Lidhu me ne

Gatime

Disa sekrete si t’i ruani patatet më gjatë

A duhet të hani patate nëse jeni duke mbajtur dietë? - Gazeta Express

Patatet janë një ndër perimet më të përdorura dhe për këtë arsye, shumica prej nesh jemi mësuar t’i blejmë ato në sasi të mëdha. Por çfarë ndodh kur i mbajmë në kuzhinë për shumë gjatë pa i gatuar?

Ata fillojnë të mbijnë dhe zbuten. Për të shmangur këtë situatë dhe për t’i mbajtur të freskëta për aq kohë sa të jetë e mundur, ndiqni këto këshilla të thjeshta.

– Mos i ruani në frigorifer. Me këtë mënyrë të gabuar të ruajtjes, niseshteja shndërrohet në glukozë, duke bërë që shija dhe struktura e tyre të mos jetë aq e mirë pas gatimit.

– Për ruajtjen më të mirë, preferoni t’i ruani në një vend të thatë, të ftohtë dhe të errët. Depoja e shtëpisë tuaj është ndoshta vendi ideal për diçka të tillë. Nëse nuk keni shumë hapësirë, të paktën sigurohuni që t’i vendosni në një vend pa dritë.

– Shmangni kontaktin e drejtpërdrejtë të patates me çimenton ose ruajtjen e saj në qese najloni. Mënyra më e mirë është t’i vendosni në një qese letre, ku patatet mund të “marrin frymë”

Vazhdo leximin

Me teper

Stil11 minuta më herët

Sapo kam mbushur 40 vjeç. Ja 8 leksionet e jetës, që do të doja t’i kisha mësuar 10 vjet më parë

Nga Jason Stahl Kur po i afrohesha të 30-ve, bashkë me shefin tim në punë,patëm disa dreka epike ku biseduam...

Stil16 minuta më herët

Eni Koçi befason: Kam humbur 9 kilogramë, por jam sërish në dietë

Eni Koçi është shumë aktive në rrjetin e saj social Instagram, ku herë pas here ndan detaje nga jeta private....

Stil18 minuta më herët

Fustan i ngushtë, cizme, pallto deri në fund të këmbëve: Si u vesh Rita Ora në ditëlindjen e së motrës!

Fustan i puthitur pas trupit me një imitim të lëkurës së gjarprit, por në ngjyra gri; cizme të zeza deri...

Radar31 minuta më herët

Aktori Alec Baldwin vret aksidentalisht gjatë xhirimeve, kinematografen, plagos regjisorin

Santa Fe, New Mexico -Kinematografja Halyna Hutchins u transportua me helikopter në një spital, ku vdiq, ndërsa një person i dytë,...

Radar9 orë më herët

Bashistët

Nga Ilir Levonja Sa herë që Luli apo babalet shantazhojnë, kujtohuni se çfarë ka ndodhur me të djathtën nga viti...

Stil10 orë më herët

Nuk do të mund t’u shpëtoni dot zemërimit të tyre/ Tre shenjat më hakmarrëse të horoskopit

Binjakët Gratë e Binjakëve nuk kalojnë pa zhurmë, veccanërisht nëse problemi vjen nga një lidhje dashurie. Nëse personi në krah...

Radar10 orë më herët

Gazetari amerikan: Ish-gruaja e Ramës dërgoi informacionet për Berishën në DASH

Gazetari i njohur amerikan, Matt Palumbo ka publikuar një investigim në portalin e konservatorëve amerikane, Bongino, ku zbulon lidhjet e...

Radar10 orë më herët

Integrimi/ Bumçi: Rama është i kryeministri i parë që nxit urrejte ndaj BE-së

Bashkimi Evropian deri tani nuk ka dhënë as një sinjal pozitiv për çeljen e negociatave me Shqipërinë. Bisedimet për integrimin...

Gatime16 orë më herët

10 ushqimet kryesore të vjeshtës për një shëndet të mirë

Me ardhjen e vjeshtës, organizmi përballet me një ndryshim të rëndësishëm të stinës, në fakt ai kalon nga klima e...

Sport16 orë më herët

200 gola në 194 ndeshje, a e meriton Lewandowski “Topin e Artë”?

Robert Lewandowski për “Top të Artë”. Pas një viti ku meritonte që të fitonte trofeun, por që nuk ja dhanë...

Facebook