Lidhu me ne

Mix

Pse disa njerëz bien në dashuri menjëherë…

2,518,000+ Happy Couple Stock Photos, Pictures & Royalty ...

Është e lehtë të pëlqesh dikë, kur “ka kimi” se krijohet një magji e caktuar që shkakton tërheqjen. Le të shohim pse disa njerëz janë veçanërisht të predispozuar ndaj “kimisë” dhe kanë një “dashje të lehtë”.

Sepse unë bie në dashuri menjëherë

Një mik i dashur ankohej pothuajse çdo ditë dhe përsëriste fjalë fjalë për fjalë: “Unë dashurohem gjithmonë me të gjithë! “Epo, të dashurosh lehtë nuk është një dukuri e rrallë, përkundrazi! Shpesh ata që dashurohen lehtë mund t’ua mohojnë të tjerëve nga frika se mos i pakësohen ndjenjat e saj. Le të fillojmë nga ky koncept: të dashurosh është një gjë e mrekullueshme. Mbrojtja juaj emocionale është ulur, kështu që ju jeni gati të mirëpritni dikë për të ndarë kohën dhe përvojat me të. Objekti i dashurisë suaj mund t’ju bëjë të buzëqeshni pa asnjë arsye, t’ju bëjë të ëndërroni ose… të bëhet, deri diku, një obsesion mendor. Të gjitha këto janë reagime krejtësisht normale të rënies në dashuri.

Rënia në dashuri dhe varësia emocionale

Kur pasionimi ose rënia e lehtë në dashuri marrin një konotacion më patologjik, mund të flasim për varësi emocionale. Ka njerëz që, për shkak të vetëvlerësimit të ulët dhe mungesës së vetëpërkufizimit, priren të bien në dashuri dhe të zhvillojnë një varësi emocionale shumë shpejt, përpara se dikush t’u tregojë atyre dashuri ose interes ose sado pak interes dhe kujdes. Gjithashtu në këtë rast, në bazë ka një zbrazëti të madhe emocionale, të cilën personi mundohet me dëshpërim ta plotësojë përmes dashurisë dhe marrëdhënies me tjetrin. Mbushja e një boshllëku emocional që i përket së shkuarës është krejtësisht e pamundur. Ai boshllëk duhet të shërohet dhe jo të plotësohet.

Vetëvlerësim i ulët dhe rënia në dashuri

Vetëvlerësimi i ulët nënvlerësohet shumë. Ne priremi t’u japim peshë shumë patologjive, flasim për çrregullime të personalitetit, por … në realitetin e përditshëm, është vetëvlerësimi juaj ai që mund të bëjë dallimin mes një dite të mirë dhe të keqe. Vetëvlerësimi i ulët ju vë në situata që nuk ju lejojnë të gjeni “personin e duhur”. Arsyeja është e thjeshtë: në vend që të kërkoni dhe prisni dashurinë dhe respektin që meritoni, vetëvlerësimi i ulët ju bën jo vetëm të jeni të kënaqur, por edhe të kërkoni situata të papërshtatshme ose të pranoni thërrimet e dashurisë që tjetri dëshiron t’ju japë.

MË TEPËR

Radar15 orë më herët

“Kjo lloj dhune nuk ka vend në Amerikë”

Presidenti amerikan, Joe Biden, u kthye në Shtëpinë e Bardhë menjëherë pas lajmit për atentatin ndaj rivalit të tij, Donald...

Aktualitet15 orë më herët

Reagimi prekës i Ivanka Trump: Të dua babi sot e përgjithmonë

Pas Donald Trump Jr. djali i madh i ish-presidentit amerikan, ka reaguar edhe vajza e tij Ivanka Trump përmes një...

Radar15 orë më herët

Donald Trump shfaqet për herë të parë pas sulmit në miting

Ish-presidenti amerikan Donald Trump është shfaqur për herë të parë pas sulmit me armë në një miting në Pensilvani. Ai...

Kryesore15 orë më herët

Çfarë dimë deri tani për atentatin ndaj ish-presidentit Donald Trump

Autoritetet kanë identifikuar personin e armatosur dhe kanë ndarë detaje rreth viktimave nga të shtënat që ndodhën të shtunën pasdite...

Kryesore17 orë më herët

Kryeministri Rama: Atentati ndaj Donald Trump, TRAGJEDI për botën demokratike!

Kryeministri Edi Rama e ka cilësuar si “tragjedi për Botën demokratike”, atentatin ndaj ish-Presidentit, Donald Trump në miting në Pensilvani....

Radar18 orë më herët

Deklarata e parë e Donald Trump pas atentatit për vrasje

Donald Trump ka bërë reagimin e parë pas atentatit për vrasje që iu bë në Pensilvani. Një atentat nga i...

Mix1 ditë më herët

10 plazhet më të bukura shqiptare sipas revistës spanjolle “Condé Nast”!

Revista prestigjioze spanjolle Condé Nast në një artikull tregon 10 plazhet më të bukura të Rivierës Shqiptare. Vlorë! Vlora është qyteti-port, ku...

Sport1 ditë më herët

FOTO/ Zbulohet e DASHURA e Lamine Jamal? Kush është VAJZA që u pa në ndeshjen Francë-Spanjë!

Lamine Jamal/ Padilla Lamine Jamal, djaloshi 17-vjeçar dhe lojtari më i ri që ka shënuar në historinë e Kampionatit Europian, është...

Mix1 ditë më herët

Mesazhet e fundit që la Steve Jobs para se të ndërronte jetë

Steve Jobs vdiq si një miliarder, me një pasuri prej 7 miliardë dollarësh, në moshën 56 vjeçare nga kanceri i...

Mix1 ditë më herët

Depilimi me Lazer, përfitimet dhe rreziqet e mundshme

Nëse nuk jeni të kënaqur me mënyrat tradicionale të depilimit, heqja e qimeve me lazer mund të jetë një opsion...

Facebook