – të ardhmen e lëvizjes sonë, të ardhmen e partisë tonë dhe të ardhmen e vendit tonë të dashur”, tha ai.

Ai hodhi poshtë çdo ide se ai mund të fillonte një parti të re politike – duke përshkruar thashethemet që ai do ta bënte këtë si “lajme të rreme”.

“A nuk do të ishte e shkëlqyer? Le të fillojmë një parti të re në mënyrë që të ndajmë votën tonë dhe të mos fitojmë kurrë,” ironizoi Trump.

Pavarësisht humbjes së zgjedhjeve presidenciale të nëntorit dhe kritikimit të thellë gjatë trazirave të janarit, raportet sugjerojnë se Trump mbetet jashtëzakonisht i popullarizuar në mesin e bazës së tij të votimit.

Javën e kaluar një sondazh i SHBA sugjeroi që 46% e votuesve të anketuar të Trump do të votonin për të nëse ai do të linte Republikanët dhe të fillonte partinë e tij.

Me teper

Kritike1 ditë më herët

Shkodra nuk gjen qetësi. Sepse pushtetin e kanë bandat.

Shkodra nuk gjen qetësi. Sepse pushtetin e kanë bandat. Një tjetër i zhdukur, që u gjend sot i vrarë. Rekordi...

Aktualitet1 ditë më herët

Kjo rrugë të çon në Syrin e Kaltër.

Z. Kryeministër, Pas kësaj rruge ndodhet 1 prej pasurive më të mëdha natyrore të Shqipërisë dhe 1 prej destinacioneve kryesore...

Temporal1 ditë më herët

Emigracioni dëmton forcën e punës, 18 mijë të rinj 15-29 vjeç më pak në një vit

Grup-moshat e reja 15-29- vjeç, pjesë e popullsisë në moshë pune, u tkurrën me shpejtësi përgjatë vitit të kaluar. INSTAT...

Stil2 ditë më herët

5 restorantet që preferoj në Prishtinë

Nga Enver Robelli  E kam të qartë: kjo listë është krejtësisht subjektive, pra një vlerësim fund e krye personal, por është...

Stil2 ditë më herët

Milioneret e instagramit që bëjnë shumë “zhurmë” për para, zbulohen çmimet e Luana Vjollcës, Arbana Osmanit dhe Teas

“Instagrami” sot është kthyer në një biznes shumë fitimprurës për njerëzit e njohur të ekranit. Ka nga ata personazhe që...

Temporal2 ditë më herët

Masakra e Tivarit, tragjedia më e madhe e regjimit komunist

Masakra e Tivarit e vitit 1945 cilësohet ndër ngjarjet më tragjike të popullit shqiptar, kur forcat ushtarake të ish-Jugosllavisë vranë...

Kryesore2 ditë më herët

Basha: S’lejova bashkëpunimin me bandat në zgjedhje, dhe s’do ndalemi deri sa të çmontojmë regjimin Rama-Doshi.

Kryedemokrati Lulzim Basha, në mbledhjen e kryesisë është përballur me debat dhe sulme nga Fatbardh Kadilli. Basha ka deklaruar se...

Stil2 ditë më herët

Tre shenjat e horoskopit që i fshehin ndjenjat

Akrepi Fillojmë me zotin e fshehtësisë dhe dyshimit. Nëse ndonjëherë merrni ndonjë fjalë nga Akrepi, me të vërtetë do të...

Radar2 ditë më herët

Andi dhe Melisa pranuan lidhjen/ Tea mesazh dyshes

Vetëm disa ditë më parë Melisa dhe Andi pranuan lidhjen e tyre, ndërsa ndjekësit u bënë kuriozë për regimin e...

Kioske2 ditë më herët

Si favorizohen oligarkët?

Si favorizohen oligarkët? Kur Kastrati Group bleu Hotel Sheraton në vitin 2018, shumë u çuditën. Një kompani që kishte eksperiencë...

Facebook