Lidhu me ne

Stil

Ja 4 arsye pse njerëzit bien në dashuri me shikim të parë!

Ja 4 arsye pse njerëzit bien në dashuri me shikim të parë!

Sipas një sondazhi 61% e grave dhe 72% e burrave mendojnë se dashuria në shikim të parë është e vërtetë. Sa i përket shkencës, ka një arsye pse mund të ndiheni kështu. Herën tjetër që mendoni se jeni duke u dashuruar sapo fillon takimi i parë, ose nëse ndiheni sikur ju dhe partneri juaj aktual e dinit se do të ishte përgjithmonë nga momenti kur sytë tuaj u takuan për herë të parë, këto teori mund të shpjegojnë pse.

Ekziston një reagim aktual kimik në trurin tuaj që ju bën të ndjeni dashuri.
I ndjeni ato fluturat menjëherë? Ka një arsye për këtë. Siç tha neuropsikoterapistja Dr Trisha Stratford për “The Huffington Post”, kur ndiheni sikur jeni duke u dashuruar, një reaksion kimik po ndodh në të vërtetë në trurin tuaj, duke liruar të gjitha ato ndjenja të ngrohta dhe të paqarta.

Dashuria me shikim të parë në të vërtetë mund të jetë një “iluzion pozitiv” që ju dhe partneri juaj krijoni vetë.
Sipas Psychology Today, një studim i vitit 2017 nga studiuesit në Universitetin e Groningen zbuloi se dashuria me shikim të parë në të vërtetë mund të jetë një “iluzion pozitiv”, që do të thotë se ju dhe partneri juaj mund të mendoni se jeni dashuruar menjëherë për shkak të ndjenjës tuaj për njëri-tjetrin muaj ose vite më vonë. Studimi zbuloi gjithashtu se shumica e njerëzve që përjetuan dashuri me shikim të parë përfunduan në një lidhje afatgjatë me atë person, gjë që i shtyu studiuesit të besojnë se dashuria me shikim të parë është një paragjykim i kujtesës dhe jo lloji i saj unik i dashurisë, siç mund të mendojnë shumë njerëz.

E gjitha mund të fillojë me tërheqjen e menjëhershme.
Ajo që mund të mendoni si dashuri me shikim të parë në të vërtetë mund të jetë tërheqje në shikim të parë, por mos u ndjeni keq, pasi kjo është gjithashtu e rëndësishme. Ajo tërheqje e menjëhershme mund të jetë ajo që ju ndihmon të kuptoni se doni të njihni dikë më mirë, dhe kush e di? Ky mund të jetë personi me të cilin do të përfundoni duke kaluar pjesën tjetër të jetës tuaj.

Dashuria me shikim të parë nuk do të thotë që lidhja juaj do të zgjasë.
Përshtypjet e para janë të rëndësishme, por një e mirë nuk garanton që marrëdhënia juaj do të zgjasë. Psikologia klinike Dr. Salida Afridi tha për “The National” se ajo që e bën lidhjen mes dy njerëzve të zgjasë kërkon një lidhje shumë më të thellë. Ndaj nuk ka arsye për t’u mërzitur nëse nuk e keni përjetuar dashurinë në shikim të parë me personin që po takoni. Ajo që ka vërtet rëndësi është gjithçka që ndodh në marrëdhënien tuaj pas atij takimi të parë dhe ndërtimi i përvojave dhe kujtimeve të përbashkëta që mund të përfundojnë për një jetë të tërë.

Me teper

Stil16 orë më herët

“La Casa De Papel” publikon fjalimin e lamtumirës së Tokyo-s: Rio, Rio im!

Para dy ditësh është publikuar një pjesë nga ajo çfarë pret shikuesit dhe fabsat e “La Casa de Papel”, në...

Radar16 orë më herët

Nuk ka ambasador në botë që të bërtasë në shkallët e një partie siç ndodhi tek ne

Mesazhet e Yuri Kim pas takimit me Bashën, Kadilli: Nuk ka ambasador në botë që të bërtasë në shkallët e...

Stil16 orë më herët

U përfol për një lidhje me djalin e Jozefina Topallit/ Cindy Marina flet për herë të parë

Cindy Marina është një nga moderatoret më të reja të sportit, e cila ka lënë SHBA, për të punuar në...

Stil16 orë më herët

Njihuni me top-5 femrat më të bukura në të gjitha kohërat

Cilat janë gratë më të bukura në botë tani? Kush e meriton titullin e grave më të bukura në botë?...

Stil16 orë më herët

Humbi rreth 100 mijë ndjekës në rrjetet sociale/ Billie Eilish: Njerëzit kanë frikë nga gjoksi i madh

Këngëtarja Billie Eilish ka qenë në qendër të vëmendjes së mediave të huaja dhe fansave të saj pas ndryshimit drastik...

Kryesore16 orë më herët

Glauk Olldashi: PD do të ishte ndryshe nëse babai im do të ishte në krye të saj

Djali i Sokol Olldashit, Glauk Olldashi, është shprehur se nëse babai i tij do të ishte në krye të PD,...

Kryesore2 ditë më herët

“Kukulla e kunatit dhe pengu i Ramës”/ Jozefina Topalli i nxjerr bojën Bashës

Ish-kryeparlamentarja Jozefina Topalli , ishte e ftuar në Klan news ku është shprehur për Bashën se është kukulla e kunatit...

Radar2 ditë më herët

Elhaida Dani: Nuk më lanë të hyja në Itali se nuk kisha lekë

Këngëtarja e njohur Elhaida Dani ishte pjesë e “Ftesë në 5”, nga ku zbuloi për herë të parë detaje nga...

Radar2 ditë më herët

Zv/kryeministri Ahmetaj tallet me Erjon Braçen: Zyrën ma la të pastër!

Zv/kryeministri Arben Ahmetaj në daljen e parë televizive, ka folur për detyrën e re dhe se çfarë pritshmëri ka për...

Aktualitet2 ditë më herët

Rritja e çmimit të bukës, Ahmetaj: Është i përballueshëm

Zëvendëskryeministri Arben Ahmetaj mendon se rritja e çmimit të bukës është i përballueshëm për qytetarët shqiptarë. Sipas tij rritja është...

Facebook