Lidhu me ne

Kryesore

Protesta e opozitës përmes FOTOVE

Opozita mbajti protestën e paralajmëruar, e cila zgjati për rreth tre ore. Kryesisht ishte një tubim paqësor, përveç tensioneve që ndodhën në fund me ndezjen e qirinjve para Kryeministrisë, ku pati përplasje me Policinë dhe një protestues të shoqëruar.

Protesta nisi zyrtarisht në orën 16:00, edhe pse qytetarët kishin nisur të mblidheshin në shesh dhe në Bulevard përpara kësaj ore.

“Mafia Soros non-grata”, “Faleminderit që na qite në dritë”, “Edi kush i mbylli kopshtet” – lexojnë disa prej pankartave.

Pas thirrjeve në kor dhe marshimit me pankarta, 20 folës iu drejtuan qytetarëve me fjalime. Hapja u bë nga regjizori Edmond Budina, i cili mbajti fjalimin e parë, ndërsa fjalimet u mbyllën me fjalën e kreut të PD-së Sali Berisha.

“Na kanë fikur dritat në Bulevard që të mos shihet sa jemi”

Ndërkohë që fjalimet vijonin, një nga organizatorët vuri në dukje se në ndërtesat pranë Bulevardit nuk kishte drita.

Ai tha se kjo është bërë qëllimisht që të mos duket se sa shumë qytetarë janë mbledhur në protestë.

“Balluku dhe Rama ka kanë fikur dritat nga ura drejt Sheshit Skenderbej, se nuk duan qe te shihet se sa jemi. Ju lutem, ndizni telefonat. Ta shofin vërtetë se sa jemi në këtë shesh. Të gjithë deri te Sheshi Skënderbej. Ndizni dritat, Ndizni dritat!”– tha një prej organizatorëve.

Të njëjtën gjë tha edhe avokati i njohur Altin Goxhaj gjatë fjalimit të tij: “Ndezim dritat t’i shohë Rama, andej me Aleks Sorosin në Paris. Shiko sa larg ka drita. Këta po i sheh në celularin e tij Edi Rama me Alex Sorosin. Veremlia i bashkisë i fiku dritat se i tha Rama ‘nuk dua ti shoh’.”

Bulevardi u ndriçua gjatë gjithë kohës nga dritat e celularëve.


Fjalimi i Berishës

Gjatë fjalimit të tij kryetari i PD-së, Sali Berisha u bëri thirrje qytetarëve shqiptarë në protestën e sotme, që të ngrihen kundër diktaturës siç bënë 30 vite më parë, pasi sipas tij Kryeministri Edi Rama ka rikthyer monizmin në vendin tonë. Ai e paralajmëroi Ramën se vendi i tij do të jetë në burg. Madje në regjim special.

“Edi Rama me votën, me rrëmbimin e saj ka vendosur monizmin, ka rikthyer monizmin e plotë. Ndaj ju ftoj nga ky shesh, që të brohorasim; vdekje, vdekje monizmit. Edi Rama, monizmin tënd do ta arkivojmë në shtëpinë e turpit të historisë. Edi Rama, monizmin tënd do ta arkivojmë së bashku me ty, por ti ashtu siç ushton ky shtet, e ke vendin në burg dhe në regjim special. Atje do të çojmë!”– tha Berisha.

Gjithashtu Berisha i bëri një thirrje vendeve anëtare të Bashkimit Europian, SHBA-ve dhe NATO-s.

Ai u kërkoi atyre që të mos e mbështesin “regjimin” e kryeministrit Edi Rama në vendin tonë dhe të mos i japin më atij fonde, por t’i ruajnë fondet për taksapaguesit e tyre.

Gjesti me qirinjtë tek shkallët e Kryeministrisë

Protesta nuk u mbyll me fjalimin e ish-kryeministrit Berisha, por me ndezjen e qirinjve në nder të atyre që kanë humbur jetën nga duart e Policisë së Shtetit.

“Miq, vëllezër dhe motra, kjo protestë madhështore nuk mund të mbyllet pa nderuar kujtimin e atyre që dora e pushtetit i vrau, duke përdorur armën e shtetit. Ardit Gjoklaj, Klodian Rashaj, Lear Kurtin e ekzekutuan pas shpine në mesnatë, ose në Komisariate të Policisë. Ju ftoj që në dyert e Kryeministrisë qiraxhiu i të cilës nuk mori kurrë përgjegjësi për këto vrasje, të ndezim një qiri në kujtim të jetës së tyre që pushteti i mori.”- tha një nga organizatorët.

Protestuesit iu drejtuan shkallëve dhe dyerve të Kryeministrisë për të ndezur qirinj.

Protesta mbyllet me përplasje

Ish-deputeti Gent Strazimiri tha se protestuesi që u shoqërua me forcë nga punonjësit e Policisë kishte dashur të vendoste një flamur në dyert e Kryeministrisë.

 “Nuk kemi shumë informacion. Ai djali që u shoqërua ka dashur të vendosë këtë flamur që është flamuri i Shqipërisë te dritarja e Kryeministrisë.

Po të kishte pasur flamurin serb nuk do i ndoshte gjë se na prishej miqësia. Këtë flamurin e kanë shkelur me këmbë Policët e Shtetit dhe e kanë marrë atë djalin. I thashë njërit prej policëve kur je betuar, je betuar mbi këtë flamur. Kaq e thjeshtë është.”– deklaroi Strazimiri, i cili shoqërohej nga Albana Vokshi dhe Klevis Balliu.

Strazimiri tha se do të kërkojë djalin që u shoqërua, për t’i dhënë flamurin dhe për t’i kërkuar falje.

FOTO TË TJERA NGA PROTESTA

"Edi Rama o hajdut, boll vodhe, shko në burg!"/ Bulevardi mbushet
"Edi Rama o hajdut, boll vodhe, shko në burg!"/ Bulevardi mbushet
"Edi Rama o hajdut, boll vodhe, shko në burg!"/ Bulevardi mbushet

MË TEPËR

Radar7 orë më herët

Rama ka futur thika pas shpine ndaj Kosovës në mënyrë të vazhdueshme

Berisha jashtë Parlamentit ndërkohë që flet kryeministri: Rama ka futur thika pas shpine ndaj Kosovës në mënyrë të vazhdueshme Ish-kryeministri...

Mix7 orë më herët

Çfarë është Flaka e Përjetshme në Chestnut Ridge?

Edhe pse që fëmijë na kanë mësuar se uji e shuan zjarrin, në Shtetet e Bashkuara ekziston një ujëvarë brenda së...

Mix7 orë më herët

Jennifer Lopez, këngë dedikuar Ben Affleck

Jennifer Lopez zbuloi së fundmi se do të publikojë këngë dedikuar Ben Affleck. Përmes rrjetit social,Instagram, Jennifer  ndau listën e këngëve...

Mix7 orë më herët

Zgjoheni çdo ditë me sklepa në sytë tuaj? Ja çfarë tregojnë ato për shëndetin

Një grumbullim i papastërtive në cepin e syrit ose tek qerpikët është normale, por një ndryshim në ngjyrë, konsistencë ose...

Mix1 ditë më herët

Elon Musk mund të prodhojë një smartphone nëse Apple e Google bllokojnë Twitter-in

Shefi i Twitter-it, Elon Musk ka thënë se është i hapur për të krijuar smartfonin e tij ‘alternativ’ në rast...

Mix1 ditë më herët

Njeriu më i pasur i Azisë, Gautam Adani shpall ambicien për një media globale

  Gautam Adani dëshiron të krijojë një markë globale lajmesh në shenjë të ndikimit në rritje dhe ambicies ndërkombëtare të...

Mix1 ditë më herët

Elon Musk: Nuk e mbështes Trump në presidenciale, jam me DeSantis!

Teksti i mesazhit është bërë publik si pjesë e një beteje ligjore mes Musk dhe ‘Ars Technica’ Vetëm para pak...

Mix1 ditë më herët

Obeziteti tek fëmijët shkakton pubertet të hershëm, rrezik për sëmundje të rënda

Nëse fëmijët në moshën tre vjeçare kanë peshë të tepërt trupore, ka mundësi që në moshën nëntë vjeçare të hyjnë...

Mix1 ditë më herët

Kjo stërvitje për muskujt e barkut është e shkurtër, por kaq efektive!

PHOTO CREDITS: SKINNY MS Trajnerët shpesh sugjerojnë një rutinë fitnesi jo të njëtrajtshme. Ideja për ta bërë shumëllojshmërinë një pjesë të...

Radar1 ditë më herët

Sot bëhen tre vite nga tërmeti tragjik i 26 nëntorit të 2019-ës, ku humbëm 51 jetë

Kjo e shtunë shënon 3-vjetorin e tërmetit tragjik, që tronditi vendin mëngjesin e 26 nëntorit të vitit 2019, duke i marrë...

Facebook