Lidhu me ne

Stil

Aborti dhe rreziqet e tij

Aborti mjekësor është përdorimi i ilaçeve për t’i dhënë fund shtatzënisë së padëshiruar. Mjekësia ndihmon në largimin e fetusit dhe placentës nga barku i nënës .

Ka lloje të ndryshme të aborteve mjekësore:

*Aborti mjekësor bëhet sepse gruaja ka gjendje shëndetësore të papershtatshme për të vazhduar një shtatzani.

*Aborti zgjedhor bëhet sepse një grua zgjedh (zgjedh) t’i japë fund shtatzënisë.

*Aborti kirurgjik përdor kirurgji për t’i dhënë fund shtatzënisë.

Një abort nuk është i njëjtë me një abort tjetër. Aborti është kur një shtatzëni mbaron përpara javës së 20 të shtatzënisë.

Një abort mjekësor ose jo-kirurgjik mund të bëhet brenda 7 javëve nga dita e parë e periudhës së fundit të ciklit. Një kombinim i barnave hormonale me recetë përdoret për të ndihmuar trupin të heqë indet e fetusit dhe të placentës. Mjeku do t’ju japë ilaçet pasi të bëni një test fizik dhe të bëni pyetje rreth historikut tuaj mjekësor.

Medikamentet e përdorura përfshijnë mifepristone, methotrexate, misoprostol, prostaglandinat, ose një kombinim i këtyre barnave. Mjeku do të përshkruajë ilaçin dhe do ta merrni atë në shtëpi.

Pasi të keni marrë ilaçin, trupi do të dëbojë indet e shtatzënisë. Shumica e grave kanë gjakderdhje të moderuar dhe të rëndë për disa orë. Mund të merrni ilaçe për dhimbje dhe përzierje nëse është e nevojshme për të lehtësuar sikletin gjatë këtij procesi.

Aborti mjekësor mund të konsiderohet kur:

*Gruaja nuk dëshirojnë të jetë shtatzënë (abort me zgjedhje).

*Foshnja në zhvillim ka një defekt të lindur ose një problem gjenetik.

*Shtatzënia është e dëmshme për shëndetin e gruas (abort terapeutik).

*Shtatzënia rezultoi pas një ngjarjeje traumatike si përdhunimi ose incesti.

Rreziqet

Rreziqet e abortit mjekësor përfshijnë:

*Gjakderdhje e vazhdueshme

*Diarre

*Indet e shtatzënisë nuk kalojnë plotësisht nga trupi, duke e bërë të nevojshme kirurgjinë

*Infeksion

*Të përziera

*Dhimbje

*Të vjella

Testimi i legenit bëhet për të konfirmuar shtatzëninë dhe për të vlerësuar se sa javë shtatzëna jeni.

Një test i gjakut HCG mund të bëhet për të konfirmuar shtatzëninë.

Një test gjaku bëhet për të kontrolluar llojin e gjakut. Bazuar në rezultatin e testit , mund të keni nevojë për një trajtim të veçantë për të parandaluar problemet nëse mbeteni shtatzënë në të ardhmen.

Ultratingujt vaginal ose abdominal mund të bëhen për të përcaktuar moshën e saktë të fetusit dhe vendndodhjen e tij në mitër.

Konsulta me mjekun pas abortit është shumë e rëndësishme. Kjo është për t’u siguruar që procesi ka përfunduar dhe të gjithë indet janë dëbuar. Aborti mjekësor( me barna) nuk mund të funksionojë në një numër shumë të vogël femrash. Nëse kjo ndodh, mund të duhet një dozë tjetër e ilaçit ose një procedure aborti kirurgjikal.

Shërimi fizik më së shpeshti ndodh brenda pak ditësh. Do të varet nga faza e shtatzënisë. Gjakderdhja vaginale dhe dhimbjet e buta do të largohen për disa ditë.

Një dush të ngrohtë, një jastëk ngrohje ose një shishe me ujë të nxehtë e vendosur në bark mund të ndihmojë në lehtësimin e sikletit. MOS bëni aktivitet të fuqishëm fizik për disa ditë. Shmangni marrëdhëniet seksuale për 2-3 javë. Një periudhë normale menstruale duhet të ndodhë në rreth 4-6 javë.

Ju mund të mbeteni shtatzënë para ciklit të ardhshëm. Sigurohuni që të merrni masa për të parandaluar shtatzëninë, sidomos gjatë muajit të parë pas abortit.

Prognoza

Abortimet mjekësore dhe kirurgjike janë të sigurta dhe efektive. Ata rrallë kanë komplikacione serioze.

Është e rrallë për një abort mjekësor që të ndikojë në fertilitetin e një gruaje ose aftësinë e saj për të lindur fëmijët në të ardhmen.

Me teper

Radar10 orë më herët

“Kjo betejë do të fillojë së shpejti”, Evi Kokalari del me paralajmërimin e fortë

Aktivistja shqiptare-amerikano, Evi Kokalari, e cila i është bashkuar “Foltores” së ish-kryeministrit Sali Berisha, ka dalë me paralajmërimin e radhës....

Radar10 orë më herët

Xhelal Mziu: Mbarova universitetin me 10-ta, kam doktoraturë

Politikani Xhelal Mziu ka komentuar për herë të parë deklaratat e atyre që e quajnë si një njeri “të pa...

Stil10 orë më herët

9 gjërat që bëjnë çiftet e lumtura dhe që janë kaaq të thjeshta

Dëgjojmë të flitet shumë për çiftet e lumtura dhe se si ata e mbajnë gjallë marrëdhënien e tyre. Më poshtë...

Stil10 orë më herët

Bora Zemani reagon për herë të parë: Mos e dënoni Donaldin as unë s’po e bëj

Bora Zemani ka reaguar për herë të parë pas zhurmës mediatike, sidomos pas mbrëmjes që kaloi. “Ju lutem qetësohuni. Edhe...

Radar10 orë më herët

Festat pa kuptim si ‘Nata e Bardhë’, flet historiani Hasan Bello: Nuk ka nevojë që të shpikim festa çdo 5-6 vite

Festat pa kuptim si ‘Nata e Bardhë’, flet historiani: Përdoren për marketing politik, në dasma nuk merret vesh nëse martohet...

Radar11 orë më herët

Akuzohet si bashkëpunëtore në krimet seksuale të Jeffrey Epstein, ç’duhet ditur për gjyqin ndaj Ghislaine Maxwell

Gjyqi penal ndaj personazhit të njohur britanike, Ghislaine Maxwell, është duke u zhvilluar në Nju Jork. Ajo akuzohet për trafikim...

Stil11 orë më herët

Keni bllokim, ngushtim apo çarje të enëve të gjakut?

Çfarë është angiografia (angiogrami)? “Angio” është një term mjekësor për enët e gjakut, dhe “grafika” ka të bëjë me fotografitë...

Stil11 orë më herët

Sa e sigurtë është një lindje natyrale pas asaj cezariane?

Sapo një grua lind me seksion cezarian, përpjekja për një lindje tjetër në mënyrë natyrale është shumë më e rrezikshme...

Stil11 orë më herët

7 gjërat që i ndodhin trupit tuaj nëse hani çdo ditë qepë

Qepët janë përdour që në lashtësi. Egjiptianët e lashtë besonin se përfaqësonte përjetësinë me ndërtimin e saj prej dy shtresash...

Stil11 orë më herët

Shtrëngim zemre? Si t’i mbijetoni një ataku!

Ataku kardiak jo vetëm që konsiderohet si ‘vrasësi i heshtur’, shenjat e tij ndryshojnë nga burrat tek gratë, e ndonëse...

Facebook