Lidhu me ne

Sport

Ronaldo në histori, i vetmi futbollist që luan në pesë Europianë


Cristiano Ronaldo në sfidën ndaj Hungarisë u bë lojtari i parë që ka luajtur në pesë kampionate europiane. Sulmuesi i Juventusit ka përfaqësuar vendin e tij në çdo Europian që kur Portugalia organizoi turneun në vitin 2004, 17 vjet më parë.

Ronaldo gjithashtu do të shpresojë të shtojë një rekord tjetër në koleksionin e tij individual: synon të bëhet golashënuesi më i mirë në historinë e Kampionatit Europianit.

Ish-sulmuesi i Manchester United dhe Real Madridit e nisi rrugëtimin në këtë kompeticion në vitin 2004, por shpresat për ta ngritur trofenë në vendlindje u shuan në finale, pasi Portugalia u shtang nga Greqia, me adoleshentin e atëhershëm Ronaldo që nuk i përmbajti dot lotët e hidhërimit.

CR7 shpresoi të bënte më shumë katër vjet më vonë, në Austri dhe Zvicër, por Portugalia, pasi kryesoi grupin, u mund nga Gjermania në çerekfinale.

Në vitin 2012, Ronaldo ishte frymëzues i Portugalisë deri në gjysmëfinale, ku u eliminua nga Spanja pas goditjes së 11-metërshave (4-2), me Ronaldon që nuk iu dha mundësia ta ezkekutonte penalltinë në serinë e pestë.

Suksesi i shumëpritur erdhi në “Francë 2016”, ku Portugalia, pas një fillimi të ngadaltë (barazoi të tria ndeshjet në grupe) shkoi deri në finale dhe mundi vendin organizator më në Paris. Ronaldo u detyrua të dilte nga loja i dëmtuar, por me pasion e udhëzoi ekipin e tij pranë vijës anësore, derisa Eder shënoi në kohën shtesë golin e fitores, që i dha trofenë Portugalisë.

Ronaldo, fitues i pesë “Topave të Artë”, mund të shkruajë historinë, pasi aktualisht është në kuotën e 9 golave në Europian, aq sa ka shënuar edhe Platini.

Ai gjithashtu ka realizuar 104 gola në 175 ndeshje për Portugalinë, pesë më pak se rekordi i të gjitha kohërave, shënuar nga iraniani Ali Daei.

Me teper

Kryesore5 orë më herët

Berisha: Më shpallën non-grata, vendim i sponsorizuar nga Soros

Në një intervistë për RTV Ora, ish-kryeministri Sali Berisha teksa komentoi deklaratat e ambasadores amerikane Yuri Kim, e cila kërkoi...

Kioske5 orë më herët

Saliu, ky ” fajtor” i përjetshëm – Elona Caslli

Zonja Yuri Kim, pata mundësinë të ndiqja deklaratën tuaj nga selia e Partisë Demokratike. Në hyrje të kësaj deklarate, i...

Stil6 orë më herët

“S’kam dashur ta di”/ Orinda Huta tregon se kur e mësoi që do të bëhej nënë e një vajze

Më 15 korrik, Orinda Huta dhe Turjan Hysko u bënë prindër për herë të parë. Këngëtarja dhe moderatorja solli në...

Kioske6 orë më herët

Berisha dhe Basha si viktima ekselente të njëri-tjetrit

Alfred Lela Ambasadorja amerikane, me zgjuarsi por edhe me cinizëm të hapur, ka risjellë një maksimë të komunizmit shqiptar të...

Radar6 orë më herët

Morena Taraku revoltohet me Ramën: E bërë serbin më të dashur se kosovarin

Këngëtarja Morena Taraku ka shpërthyer e revoltuar ndaj kryeministrit Edi Rama, pasi ky i fundit falenderoi në Forumin Ekonomik të...

Sport20 orë më herët

Pse kampionët olimpikë i kafshojnë medaljet që fitojnë?

Gjatë lojërave olimpike të “Tokio 2020” kemi parë që kampionët kanë kafshuar medaljet e fituara. Dhe kjo ka ndodhur shpesh....

Stil20 orë më herët

Aurela Hoxha e mbajti të fshehtë shtatzëninë por s’mundi ta mbante të fshehur bebin e saj

Aurela Hoxha e mbajti të fshehtë shtatzëninë por s’mundi ta mbante të fshehur bebin e saj. Këto janë fotot hedhur...

Kioske20 orë më herët

Hapja e Ballkanit – George Soros e ka propozuar që në 1999

Përveç kundërshtive të forta që mori këto dy ditë në Shkup kryeministri Edi Rama lidhur me minishengenin ballkanik, një tjetër...

Temporal21 orë më herët

Në Shqipëri nuk kryen dot asnjë punë pa ryshfet

‘Korrupsioni në Shqipëri sa dyfishi i Rajonit’, raporti: Gjyqtarët, prokurorët dhe politika më të implikuarit, 1 në 2 njerëz japin...

Stil22 orë më herët

Komunizmi dënoi artistët/ Habit Kozma Dushi: Ishin kohë të arta. Në burg kush bëri gabime, pse nuk u dënova unë e Vaçe Zela (VIDEO)

Një koncert i mbajtur te teatri veror i liqenit, bashkon disa breza këngëtarësh. Në koncert u interpretuan këgë të para...

Facebook