Lidhu me ne

Stil

A i shëron pasta e dhëmbëve puçrrat?

Vendos pastë dhëmbësh në një puçërr!

Mund ta keni dëgjuar këtë sugjerim, por ekspertët mbi aknet thonë se kjo nuk duhet bërë.

Nëse e provoni atë një vend në lëkurë, ajo mund bëhet edhe më shumë e kuqe, të irrituar dhe më e dukshme.

Pse?

Sot, ka shumë lloje të ndryshme të pastave për dhëmbët – dhe shumë prej tyre përmbajnë përbërës që mund të dëmtojnë lëkurën . Me siguri nuk dëshironi të gjitha ato çngjyrosje, që krijohen nga përbërësit që ka pasta të cilët zvogëlojnë tartarin në fytyrë!

Është më mirë të përdorim ilaçe të posacme për të trajtuar pucrrat .Provoni krem për akne cne ose xhel që përmbajnë 1% acid salicilik, ose 2.5% peroksid benzoil.

Konsultohuni me mjekun nëse jeni duke marre trajtime për herë të parë për fytyrën.

Ai mund t’ju ndihmojnë të blini një të përshtatshëm për lëkurën tuaj dhe ta përdorni atë saktë.

Gjithashtu mund t’ju ndihmojë ta trajtoni problemin në vazhdimësi si dhe mund të rekomandojë ilaçe të tjera, nëse është e nevojshme.

Vazhdo leximin

Me teper

Radar9 orë më herët

“Kjo betejë do të fillojë së shpejti”, Evi Kokalari del me paralajmërimin e fortë

Aktivistja shqiptare-amerikano, Evi Kokalari, e cila i është bashkuar “Foltores” së ish-kryeministrit Sali Berisha, ka dalë me paralajmërimin e radhës....

Radar9 orë më herët

Xhelal Mziu: Mbarova universitetin me 10-ta, kam doktoraturë

Politikani Xhelal Mziu ka komentuar për herë të parë deklaratat e atyre që e quajnë si një njeri “të pa...

Stil9 orë më herët

9 gjërat që bëjnë çiftet e lumtura dhe që janë kaaq të thjeshta

Dëgjojmë të flitet shumë për çiftet e lumtura dhe se si ata e mbajnë gjallë marrëdhënien e tyre. Më poshtë...

Stil9 orë më herët

Bora Zemani reagon për herë të parë: Mos e dënoni Donaldin as unë s’po e bëj

Bora Zemani ka reaguar për herë të parë pas zhurmës mediatike, sidomos pas mbrëmjes që kaloi. “Ju lutem qetësohuni. Edhe...

Radar9 orë më herët

Festat pa kuptim si ‘Nata e Bardhë’, flet historiani Hasan Bello: Nuk ka nevojë që të shpikim festa çdo 5-6 vite

Festat pa kuptim si ‘Nata e Bardhë’, flet historiani: Përdoren për marketing politik, në dasma nuk merret vesh nëse martohet...

Radar9 orë më herët

Akuzohet si bashkëpunëtore në krimet seksuale të Jeffrey Epstein, ç’duhet ditur për gjyqin ndaj Ghislaine Maxwell

Gjyqi penal ndaj personazhit të njohur britanike, Ghislaine Maxwell, është duke u zhvilluar në Nju Jork. Ajo akuzohet për trafikim...

Stil9 orë më herët

Keni bllokim, ngushtim apo çarje të enëve të gjakut?

Çfarë është angiografia (angiogrami)? “Angio” është një term mjekësor për enët e gjakut, dhe “grafika” ka të bëjë me fotografitë...

Stil9 orë më herët

Sa e sigurtë është një lindje natyrale pas asaj cezariane?

Sapo një grua lind me seksion cezarian, përpjekja për një lindje tjetër në mënyrë natyrale është shumë më e rrezikshme...

Stil9 orë më herët

7 gjërat që i ndodhin trupit tuaj nëse hani çdo ditë qepë

Qepët janë përdour që në lashtësi. Egjiptianët e lashtë besonin se përfaqësonte përjetësinë me ndërtimin e saj prej dy shtresash...

Stil9 orë më herët

Shtrëngim zemre? Si t’i mbijetoni një ataku!

Ataku kardiak jo vetëm që konsiderohet si ‘vrasësi i heshtur’, shenjat e tij ndryshojnë nga burrat tek gratë, e ndonëse...

Facebook