Lidhu me ne

Kioske

Jo, nuk më ka dalë mendja të shpenzoj pasditet e mia duke parë “Përputhen”.

Teatri në gojën e “Për’ puthen- (leshen)”

Nga Kozeta Kurti

Rujna zot të kishte mbetur në duart e tyre!
Jo, nuk më ka dalë mendja të shpenzoj pasditet e mia duke parë “Përputhen”. Mund të parazitoj me sytë ngulur në mur e të mos më vijë hiç keq për kohën e shkuar dëm, krahasuar me varësinë ndaj këtij falsiteti, ku s’di as ku ka dashuri, as ku ka seks, as ku ka show, as dreqin, si mund të ndikojnë këta në biznes.

Dhe as do kisha marrë mundimin t’i merrja diellit të pranverës së sotme, as edhe një sekond, nëse një mikeshë e imja, nuk do të më dërgonte montazhin e kësaj videoje, ku çdo meskiniteti, mediokriteti, mungese sinqeriteti, të pavërtete i vendoset emri: Teatër (diku edhe me emër: Teatri “Migjeni”) Akademi Artesh, aktrim, aktor-e etj.
Ju o lodra dhe kukulla të kurdisura nga ato të teatrove të kukullave, në duar produksionesh televizive (teknikisht po flas, se në përmbajtje, s’po kam dëshirë të përshkruaj çfarë lodrash e kukullash jeni) nuk mund ta adresoni paaftësinë tuaj, edhe sikur veç për të luajtur, në një fushë që as e keni idenë se çfarë është dhe në padijen tuaj, ju FYENI! Falë zotit, e bëni nga padija, injoranca!
Por si të thuash, nuk mund të pritet shumë as nga ju, as nga ata që ju “mitizojnë” ju, për sa kohë sa informacionin e vetëm e merrni duke bërë scroll në instagram, kryesisht në faqe veshjesh e brand-esh që kanë nevojë për vizibilitet, “kallp” edhe ato, njësoj si vetë ajo që ju përfaqësoni në publik.
E di pse s’mund të jeni ju, Teatri, Akademia, aktrimi?
Sepse ata kanë lindur për të jetuar dhe për t’u kujtuar në breza e histori!
Kurse ju…. ju jeni ca flluska që shfryheni përpara se të fryheni!

Me teper

Kioske2 ditë më herët

Letrat e ndaluara të komunizmit: “Punojmë për të ngrënë një copë bukë misri”

Letrat e dhimbjes së shqiptarëve në regjimin komunist të cilat u ndaluan nga Sigurimi i Shtetit për të shkuar në...

Temporal2 ditë më herët

Investigimi/ Rilindja po shpenzon për propagandë me faqet anonime në Facebook

Fushata zgjedhore në Shqipëri ka trokitur prej ditësh dhe ndërsa i afrohemi 25 prillit, motorët e partive kryesore në vend...

Radar2 ditë më herët

Eni Çobani tregon emocionin e puthjes së parë: Edhe sot e vizitojmë shpesh atë vend

Sa herë ndodh të jetë e ftuar në “Rudina”, Eni Çobani gjithmonë ndan me publikun, përveç profesionit, edhe sekrete e...

Aktualitet2 ditë më herët

Dashamir Shehi: Kriza në Rinas, sajesë për të harruar “Bechetin”, akuzat për grusht shteti më kujtojnë Enverin

Kriza në Aeroportin e Rinasit është përpjekja e fundit Edi Ramës për të larguar vëmendjen nga Skandali Becheti. Kështu u...

Kryesore2 ditë më herët

“Po firmosen tendera me kontrata marramendëse”

Klodian Tomorri Gazetari Klodian Tomorri, ka bërë një deklaratë të fortë , teksa ka folur për tenderat që po bëhen...

Radar2 ditë më herët

Edhe Veliaj si Rama: Do të rikandidoj për mandatin e tretë në Tiranë!

Kryetari i Bashkisë së Tiranës Erion Veliaj, i ftuar në emisionin “Opinion”, u shpreh se do të rikandidojë për një...

Kryesore2 ditë më herët

Berat Buzhala: Rrëzojeni Edi Ramën. E bëri Shqipërinë vilajet të Turqisë.

Po çfarë bëri tjetër Rama? E bëri Shqipërinë vilajet të Turqisë. Nëse Berisha e priste në Tiranë Bushin, Rama i bën...

Aktualitet2 ditë më herët

Mediu në Rrogozhinë: Votoni të rikthejmë dinjitetin e humbur

Kryetari i Partisë Republikane, Fatmir Mediu, në kuadër të fushatës elektorale të zgjedhjeve të 25 prillit këtë të premte është...

Kryesore2 ditë më herët

Mario Draghi ‘zemëron’ Turqinë, e quan Erdogan diktator

ITALI– Kryeministri Italian, Mario Draghi ka zemëruar Turqinë duke e quajtur presidentin Rexhep Tajip Erdogan “një diktator” dhe duke e...

Kryesore2 ditë më herët

Regjimet i mbulojnë të vërtetat me balada si ato të grushtit të shtetit. Rama vërtet ka prekur fundin.

Rebelët e Rinasit dhe ankthi i një regjimi Dështimin e qeverisë për të arritur një marrëveshje, pas gati një viti...

Facebook