Lidhu me ne

Mix

5 sinjale që tregojnë një marrëdhënie toksike

9 Signs of a Toxic Relationship

Për fat të keq, ka njerëz që janë shumë kritik, negativë nga natyra, që do të thotë se ata nuk janë plotësisht të vetëdijshëm për faktin se fjalët e tyre kanë një efekt shkatërrues mbi të tjerët. Kur një nga këta njerëz është partneri ynë, problemi është edhe më serioz, për shkak se kritikat janë të shtrira në të gjitha fushat e jetës sonë dhe mund të kenë pasoja shkatërruese për stabilitetin emocional.

Si të njohin një partner toksik?

1. Nuk parnonë idetë, mendimet dhe perceptimet tuaja

Ky është personi tipik që, çdo gjë që thoni e kthen kundër jush. Këta njerëz gjithmonë kanë diçka për të argumentuar dhe do të gjejnë gjithmonë një boshllëk në fjalën tuaj, që do ta përdorin për t’ju sulmuar ju.

2. Ai refuzon t’ju dëgjojë derisa të miratoni stilin e tij të komunikimit

Ky person nuk dëshiron të dëgjojë arsye, veçanërisht në qoftë se keni ndërmend të mbani një diskutimin në një plan racional dhe të relaksuar.

3. I merr mosmarrëveshjet sikur të ishin sulme personale

Për njerëzit shumë kritik mendimet e të tjerëve bëhen çështje personale, pasi nuk nuk mund të kuptojnë, nëse dikush nuk mund të pajtohen me mendimet e tyre.

4. Vazhdimisht minimizon pikëpamjet tuaja

Personi shumë kritik është zakonisht mjaft egoist, sepse çdo opinion i ndryshëm nga i tiji nuk është i denjë për t’u marrë në konsideratë. Pra, shpesh injorojnë shqetësimet apo idetë që janë të paraqitura nga partneri. Ky person përpiqet të zbatojë një diktaturë të vërtetë emocionale.

5. Ai fokusohet në detajet

Ai fokusohet në detaje që shpesh janë të parëndësihme, edhe në qoftë se rezultati përfundimtar ishte i mirë, gjithmonë gjen aspekte për të kritikuar. Ky është personi klasik i cili gjithmonë thotë: “Ti e ke bërë mirë, por …”

MË TEPËR

Mix8 orë më herët

10 plazhet më të bukura shqiptare sipas revistës spanjolle “Condé Nast”!

Revista prestigjioze spanjolle Condé Nast në një artikull tregon 10 plazhet më të bukura të Rivierës Shqiptare. Vlorë! Vlora është qyteti-port, ku...

Sport8 orë më herët

FOTO/ Zbulohet e DASHURA e Lamine Jamal? Kush është VAJZA që u pa në ndeshjen Francë-Spanjë!

Lamine Jamal/ Padilla Lamine Jamal, djaloshi 17-vjeçar dhe lojtari më i ri që ka shënuar në historinë e Kampionatit Europian, është...

Mix8 orë më herët

Mesazhet e fundit që la Steve Jobs para se të ndërronte jetë

Steve Jobs vdiq si një miliarder, me një pasuri prej 7 miliardë dollarësh, në moshën 56 vjeçare nga kanceri i...

Mix9 orë më herët

Depilimi me Lazer, përfitimet dhe rreziqet e mundshme

Nëse nuk jeni të kënaqur me mënyrat tradicionale të depilimit, heqja e qimeve me lazer mund të jetë një opsion...

Mix9 orë më herët

Si të kurseni para? Mos u vononi më shumë

Kursimi i parave është një nga proceset më të vështira që mund të hasin njerëzit. Disa e hedhin fajin tek...

Mix9 orë më herët

Vazhdojnë përplasjet mes Kendrick Lamar dhe Drake…

Kendrick Lamar ka publikuar një tjetër këngë të re, që është një ‘diss’ për Drake, duke marrë parasysh sherrin mes...

Mix9 orë më herët

Ushqimet afrodiziake: Si funksionojnë dhe si mund t’i përfshini në takimin tuaj

Disa gjëra janë padyshim romantike: një shëtitje në plazh në perëndim të diellit ose përkëdhelje në pikën më të lartë të qytetit...

Mix9 orë më herët

Nga stresi te pagjumësia, disa arsye pse ju jeni duke shtuar në peshë

Ngrënia pa kriter nuk është ndër arsyet e vetme përse një person shton peshë. Kur të mësoni sesa shkaqe të...

Mix14 orë më herët

Lajme të mira nga dukesha Kate Middleton

Kate Middleton do të marrë pjesë në finalen e meshkujve në Wimbledon të dielën. Lajmi është konfirmuar Kensington Palace. Siç...

Mix14 orë më herët

Agjencia e Statistikave nxjerr shifrën: Ja sa është popullsia e Kosovës

Agjencia e Statistikave të Kosovës ka publikuar të dhënat paraprake të regjistrimit të popullsisë dhe sipas këtyre të dhënave, Kosova...

Facebook