Lidhu me ne

Sport

Cilat vende marrin pjesë në EURO 2020?

Cilat vende marrin pjesë në EURO 2020?

Njëzet e katër kombe do të marrin pjesë, duke përfshirë fituesit e Kampionatit të fundit Evropian në 2016, Portugalinë dhe fituesit e Kupës së Botës Franca.

Dy skuadra po debutojnë në një turne të madh futbolli si Finlanda dhe Maqedonia e Veriut.

Nga njëmbëdhjetë vendet që presin ndeshje, shtatë prej tyre – Danimarka, Anglia, Gjermania, Italia, Hollanda, Rusia dhe Spanja – u kualifikuan në turne.

Dy të tjerë – Hungaria dhe Skocia – ia dolën përmes play-off, ndërsa Rumania dhe Azerbajxhani humbën.

Greqia, fituese e EURO 2004, është kampione e vetme që nuk do të garojnë në turneun e kësaj vere.

Grupi A -Turqi, Itali, Uells, Zvicër

Grupi B – Danimarka, Finlanda, Belgjika, Rusia

Grupi C – Hollanda, Ukraina, Austria, Maqedonia e Veriut

Grupi D – Anglia, Kroacia, Skocia, Republika Çeke

Grupi E – Spanja, Suedia, Polonia, Sllovakia

Grupi F – Hungaria, Portugalia, Franca, Gjermania

Si funksionon turneu EURO 2020?

Në fazën fillestare të grupeve, të katër skuadrat luajnë njëra-tjetrën.

Fituesit dhe nënkampionët e secilit grup, si dhe katër ekipet më të mira të vendit të tretë, do të kalojnë në 16 vendet e fundit të mbetura në turne.

Fituesi kalon në çerekfinale ose tetë skuadrat e fundit. Pastaj gjysmëfinalet para finales më 11 korrik.  

Me teper

Kryesore7 orë më herët

Berisha: Më shpallën non-grata, vendim i sponsorizuar nga Soros

Në një intervistë për RTV Ora, ish-kryeministri Sali Berisha teksa komentoi deklaratat e ambasadores amerikane Yuri Kim, e cila kërkoi...

Kioske7 orë më herët

Saliu, ky ” fajtor” i përjetshëm – Elona Caslli

Zonja Yuri Kim, pata mundësinë të ndiqja deklaratën tuaj nga selia e Partisë Demokratike. Në hyrje të kësaj deklarate, i...

Stil7 orë më herët

“S’kam dashur ta di”/ Orinda Huta tregon se kur e mësoi që do të bëhej nënë e një vajze

Më 15 korrik, Orinda Huta dhe Turjan Hysko u bënë prindër për herë të parë. Këngëtarja dhe moderatorja solli në...

Kioske7 orë më herët

Berisha dhe Basha si viktima ekselente të njëri-tjetrit

Alfred Lela Ambasadorja amerikane, me zgjuarsi por edhe me cinizëm të hapur, ka risjellë një maksimë të komunizmit shqiptar të...

Radar7 orë më herët

Morena Taraku revoltohet me Ramën: E bërë serbin më të dashur se kosovarin

Këngëtarja Morena Taraku ka shpërthyer e revoltuar ndaj kryeministrit Edi Rama, pasi ky i fundit falenderoi në Forumin Ekonomik të...

Sport22 orë më herët

Pse kampionët olimpikë i kafshojnë medaljet që fitojnë?

Gjatë lojërave olimpike të “Tokio 2020” kemi parë që kampionët kanë kafshuar medaljet e fituara. Dhe kjo ka ndodhur shpesh....

Stil22 orë më herët

Aurela Hoxha e mbajti të fshehtë shtatzëninë por s’mundi ta mbante të fshehur bebin e saj

Aurela Hoxha e mbajti të fshehtë shtatzëninë por s’mundi ta mbante të fshehur bebin e saj. Këto janë fotot hedhur...

Kioske22 orë më herët

Hapja e Ballkanit – George Soros e ka propozuar që në 1999

Përveç kundërshtive të forta që mori këto dy ditë në Shkup kryeministri Edi Rama lidhur me minishengenin ballkanik, një tjetër...

Temporal22 orë më herët

Në Shqipëri nuk kryen dot asnjë punë pa ryshfet

‘Korrupsioni në Shqipëri sa dyfishi i Rajonit’, raporti: Gjyqtarët, prokurorët dhe politika më të implikuarit, 1 në 2 njerëz japin...

Stil23 orë më herët

Komunizmi dënoi artistët/ Habit Kozma Dushi: Ishin kohë të arta. Në burg kush bëri gabime, pse nuk u dënova unë e Vaçe Zela (VIDEO)

Një koncert i mbajtur te teatri veror i liqenit, bashkon disa breza këngëtarësh. Në koncert u interpretuan këgë të para...

Facebook