Lidhu me ne

Gatime

Cilat fruta dhe perime janë më të mirat?

50 Foods That Are Super Healthy

24 produktet më ushqyese në botë!

Shumica prej nesh e dimë se duhet të konsumojmë disa racione të këtyre ushqimeve çdo ditë, por cilat fruta dhe perime janë më të mirat? Shumë vijnë në modë herë pas here dhe zgjasin për aq kohë sa këto lakër jeshile të lënë në frigoriferin tonë. Si mund t’i krahasojmë vërtet përfitimet e tyre?

Kjo pyetje u përgjigj nga një studim i CDC (Qendrat për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve) në Amerikë. Jennifer Di Noia, një profesoreshë e asociuar e sociologjisë në Universitetin William Paterson, hulumtoi 24 fruta dhe perime të konsideruara të rëndësishme në zvogëlimin e rrezikut të sëmundjeve të zemrës dhe kancerit.

Di Noia u përqëndrua në 17 lëndët ushqyese që konsiderohen nga ekspertët e OKB -së për ushqimin dhe Instituti i Mjekësisë si të rëndësishëm për shëndet të mirë dhe zvogëlimin e rrezikut të sëmundjeve të zemrës dhe kancerit. Këto janë kaliumi, fibra, proteina, kalciumi, hekuri, tiamina, riboflavina, niacina, acidi folik, zinku dhe vitaminat A, B6, B12, C, D, E, dhe K. Pastaj, pas hulumtimit të gjerë në literaturën shkencore, ai llogariti sa lëndë ushqyese përmban secili në kalori (bazuar në një dietë prej 2000 kalorish në ditë). Sa më e lartë vlera ushqyese, aq më shumë ky ushqim konsiderohej “superfuqi”.

Më poshtë do të gjeni listën e pikëve përkatëse dhe ju kujtojmë se duke qenë se të gjitha janë fruta dhe perime, nuk mund të bëni vërtet gabim me asnjë prej tyre që zgjidhni. Me të vërtetë, kush do ta kishte menduar se lakra do të ishte në krye të listës?

-lakër (91.99)
-selino (89.27)

-gjethe panxhari (87.08)
– spinaq (86.43)
-rrepkë (73.36)
-marule (70.73)
– majdanoz (65.59)
-perime jeshile të gjelbra (62.49)
-gjethe mustarde (61.39 )

-qepë (54.80)

-spec i kuq (41.26)
-rukola (37.65)

-brokoli (34.89)
-qepë (27,35)
-lulelakër (25.13)
-karrota (22.60)
-domate (20.37)
-limon (18.72)
-luleshtrydhe (17.59)
-kungull dimëror (13.89)
-portokalli (12.91)
-grejpfrut  (11.64)
-presh (10.69)
-patate e ëmbël (10.51)

Vazhdo leximin

Me teper

Stil16 orë më herët

“La Casa De Papel” publikon fjalimin e lamtumirës së Tokyo-s: Rio, Rio im!

Para dy ditësh është publikuar një pjesë nga ajo çfarë pret shikuesit dhe fabsat e “La Casa de Papel”, në...

Radar16 orë më herët

Nuk ka ambasador në botë që të bërtasë në shkallët e një partie siç ndodhi tek ne

Mesazhet e Yuri Kim pas takimit me Bashën, Kadilli: Nuk ka ambasador në botë që të bërtasë në shkallët e...

Stil16 orë më herët

U përfol për një lidhje me djalin e Jozefina Topallit/ Cindy Marina flet për herë të parë

Cindy Marina është një nga moderatoret më të reja të sportit, e cila ka lënë SHBA, për të punuar në...

Stil16 orë më herët

Njihuni me top-5 femrat më të bukura në të gjitha kohërat

Cilat janë gratë më të bukura në botë tani? Kush e meriton titullin e grave më të bukura në botë?...

Stil16 orë më herët

Humbi rreth 100 mijë ndjekës në rrjetet sociale/ Billie Eilish: Njerëzit kanë frikë nga gjoksi i madh

Këngëtarja Billie Eilish ka qenë në qendër të vëmendjes së mediave të huaja dhe fansave të saj pas ndryshimit drastik...

Kryesore16 orë më herët

Glauk Olldashi: PD do të ishte ndryshe nëse babai im do të ishte në krye të saj

Djali i Sokol Olldashit, Glauk Olldashi, është shprehur se nëse babai i tij do të ishte në krye të PD,...

Kryesore2 ditë më herët

“Kukulla e kunatit dhe pengu i Ramës”/ Jozefina Topalli i nxjerr bojën Bashës

Ish-kryeparlamentarja Jozefina Topalli , ishte e ftuar në Klan news ku është shprehur për Bashën se është kukulla e kunatit...

Radar2 ditë më herët

Elhaida Dani: Nuk më lanë të hyja në Itali se nuk kisha lekë

Këngëtarja e njohur Elhaida Dani ishte pjesë e “Ftesë në 5”, nga ku zbuloi për herë të parë detaje nga...

Radar2 ditë më herët

Zv/kryeministri Ahmetaj tallet me Erjon Braçen: Zyrën ma la të pastër!

Zv/kryeministri Arben Ahmetaj në daljen e parë televizive, ka folur për detyrën e re dhe se çfarë pritshmëri ka për...

Aktualitet2 ditë më herët

Rritja e çmimit të bukës, Ahmetaj: Është i përballueshëm

Zëvendëskryeministri Arben Ahmetaj mendon se rritja e çmimit të bukës është i përballueshëm për qytetarët shqiptarë. Sipas tij rritja është...

Facebook