Lidhu me ne

Kioske

Kush është gazetari më i mirë në Shqipëri ?

Koment nga Bilbil Beqiri

http://Podiumi.com media online prej Janarit 2016

Kush është gazetari më i mirë në Shqipëri ?

Blendi Fevziu komenton protestën te Krasta: Nëse protesta trajtohet me  arrogancë mund të kthehet në ortek - Aktualitet

E kam fjalën për intervistat, sepse gazetari investigative nuk ka në Shqipëri.

Gazetarë të mirë në Shqipëri ka disa, por intervistues të mirë ka pak.

Edhe pse duket si punë që e bën çdokush,  intervista e mirë nuk është një punë aq e lehtë.

Gazetari i mirë duhet të jetë njeri i formuar dhe i përgatitur, i përgatitur në mënyrë të veçante për intervistën.

Kurse në Shqipëri shumica e gazetarëve shkojnë me “duar në xhepa “ në intervistë, “ hajt se i bëj ca pyetje”, “ llafi nxjerr llafin “  dhe kështu do dalë diçka.

Po me “ duar në xhepa “ në shumicën e rasteve shkojnë edhe të ftuarit, sepse si është vendi bëhet edhe kuvendi.

Kultura e “ homework “, e përgatitjes serioze në gazetarinë shqiptare është për të dëshiruar. Ka disa arsye për këtë por më kryesorja është shpeshtia e daljeve në TV.

Madje edhe një TV host si Fevziu e ka të pamundur përgatitjen me të njëjtin seriozitet për çdo emision.

Një intervistues i mirë është një dëgjues i mirë, kurioz dhe respektues, kështu thotë Larry King, njeriu i 60 mijë intervistave.

Kurse në Shqipëri shumica e intervistuesve nuk e lënë të ftuarin të mbarojë një mendim. Unë këtë e quaj gazetari qukapikësh. Më shumë jep mend “ i zoti i shtëpise së mysafiri “ .

Duke qenë se biseda në TV fillimin e ka të vështire, gazetar i mirë është ai që e bën të ftuarin të ndihet mirë, pra që ben pak warm up “, nxemje “.

Në një intervistë nuk është e thënë të përdoret gjithmonë fjala, nganjëherë përdoret edhe heshtja ose mimika. Që do të thotë, një gazetar i mirë vetëm me pauzën e tij disa sekondëshe mund të zhbëjë përgjigjen e pasinqertë të folësit. Po ashtu edhe me mimikën e tij…

Çdo intervistë duhet të ketë ( tough question ) pyetjen e vështirë, por jo të gjitha pyetjet duhet të kenë statusin e pyetjes së vështirë, ky dallim është esencial që të bëhet nga gazetari.

Pyetja e vështirë është ajo pyetje që i ftuari i shmanget ose që bën akrobacira për të mos iu përgjigjur, por për të cilën ti e ke ftuar personin, se në fund të fundit intervista duhet ta ketë një qëllim.

Duhet të kemi kujdes që kur pyesim pyetjen e vështirë të mos ofendojmë askënd, sepse gazetari nuk është prokuror. Edhe këtë e ngatërrojnë shpesh ketu tek ne, herë me dashje herë pa dashje…

Ka gazetarë qukapikë por ka edhe gazetarë me “ kallashnikov “ që bëjnë 700 pyetje dhe i ftuari hutohet e s’di nga t’ia fillojë.

Një tjetër lloj pyetjesh që duhen shmangur por që në Shqipëri intervistuesit i bëjnë me tepri janë pyetjet hipotetike “ let’s say…, pyetjet “ me “ nëse “, sikur i ftuari është fallxhor a lexuesh filxhanash.

Etj etj…

Për të mos u zgjatur, sepse për këtë temë do bëj komente edhe të tjera herë, mua gazetari më i mirë shqiptar kur do të jetë i tillë, më del Arian Çani.

Me teper

Kryesore6 orë më herët

Berisha: Më shpallën non-grata, vendim i sponsorizuar nga Soros

Në një intervistë për RTV Ora, ish-kryeministri Sali Berisha teksa komentoi deklaratat e ambasadores amerikane Yuri Kim, e cila kërkoi...

Kioske6 orë më herët

Saliu, ky ” fajtor” i përjetshëm – Elona Caslli

Zonja Yuri Kim, pata mundësinë të ndiqja deklaratën tuaj nga selia e Partisë Demokratike. Në hyrje të kësaj deklarate, i...

Stil7 orë më herët

“S’kam dashur ta di”/ Orinda Huta tregon se kur e mësoi që do të bëhej nënë e një vajze

Më 15 korrik, Orinda Huta dhe Turjan Hysko u bënë prindër për herë të parë. Këngëtarja dhe moderatorja solli në...

Kioske7 orë më herët

Berisha dhe Basha si viktima ekselente të njëri-tjetrit

Alfred Lela Ambasadorja amerikane, me zgjuarsi por edhe me cinizëm të hapur, ka risjellë një maksimë të komunizmit shqiptar të...

Radar7 orë më herët

Morena Taraku revoltohet me Ramën: E bërë serbin më të dashur se kosovarin

Këngëtarja Morena Taraku ka shpërthyer e revoltuar ndaj kryeministrit Edi Rama, pasi ky i fundit falenderoi në Forumin Ekonomik të...

Sport21 orë më herët

Pse kampionët olimpikë i kafshojnë medaljet që fitojnë?

Gjatë lojërave olimpike të “Tokio 2020” kemi parë që kampionët kanë kafshuar medaljet e fituara. Dhe kjo ka ndodhur shpesh....

Stil21 orë më herët

Aurela Hoxha e mbajti të fshehtë shtatzëninë por s’mundi ta mbante të fshehur bebin e saj

Aurela Hoxha e mbajti të fshehtë shtatzëninë por s’mundi ta mbante të fshehur bebin e saj. Këto janë fotot hedhur...

Kioske21 orë më herët

Hapja e Ballkanit – George Soros e ka propozuar që në 1999

Përveç kundërshtive të forta që mori këto dy ditë në Shkup kryeministri Edi Rama lidhur me minishengenin ballkanik, një tjetër...

Temporal22 orë më herët

Në Shqipëri nuk kryen dot asnjë punë pa ryshfet

‘Korrupsioni në Shqipëri sa dyfishi i Rajonit’, raporti: Gjyqtarët, prokurorët dhe politika më të implikuarit, 1 në 2 njerëz japin...

Stil23 orë më herët

Komunizmi dënoi artistët/ Habit Kozma Dushi: Ishin kohë të arta. Në burg kush bëri gabime, pse nuk u dënova unë e Vaçe Zela (VIDEO)

Një koncert i mbajtur te teatri veror i liqenit, bashkon disa breza këngëtarësh. Në koncert u interpretuan këgë të para...

Facebook