Lidhu me ne

Mix

Sa ndikon stresi i nënës në shëndetin e fëmijës?

Një projekt i ri i krijuar nga “Lifecycle” ka pasur si qëllim pikërisht zbulimin e lidhjes së mundshme që mund të kishte mes shëndetit të fëmijës dhe faktorëve që e stresojnë nënën gjatë shtatzanisë.

Si kanë dalë përfundimet?

Sipas tyre, stresi i nënës do të sjell pasoja tek fëmija në anën mendore, respiratore dhe metabolike.

Por, sa ndikojnë faktorët stresues të nënës tek fëmija që ende nuk ka ardhur në jetë?

Për t’ju përgjigjur kësaj pyetje është ndërmarrë ky projekt i “Lifecycle” së bashku me “European child cohort network”, që ka kushtuar 10.4 milion euro dhe ka marrë në studim 250.000 të porsalindur dhe prindër. Projekti ka pasur si qëllim identifkimin e faktorëve të stresit që mund të ndikojnë në shëndetin e fëmijës që në fazat e para të jetës, duke përfshirë edhe atë uterine, duke ndikuar edhe në zhvillimin e sëmundjeve jo ngjitëse gjatë viteve. Nëse do të gjendeshin këta faktorë, atëherë do të mund të bëhej edhe përpkjekje për t’i evituar në jetën e gruas.

Sipas këtij studimi, në shëndetin e fëmijës ndikojnë jo vetëm faktorët ambientalë (ndotja atmosferike, zhurmat, elemetët urbanë), por edhe faktori ekonomik dhe social, fakti nëse nëna është emigrante dhe ka stres apo vështirësi të ndryshme, gjithashtu edhe stili i jetesës (nëse nëna merret me aktivitet fizik, ndjek një dietë të mirë ushqimore, konsumon alkool dhe duhan, ka zakone jo të mira të gjumit.

Studimet do të vazhdojnë duke u përpjekur të zbulojnë edhe më gjërësisht ndikimin e këtyre faktorëve socio-ekonomikë në shëndetin mendor, respirator dhe kardio-metabolik. Krahas këtyre problemeve, stresi shkakton edhe probleme me presionin e lartë të gjakut ndërsa fëmija është rritur.

MË TEPËR

Radar16 orë më herët

“Kjo lloj dhune nuk ka vend në Amerikë”

Presidenti amerikan, Joe Biden, u kthye në Shtëpinë e Bardhë menjëherë pas lajmit për atentatin ndaj rivalit të tij, Donald...

Aktualitet16 orë më herët

Reagimi prekës i Ivanka Trump: Të dua babi sot e përgjithmonë

Pas Donald Trump Jr. djali i madh i ish-presidentit amerikan, ka reaguar edhe vajza e tij Ivanka Trump përmes një...

Radar16 orë më herët

Donald Trump shfaqet për herë të parë pas sulmit në miting

Ish-presidenti amerikan Donald Trump është shfaqur për herë të parë pas sulmit me armë në një miting në Pensilvani. Ai...

Kryesore16 orë më herët

Çfarë dimë deri tani për atentatin ndaj ish-presidentit Donald Trump

Autoritetet kanë identifikuar personin e armatosur dhe kanë ndarë detaje rreth viktimave nga të shtënat që ndodhën të shtunën pasdite...

Kryesore19 orë më herët

Kryeministri Rama: Atentati ndaj Donald Trump, TRAGJEDI për botën demokratike!

Kryeministri Edi Rama e ka cilësuar si “tragjedi për Botën demokratike”, atentatin ndaj ish-Presidentit, Donald Trump në miting në Pensilvani....

Radar19 orë më herët

Deklarata e parë e Donald Trump pas atentatit për vrasje

Donald Trump ka bërë reagimin e parë pas atentatit për vrasje që iu bë në Pensilvani. Një atentat nga i...

Mix1 ditë më herët

10 plazhet më të bukura shqiptare sipas revistës spanjolle “Condé Nast”!

Revista prestigjioze spanjolle Condé Nast në një artikull tregon 10 plazhet më të bukura të Rivierës Shqiptare. Vlorë! Vlora është qyteti-port, ku...

Sport1 ditë më herët

FOTO/ Zbulohet e DASHURA e Lamine Jamal? Kush është VAJZA që u pa në ndeshjen Francë-Spanjë!

Lamine Jamal/ Padilla Lamine Jamal, djaloshi 17-vjeçar dhe lojtari më i ri që ka shënuar në historinë e Kampionatit Europian, është...

Mix1 ditë më herët

Mesazhet e fundit që la Steve Jobs para se të ndërronte jetë

Steve Jobs vdiq si një miliarder, me një pasuri prej 7 miliardë dollarësh, në moshën 56 vjeçare nga kanceri i...

Mix1 ditë më herët

Depilimi me Lazer, përfitimet dhe rreziqet e mundshme

Nëse nuk jeni të kënaqur me mënyrat tradicionale të depilimit, heqja e qimeve me lazer mund të jetë një opsion...

Facebook