Lidhu me ne

Stil

Si ndikon stresi tek gjinia e fëmijës tënd të ardhshëm

Si ndikon stresi tek gjinia e fëmijës tënd të ardhshëm

Shanset për të mbetur shtatzënë janë 1 ditë para ovolumit janë 31% e nëse e provoni gjatë ovulimit, 33%. Përveç kësaj, ekspertët kanë arritur në një tjetër përfundim interesant që lidhet me shtatzëninë. 

Besojeni ose jo niveli i stresit është diçka që ndikon tek gjinia i bebushit tuaj. 1/3 e grave që kanë përjetuar nivele ta larta stresi, nivele të larta të sheqerit në gjak, ndryshime të mëdha në peshën trupore dhe strija të shumta, kanë lindur djalë.

Stresi i jetës së përditshme mund të ndikojë në gjininë e bebit, por sigurisht jo në masën 100%. Stresi fizik dhe emocional mund të ulin shanset për të bërë një bebush të gjinisë mashkullore pasi ata janë më të ndjeshëm ndaj mjediseve të pafavorshme para lindjes. Sipas studimeve, një fetus mashkull ka më pak shanse për të mbijetuar, prandaj në mënyrë natyrale rriten shanset për të patur një bebe të shëndetshme të gjinisë tjetër.

Nga vëzhgimet e vazhdueshme, 56% e grave të shëndetshme kanë sjellë në jetë një djalë, 40% e grave të stresuara psikologjikisht gjithashtu e ndërsa vetëm 31% e mamave që janë ndjerë fizikisht të stresuara.

Mbështetja është gjithashtu shumë e rëndësishme para se të planifikoni shtatzëninë

Sa më shumë mbështetje të marrë një grua gjatë shtatzënisë, aq më të larta janë shanset për të pasur një bebe të gjinisë mashkullore. 3 aspekte të ndryshme do ta bënin një grua shtatzënë të ndihej më pak e stresuar:

1. Të kesh njerëz me të cilët të flasësh

2. Të jesh e rrethuar me njerëz që të qëndrojnë pranë

3. Ta dish se mund të mbështetesh diku për ndihmë.

Burimi: Bright Side

Me teper

Kryesore6 orë më herët

Berisha: Më shpallën non-grata, vendim i sponsorizuar nga Soros

Në një intervistë për RTV Ora, ish-kryeministri Sali Berisha teksa komentoi deklaratat e ambasadores amerikane Yuri Kim, e cila kërkoi...

Kioske6 orë më herët

Saliu, ky ” fajtor” i përjetshëm – Elona Caslli

Zonja Yuri Kim, pata mundësinë të ndiqja deklaratën tuaj nga selia e Partisë Demokratike. Në hyrje të kësaj deklarate, i...

Stil6 orë më herët

“S’kam dashur ta di”/ Orinda Huta tregon se kur e mësoi që do të bëhej nënë e një vajze

Më 15 korrik, Orinda Huta dhe Turjan Hysko u bënë prindër për herë të parë. Këngëtarja dhe moderatorja solli në...

Kioske6 orë më herët

Berisha dhe Basha si viktima ekselente të njëri-tjetrit

Alfred Lela Ambasadorja amerikane, me zgjuarsi por edhe me cinizëm të hapur, ka risjellë një maksimë të komunizmit shqiptar të...

Radar6 orë më herët

Morena Taraku revoltohet me Ramën: E bërë serbin më të dashur se kosovarin

Këngëtarja Morena Taraku ka shpërthyer e revoltuar ndaj kryeministrit Edi Rama, pasi ky i fundit falenderoi në Forumin Ekonomik të...

Sport21 orë më herët

Pse kampionët olimpikë i kafshojnë medaljet që fitojnë?

Gjatë lojërave olimpike të “Tokio 2020” kemi parë që kampionët kanë kafshuar medaljet e fituara. Dhe kjo ka ndodhur shpesh....

Stil21 orë më herët

Aurela Hoxha e mbajti të fshehtë shtatzëninë por s’mundi ta mbante të fshehur bebin e saj

Aurela Hoxha e mbajti të fshehtë shtatzëninë por s’mundi ta mbante të fshehur bebin e saj. Këto janë fotot hedhur...

Kioske21 orë më herët

Hapja e Ballkanit – George Soros e ka propozuar që në 1999

Përveç kundërshtive të forta që mori këto dy ditë në Shkup kryeministri Edi Rama lidhur me minishengenin ballkanik, një tjetër...

Temporal21 orë më herët

Në Shqipëri nuk kryen dot asnjë punë pa ryshfet

‘Korrupsioni në Shqipëri sa dyfishi i Rajonit’, raporti: Gjyqtarët, prokurorët dhe politika më të implikuarit, 1 në 2 njerëz japin...

Stil22 orë më herët

Komunizmi dënoi artistët/ Habit Kozma Dushi: Ishin kohë të arta. Në burg kush bëri gabime, pse nuk u dënova unë e Vaçe Zela (VIDEO)

Një koncert i mbajtur te teatri veror i liqenit, bashkon disa breza këngëtarësh. Në koncert u interpretuan këgë të para...

Facebook