Lidhu me ne

Gatime

Ky është zyrtarisht fruti më i mirë i verës!

Ky është zyrtarisht fruti më i mirë i verës!

Emri i parë që ju vjen në mendje si “frut vere” është ai më i miri! E dimë që po mendoni për shalqinin dhe jeni të saktë! Sipas nutricionistëve, shalqini konsiderohet si fruti më i mirë nga gjithë të tjerat gjatë verës.  

Nuk ka sheqerna të dëmshme, i pakët në sodium, i pasur me gjithë nutrientët e nevojshëm dhe zgjedhja më e sigurtë që mund të bëni në çdo moment të ditës.

Po cilat janë përfitimet që marrim duke konsumuar shalqi?

1.

Hidratant perfekt për organizmin gjatë muajve të nxehtë! 

2.

Ju furnizon me energji para se të niseni për palestër! 

3.

Nëse objektivi juaj është të ruani peshën që keni apo të hiqni kilogram, jeni në rrugën e duhur. Shalqini ka pak kalori dhe mund të bëhet pjesë e çdo vakti tuaj.

4.

Lëkura do t’ju shkëlqejë edhe më! 

5.

Përmirëson nivelet e kolesterolit dhe ndikon pozitivisht tek shëndeti i zemrës.

Po nëse e konsumoni në formë lëngu?

Sipas ekspertëve lëngu i shalqinit rekomandohet të konsumohet para aktivitetit fizik që muskujt ta rimarrin veten shpejt dhe ju të ndiheni më energjikë. Gjithsesi, duke qenë se përmban nivele të larta uji, edhe shalqini është më mirë të konsumohet si frut i tërë.

Burimi: Glamour

Vazhdo leximin

Me teper

Kryesore6 orë më herët

Berisha: Më shpallën non-grata, vendim i sponsorizuar nga Soros

Në një intervistë për RTV Ora, ish-kryeministri Sali Berisha teksa komentoi deklaratat e ambasadores amerikane Yuri Kim, e cila kërkoi...

Kioske6 orë më herët

Saliu, ky ” fajtor” i përjetshëm – Elona Caslli

Zonja Yuri Kim, pata mundësinë të ndiqja deklaratën tuaj nga selia e Partisë Demokratike. Në hyrje të kësaj deklarate, i...

Stil6 orë më herët

“S’kam dashur ta di”/ Orinda Huta tregon se kur e mësoi që do të bëhej nënë e një vajze

Më 15 korrik, Orinda Huta dhe Turjan Hysko u bënë prindër për herë të parë. Këngëtarja dhe moderatorja solli në...

Kioske6 orë më herët

Berisha dhe Basha si viktima ekselente të njëri-tjetrit

Alfred Lela Ambasadorja amerikane, me zgjuarsi por edhe me cinizëm të hapur, ka risjellë një maksimë të komunizmit shqiptar të...

Radar6 orë më herët

Morena Taraku revoltohet me Ramën: E bërë serbin më të dashur se kosovarin

Këngëtarja Morena Taraku ka shpërthyer e revoltuar ndaj kryeministrit Edi Rama, pasi ky i fundit falenderoi në Forumin Ekonomik të...

Sport21 orë më herët

Pse kampionët olimpikë i kafshojnë medaljet që fitojnë?

Gjatë lojërave olimpike të “Tokio 2020” kemi parë që kampionët kanë kafshuar medaljet e fituara. Dhe kjo ka ndodhur shpesh....

Stil21 orë më herët

Aurela Hoxha e mbajti të fshehtë shtatzëninë por s’mundi ta mbante të fshehur bebin e saj

Aurela Hoxha e mbajti të fshehtë shtatzëninë por s’mundi ta mbante të fshehur bebin e saj. Këto janë fotot hedhur...

Kioske21 orë më herët

Hapja e Ballkanit – George Soros e ka propozuar që në 1999

Përveç kundërshtive të forta që mori këto dy ditë në Shkup kryeministri Edi Rama lidhur me minishengenin ballkanik, një tjetër...

Temporal21 orë më herët

Në Shqipëri nuk kryen dot asnjë punë pa ryshfet

‘Korrupsioni në Shqipëri sa dyfishi i Rajonit’, raporti: Gjyqtarët, prokurorët dhe politika më të implikuarit, 1 në 2 njerëz japin...

Stil22 orë më herët

Komunizmi dënoi artistët/ Habit Kozma Dushi: Ishin kohë të arta. Në burg kush bëri gabime, pse nuk u dënova unë e Vaçe Zela (VIDEO)

Një koncert i mbajtur te teatri veror i liqenit, bashkon disa breza këngëtarësh. Në koncert u interpretuan këgë të para...

Facebook