Lidhu me ne

Kryesore

Tani që Berisha e ka akuzuar Bashën si vegël mjerane të Ramës, në PD nuk ka më vend për të dy. Njëri do të fluturojë.

cna lajme politike

Gazetari Klodian Tomorri, situatën në PD pas vendimit të Lulzim Bashës, për të përjashtuar nga grupi Parlamentar Sali Berishën e analizon duke marrë parasysh rolin e të dy figurave në selinë blu.

Sipas Tomorrit, njëri prej të dyve do të fluturojë dhe ai duket që është Lulzim Basha, pasi Berisha ka më shumë mbështetje në PD.

Është shumë interesante situata në PD. Tani që Berisha e ka akuzuar Bashën si vegël mjerane të Ramës, në PD nuk ka më vend për të dy. Njëri do të fluturojë.

Basha kontrollon grupin parlamentar dhe forumet drejtuese të Partisë. Tashmë është e qartë se pse ai nxitoi për të bërë zgjedhjet në Parti.

Dhe është po kështu e qartë se vendimin për të hequr Berishën e ka marrë shumë kohë më parë. Por mesa duket Doktori është shumë i fortë në bazë. Në këtë situatë, organet e zgjedhura të partisë nuk përkojnë me vullnetin e bazës”, shkruan Tomorri në rrjete sociale.

Sipas tij, asnjërit prej të dyve nuk i intereson çarja e PD-së, por, Berisha nuk ka rrugë tjetër përveçse të heqë Bashën.

Tani lind pyetja se çfarë mekanizmash ka ai për të çuar mbështetjen që ka në bazë në organet drejtuese të Partisë?

Njëra rrugë do ishte të kërkonte pezullimin e Bashës në Këshillin Kombetar. Por aty Basha i ra të keqes para kur shpejtoi me zgjedhjet dhe vuri njerëzit e tij në Këshill. Në këtë situatë rruga e vetme që ka Berisha mbetet mocioni përmes kongresit të partisë. Për këtë i duhet të mbledhë firma dhe të bëjë fushatë poshtë në bazë. Ndaj po flet për referendum dhe dialog me demokratët Baca.

Por, edhe kjo nuk do jetë e lehtë. Me gjasa presioni i Shteteve të Bashkuara do të jetë i madh dhe i drejtëpërdrejtë. Një gjë është e sigurtë. Berisha është “all in” në këtë betejë dhe lufta nuk mbaron derisa njëri prej të dyve të jetë palosur përfundimisht”, analizon më tej Tomorri.

Me teper

Stil15 orë më herët

“La Casa De Papel” publikon fjalimin e lamtumirës së Tokyo-s: Rio, Rio im!

Para dy ditësh është publikuar një pjesë nga ajo çfarë pret shikuesit dhe fabsat e “La Casa de Papel”, në...

Radar15 orë më herët

Nuk ka ambasador në botë që të bërtasë në shkallët e një partie siç ndodhi tek ne

Mesazhet e Yuri Kim pas takimit me Bashën, Kadilli: Nuk ka ambasador në botë që të bërtasë në shkallët e...

Stil15 orë më herët

U përfol për një lidhje me djalin e Jozefina Topallit/ Cindy Marina flet për herë të parë

Cindy Marina është një nga moderatoret më të reja të sportit, e cila ka lënë SHBA, për të punuar në...

Stil16 orë më herët

Njihuni me top-5 femrat më të bukura në të gjitha kohërat

Cilat janë gratë më të bukura në botë tani? Kush e meriton titullin e grave më të bukura në botë?...

Stil16 orë më herët

Humbi rreth 100 mijë ndjekës në rrjetet sociale/ Billie Eilish: Njerëzit kanë frikë nga gjoksi i madh

Këngëtarja Billie Eilish ka qenë në qendër të vëmendjes së mediave të huaja dhe fansave të saj pas ndryshimit drastik...

Kryesore16 orë më herët

Glauk Olldashi: PD do të ishte ndryshe nëse babai im do të ishte në krye të saj

Djali i Sokol Olldashit, Glauk Olldashi, është shprehur se nëse babai i tij do të ishte në krye të PD,...

Kryesore2 ditë më herët

“Kukulla e kunatit dhe pengu i Ramës”/ Jozefina Topalli i nxjerr bojën Bashës

Ish-kryeparlamentarja Jozefina Topalli , ishte e ftuar në Klan news ku është shprehur për Bashën se është kukulla e kunatit...

Radar2 ditë më herët

Elhaida Dani: Nuk më lanë të hyja në Itali se nuk kisha lekë

Këngëtarja e njohur Elhaida Dani ishte pjesë e “Ftesë në 5”, nga ku zbuloi për herë të parë detaje nga...

Radar2 ditë më herët

Zv/kryeministri Ahmetaj tallet me Erjon Braçen: Zyrën ma la të pastër!

Zv/kryeministri Arben Ahmetaj në daljen e parë televizive, ka folur për detyrën e re dhe se çfarë pritshmëri ka për...

Aktualitet2 ditë më herët

Rritja e çmimit të bukës, Ahmetaj: Është i përballueshëm

Zëvendëskryeministri Arben Ahmetaj mendon se rritja e çmimit të bukës është i përballueshëm për qytetarët shqiptarë. Sipas tij rritja është...

Facebook