Lidhu me ne

Kioske

Lulzim Bashën e mundi “ nafta “

Lulzim Bashën e mundi “ nafta “

Koment nga Bilbil Beqiri

http://Podiumi.com media online prej Janarit 2016

Nga Bilbil Beqiri: Edhe qeverisja më e keqe, ka "të lumturit" e saj - APEL  MEDIA

Premtimet e Bashës ishin fantastike për ata që kishin sadopak dëshirë t’u vinin veshin ofertave para elektorale.

Një ndër premtimet që më pëlqeu më shumë, dhe që duhej t’u pëlqente edhe të tjerëve ishte ulja e çmimit të naftës, një gjë që na prek të gjithëve drejt për drejtë.

Por, aqsa na ka pëlqyer neve kjo gjë, aq ose me shumë nuk u ka pëlqyer bosave të naftës ky zotim i Bashës. Kuptohet që ata janë hedhur në sulm me mish e me shpirt kundër këtij premtimi, pra kundër Bashës.

Kuptohet infrastruktura njerëzore dhe monetare e oligarkëve është shumë e madhe.

Basha demostroi guxim të madh më një premtim të tillë, me idene se populli do e ndiqte pas në betejn e tij kundër oligarkisë.

Por populli, me idenë, më mirë një vezë sot së një pulë mot, e shiti votën, dhe nuk u interesua shumë për çmimin e lartë të naftës, qe ia gërryen xhepat përditë.

Basha duhej të kuptonte se nuk dilet në beteje me “ ushtri ‘ të rreckosur. E ka provuar Napoleon Bonaparte që ushtria e veshur keq dhe me barkun bosh të lë në rrugë.

Duhet vlerësuar si gjest shumë guximtar nga ana e Bashës, dalja kundër çmimit të lartë të naftës, rrjedhimisht kundër oligarkëve të naftës. Premtim ky që i hodhi ata edhe më shumë në krahët e Ramës.

Shënim:

Në Shqipëri ka oligarkë; por oligarkët e Shqipërisë nuk janë si oligarkët e Rusisë apo të Amerikës, janë të mëdhenj dhe me influencë në përmasat e vendit ku jetojmë.

Me teper

Kritike36 minuta më herët

Shkodranët ‘çmenden’ pas Antonelës së ‘Përputhen’/ Ironizon Taulant Muka: Ky është niveli arsimor që kemi

Emisioni i dashurisë “Përputhen” ka nisur turin e audicioneve në çdo qytet dhe gjatë ndalesave të tyre është vënë re...

Aktualitet47 minuta më herët

“E kanë helmuar qëllimisht…” – Denoncimi i fortë për pemën shekullore në qëndër të Tiranës

Aktori Florian Binaj ka bërë një denoncim të fortë në rrjetet sociale, ku hedh dyshime se rrapi shumëshekullor që ndodhet...

Sport51 minuta më herët

Gjesti i Cristiano Ronaldos i kushtoi Coca-Colas katër miliardë dollarë humbje

Gjesti i yllit të Portugalisë Cristiano Ronaldos, i cili largoi nga tavolina dy shishe dhe në vendin e tyre vuri...

Stil4 orë më herët

Doni të humbni peshë pa dietë? Këtu keni disa këshilla që duhet të ndiqni

Shpesh e gjejmë veten përballë dëshirës për të humbur disa kile pa dashur të bëjmë një dietë. Duke qenë se...

Radar4 orë më herët

Mëngjesi Ideal për Kocka të Forta – Si të Merrni Sasitë e Duhura të Kalciumit

nga AgroWeb Pra, çdo mëngjes zgjidhni patjetër nga një gotë qumësht apo lëng portokalli, shoqëruar me ushqime të tjera bulmeti...

Radar4 orë më herët

Dhimbjet E Kokës – Cilat Janë Arsyet Shëndetësore që i Shkaktojnë

nga AgroWeb Plakja e Trurit. Foto: Flickr Dhimbjet e kokës janë shumë dimensionale dhe tepër të komplikuara. Secila prej dhimbjeve...

Gatime4 orë më herët

Frutat Dhe Perimet Më Të Pasura Me Hekur

nga AgroWeb Spinaqi mbetet një zgjidhje e pazëvendësueshme për shtimin e niveleve të hekurit në organizëm. Foto: Flickr Lexoni për...

Kritike5 orë më herët

Kur Shqipëria përzë bijtë e saj! – Nga Silvana Begaj

Kur Shqipëria përzë bijtë e saj! Silvana Begaj “Qëllimi arsimit është të zëvendësojë një mendje bosh, me një të hapur.”...

Sport5 orë më herët

Ronaldo në histori, i vetmi futbollist që luan në pesë Europianë

Cristiano Ronaldo në sfidën ndaj Hungarisë u bë lojtari i parë që ka luajtur në pesë kampionate europiane. Sulmuesi i...

Radar5 orë më herët

Arsyet pse keni dhëmbë të verdhë edhe pse i lani rregullisht

Kujdesi i dobët dentar si edhe mungesa e higjienës janë disa nga faktorët kryesorë që i bëjnë dhëmbët më të...

Facebook