Lidhu me ne

Kritike

…të gjitha ato protesta “trendy e në modë” që sistemi promovon e financon, kërkojnë pikërisht shthurjen e njeriut

Nga Ledian Droboniku

Modeli që Perandoria i dikton kolonive të veta është kancerogjen, jo vetëm ekonomikisht e politikisht por së pari shpirtërisht. Ai synon jo vetëm rënien e shteteve dhe kombeve por dhe rënien e Njeriut si krijesë komunitare me etikë e solidaritet, histori e identitet.

Ja pse SOT e vetmja PROTESTË E DUHUR është ajo në mbrojtje të vlerave shekullore pro familjes, komunitetit e kombit. Kurse të gjitha ato protesta “trendy e në modë” që sistemi promovon e financon, kërkojnë pikërisht shthurjen e njeriut, asgjësimin e vlerave që mbajnë bashkë njeriun në komunitet, dorëzimin e individit apolid, pa rrënjë e identitet, premtimin e të drejtave virtuale e dhunimin e të drejtave reale, shtimin e konflikteve horizontale mes skllevërve dhe anullimin e konfliktit vertikal kundër sistemit.

Ja pse sistemi neoliberist, emisarët e perandorisë, ambasadat, ojq, mediat, nuk do promovojnë kurrë protesta #përtëDrejta për punën, arsimin, shëndetin, ushqime jo kancerogjene, sindakata, rroga, pensione, familje, strehim, por vetëm protesta false që nuk rrezikojnë sistemin por fajësojnë vetë. skllevërit.

May be an image of 1 person and text
Protesta kundër abuzimeve seksuale, kreu i KMSH: Kemi detyrim të

Me teper

Kritike38 minuta më herët

Shkodranët ‘çmenden’ pas Antonelës së ‘Përputhen’/ Ironizon Taulant Muka: Ky është niveli arsimor që kemi

Emisioni i dashurisë “Përputhen” ka nisur turin e audicioneve në çdo qytet dhe gjatë ndalesave të tyre është vënë re...

Aktualitet49 minuta më herët

“E kanë helmuar qëllimisht…” – Denoncimi i fortë për pemën shekullore në qëndër të Tiranës

Aktori Florian Binaj ka bërë një denoncim të fortë në rrjetet sociale, ku hedh dyshime se rrapi shumëshekullor që ndodhet...

Sport53 minuta më herët

Gjesti i Cristiano Ronaldos i kushtoi Coca-Colas katër miliardë dollarë humbje

Gjesti i yllit të Portugalisë Cristiano Ronaldos, i cili largoi nga tavolina dy shishe dhe në vendin e tyre vuri...

Stil4 orë më herët

Doni të humbni peshë pa dietë? Këtu keni disa këshilla që duhet të ndiqni

Shpesh e gjejmë veten përballë dëshirës për të humbur disa kile pa dashur të bëjmë një dietë. Duke qenë se...

Radar4 orë më herët

Mëngjesi Ideal për Kocka të Forta – Si të Merrni Sasitë e Duhura të Kalciumit

nga AgroWeb Pra, çdo mëngjes zgjidhni patjetër nga një gotë qumësht apo lëng portokalli, shoqëruar me ushqime të tjera bulmeti...

Radar4 orë më herët

Dhimbjet E Kokës – Cilat Janë Arsyet Shëndetësore që i Shkaktojnë

nga AgroWeb Plakja e Trurit. Foto: Flickr Dhimbjet e kokës janë shumë dimensionale dhe tepër të komplikuara. Secila prej dhimbjeve...

Gatime4 orë më herët

Frutat Dhe Perimet Më Të Pasura Me Hekur

nga AgroWeb Spinaqi mbetet një zgjidhje e pazëvendësueshme për shtimin e niveleve të hekurit në organizëm. Foto: Flickr Lexoni për...

Kritike5 orë më herët

Kur Shqipëria përzë bijtë e saj! – Nga Silvana Begaj

Kur Shqipëria përzë bijtë e saj! Silvana Begaj “Qëllimi arsimit është të zëvendësojë një mendje bosh, me një të hapur.”...

Sport5 orë më herët

Ronaldo në histori, i vetmi futbollist që luan në pesë Europianë

Cristiano Ronaldo në sfidën ndaj Hungarisë u bë lojtari i parë që ka luajtur në pesë kampionate europiane. Sulmuesi i...

Radar5 orë më herët

Arsyet pse keni dhëmbë të verdhë edhe pse i lani rregullisht

Kujdesi i dobët dentar si edhe mungesa e higjienës janë disa nga faktorët kryesorë që i bëjnë dhëmbët më të...

Facebook