Lidhu me ne

Mix

Si të shpëtoni nga mendimet negative?!

Si të shpëtoni nga mendimet negative?! 

Jo rrallëherë ndodh që pronarët e bizneseve, të punojnë më shumë se sa duhet. Duke punuar dhe mbi 80 orë në javë, duke kaluar shumë ditë pa gjumë, mund të bëni më pak përparim në javën pasardhëse, krahasuar me një javë më parë.

Sa më shumë punoni, aq më shumë mendimet tuaja shpërndahen dhe prireni të merrni vendime të këqija biznesi. Këto vendime çojnë në performancë të ulët, e cila më pas ju shtyn të punoni edhe më shumë, gjë që çon në mendime edhe më të shpërndara dhe fokusi theksohet më tepër tek mendimet negative.

Bëni pushim

Puna me orë shtesë, kur jeni tashmë të rraskapitur, nuk do t’ju ndihmojë. Kështu që, këshilla e parë është të bëni një pushim. Në një situatë ideale, duhet të merrni pushim çdo tre muaj për t’u rekuperuar, por nëse mendoni se biznesi juaj nuk është gati për një pushim të tillë të zgjatur, filloni nga pak. Merrni një të premte pushim dhe shkoni në plazh. Bëni një pushim të gjatë dreke për të takuar një mik ose një anëtar të familjes. Shkoni në shtëpi në orën 5 pasdite, edhe nëse keni ende gjëra në listën tuaj të detyrave. Ato do të jenë ende aty në mëngjes, por do të freskoheni dhe do të keni më shumë energji dhe fuqi mendore për të bërë si duhet punët tuaja.

Jini të qartë se çfarë duhet të bëni

Një nga arsyet kryesore pse pronarët e bizneseve futen në vorbullën e mendimeve negative është se nuk kanë një ide të qartë se për çfarë duhet ta shpenzojnë kohën e tyre. Ata janë të mbytur nga kërkesat e vazhdueshme që u vendosen përpara. Emailet, mesazhet dhe mediat sociale bombardojnë jetën e tyre të përditshme. Atyre u kërkohet të kalojnë ditët duke shuar konfliktet dhe përfundojnë duke kryer detyrat e vogla të parëndësishme në listën e tyre të detyrave, sepse marrin dopaminë nga plotësimi i këtyre detyrave. Por, në fund të fundit, puna e vërtetë, gjërat që e çojnë biznesin tuaj përpara, nuk po kryhen. Pra, ju jeni të zënë në lakun e punës joproduktive. Të jeni i qartë për atë që duhet të bëni çdo ditë do t’ju ndihmojë të thyeni ciklin dhe t’ju ndihmojë të përqëndroheni në gjërat që do të përmirësojnë realisht biznesin tuaj.

Vendosni prioritete

Pasi të qartësoni se çfarë duhet bërë dhe çfarë mund të delegohet ose anashkalohet, duhet ta bëni një hap më tej dhe të vendosni prioritete. Le të themi se keni pesë gjëra në listën tuaj sot që kërkojnë kohën dhe vëmendjen tuaj. Zgjidhni të vetmen gjë që do të kishte ndikimin më të madh në biznesin tuaj dhe bëjeni atë sapo të shkoni në zyrë. Pavarësisht nga pjesa tjetër e ditës, ju keni bërë gjënë më të rëndësishme që mund të bëni për biznesin tuaj. Dhe duke ditur se keni qenë të suksesshëm do t’ju nxisë të bëni një gjë të dytë apo edhe të tretë në listën tuaj të detyrave. Duke thyer kështu në mënyrë efektive lakun e përforcimit negativ.

Inc

MË TEPËR

Radar14 orë më herët

“Kjo lloj dhune nuk ka vend në Amerikë”

Presidenti amerikan, Joe Biden, u kthye në Shtëpinë e Bardhë menjëherë pas lajmit për atentatin ndaj rivalit të tij, Donald...

Aktualitet15 orë më herët

Reagimi prekës i Ivanka Trump: Të dua babi sot e përgjithmonë

Pas Donald Trump Jr. djali i madh i ish-presidentit amerikan, ka reaguar edhe vajza e tij Ivanka Trump përmes një...

Radar15 orë më herët

Donald Trump shfaqet për herë të parë pas sulmit në miting

Ish-presidenti amerikan Donald Trump është shfaqur për herë të parë pas sulmit me armë në një miting në Pensilvani. Ai...

Kryesore15 orë më herët

Çfarë dimë deri tani për atentatin ndaj ish-presidentit Donald Trump

Autoritetet kanë identifikuar personin e armatosur dhe kanë ndarë detaje rreth viktimave nga të shtënat që ndodhën të shtunën pasdite...

Kryesore17 orë më herët

Kryeministri Rama: Atentati ndaj Donald Trump, TRAGJEDI për botën demokratike!

Kryeministri Edi Rama e ka cilësuar si “tragjedi për Botën demokratike”, atentatin ndaj ish-Presidentit, Donald Trump në miting në Pensilvani....

Radar17 orë më herët

Deklarata e parë e Donald Trump pas atentatit për vrasje

Donald Trump ka bërë reagimin e parë pas atentatit për vrasje që iu bë në Pensilvani. Një atentat nga i...

Mix1 ditë më herët

10 plazhet më të bukura shqiptare sipas revistës spanjolle “Condé Nast”!

Revista prestigjioze spanjolle Condé Nast në një artikull tregon 10 plazhet më të bukura të Rivierës Shqiptare. Vlorë! Vlora është qyteti-port, ku...

Sport1 ditë më herët

FOTO/ Zbulohet e DASHURA e Lamine Jamal? Kush është VAJZA që u pa në ndeshjen Francë-Spanjë!

Lamine Jamal/ Padilla Lamine Jamal, djaloshi 17-vjeçar dhe lojtari më i ri që ka shënuar në historinë e Kampionatit Europian, është...

Mix1 ditë më herët

Mesazhet e fundit që la Steve Jobs para se të ndërronte jetë

Steve Jobs vdiq si një miliarder, me një pasuri prej 7 miliardë dollarësh, në moshën 56 vjeçare nga kanceri i...

Mix1 ditë më herët

Depilimi me Lazer, përfitimet dhe rreziqet e mundshme

Nëse nuk jeni të kënaqur me mënyrat tradicionale të depilimit, heqja e qimeve me lazer mund të jetë një opsion...

Facebook