Lidhu me ne

Radar

Kush është pronari i JOQ Albania ( Jeta Osh Qef ) dhe çfarë mendon për Edi Ramën ?

Pronari i i faqes “JOQ Albania”, Gentian Çekeli, i ka bërë thirrje kryeministrit Edi Rama, që të tërhiqet nga lufta që ka nisur ndaj mediave. Ai bashkë me një koleg tjetër nga kjo faqe ishin gjahu i parë i kryeministrit Edi Rama, i cili u zotua se do të luftonte mediat, të cilat po i akuzon për disa nga pasojat e tërmetit.

Çekeli ka thënë se nuk frikësohet dhe ka shtuar se lufta ndaj mediave është e humbur gjithnjë.

“Edi Rama duhet të ndalojë luftën ndaj lirisë së mediave, pasi është konfirmuar shumë herë se kushdo që futet në këtë betejë do ta humb, sepse frika nuk më endet asnjëherë nëpër mend. E kam ëndërruar gjithmonë të shpallesha armik i partisë, por më shpallën në momentin më të keq të mundshëm. Atëherë kur duhet të raportonim dhe ndihmonim më shumë bashkëatdhetarët”, ka thënë Çekeli për reporteri.net.

Ai thekson se mediumi që është në pronësi të tij, punon në interes të qytetarëve dhe, sipas tij, do të jetë me qytetarët në çdo situatë. Çekeli beson se shteti duhet të merret me gjendjen në terren, dhe të mos përndjekë gazetarë që flasin të vërtetën.Reklamë

“JOQ është zë i përhershëm opozitar dhe do ta mbrojë gjithmonë interesin e shqiptarëve kudo që ndodhen, duke u bërë zëri i tyre në çdo situatë. Aparati shtetëror bashkë me mediat pranë saj, mafian, portalet, disa vipa të shoëbizit dhe deri tek faqet e memeve është vënë në lëvizje kundër meje dhe njerëzve që flasin të vërtetën, duhet të fokusohet në përmirësimin e gjendjes në terren, pasi ka akoma njerëz që rrezikohen nga pallatet e çara”, ka shtuar Çekeli për Reporteri.net.

Ndërkohë, kur të gjithë menduan se Çekeli bashkë me një kolegun e tij ishin arrestuar, ai thotë se ishte duke darkuar me disa miq jashtë Shqipërisë kur mediat pranë qeverisë nxorrën “fake neës” për arrestimin e tij. Ai shton se po vazhdon të qëndrojë vërdallë duke ndihmuar njerëzit e prekur nga tërmeti që, siç thotë ai, kanë nevojë.

“Për vendndodhjen time janë në dijeni familja dhe kaq ka rëndësi. E rëndësishme është që unë jam vërdallë duke ndihmuar njerëzit në nevojë”, thekson në fund tiranasi.

Sidoqoftë, kryeministri Rama nuk është zmbrapsur nga qasja e tij kundër mediave, e madje sot e ka ashpërsuar gjuhën duke paralajmëruar se do të bëjnë atë që “s’ua rrok imagjinata”.

”Gjatë periudhës së gjendjes së jashtëzakonshme të fatkeqësisë natyrore, Japonia ka masa ekstreme për mediat private, që mesa duket edhe në Japoninë e urtësisë së vjetër, paskan qenë taksirat mbi taksiratin e madh të tërmetit! Mos na detyroni të bëjmë atë që s’ua rrok imagjinata!”, shkruajti sot kreu i Qeverisë.

Ndryshe, JOQ Albania është medium më opozitar në vend, duke u futur kështu në thumb të institucioneve. Së fundmi, shteti ka bllokuar aksesin në domanin e tyre në Republikën e Shqipërisë, mirëpo për këtë kanë reaguar gazetarë e politikanë, duke e konsideruar si shkelje e rëndë e lirisë së mediave.

Me teper

Stil15 orë më herët

“La Casa De Papel” publikon fjalimin e lamtumirës së Tokyo-s: Rio, Rio im!

Para dy ditësh është publikuar një pjesë nga ajo çfarë pret shikuesit dhe fabsat e “La Casa de Papel”, në...

Radar15 orë më herët

Nuk ka ambasador në botë që të bërtasë në shkallët e një partie siç ndodhi tek ne

Mesazhet e Yuri Kim pas takimit me Bashën, Kadilli: Nuk ka ambasador në botë që të bërtasë në shkallët e...

Stil15 orë më herët

U përfol për një lidhje me djalin e Jozefina Topallit/ Cindy Marina flet për herë të parë

Cindy Marina është një nga moderatoret më të reja të sportit, e cila ka lënë SHBA, për të punuar në...

Stil15 orë më herët

Njihuni me top-5 femrat më të bukura në të gjitha kohërat

Cilat janë gratë më të bukura në botë tani? Kush e meriton titullin e grave më të bukura në botë?...

Stil15 orë më herët

Humbi rreth 100 mijë ndjekës në rrjetet sociale/ Billie Eilish: Njerëzit kanë frikë nga gjoksi i madh

Këngëtarja Billie Eilish ka qenë në qendër të vëmendjes së mediave të huaja dhe fansave të saj pas ndryshimit drastik...

Kryesore15 orë më herët

Glauk Olldashi: PD do të ishte ndryshe nëse babai im do të ishte në krye të saj

Djali i Sokol Olldashit, Glauk Olldashi, është shprehur se nëse babai i tij do të ishte në krye të PD,...

Kryesore2 ditë më herët

“Kukulla e kunatit dhe pengu i Ramës”/ Jozefina Topalli i nxjerr bojën Bashës

Ish-kryeparlamentarja Jozefina Topalli , ishte e ftuar në Klan news ku është shprehur për Bashën se është kukulla e kunatit...

Radar2 ditë më herët

Elhaida Dani: Nuk më lanë të hyja në Itali se nuk kisha lekë

Këngëtarja e njohur Elhaida Dani ishte pjesë e “Ftesë në 5”, nga ku zbuloi për herë të parë detaje nga...

Radar2 ditë më herët

Zv/kryeministri Ahmetaj tallet me Erjon Braçen: Zyrën ma la të pastër!

Zv/kryeministri Arben Ahmetaj në daljen e parë televizive, ka folur për detyrën e re dhe se çfarë pritshmëri ka për...

Aktualitet2 ditë më herët

Rritja e çmimit të bukës, Ahmetaj: Është i përballueshëm

Zëvendëskryeministri Arben Ahmetaj mendon se rritja e çmimit të bukës është i përballueshëm për qytetarët shqiptarë. Sipas tij rritja është...

Facebook