Lidhu me ne

Stil

Doni të bëni një piercing? Cfarë duhet të dini?

Body piercing është kur bëni një vrimë në lëkurë ose një pjese të trupit në mënyrë që mund të vendosni një bizhuteri për dekorim.

Veshi është pjesa më e zakonshme. Vende të tjera të zakonshme për përfshijnë vetullat, hundën, gjuhën, buzën, kërthizën etj. Disa njerëz gjithashtu shpojnë kërcin e veshëve (pjesa e fortë e veshit të jashtëm).

Rruga për përmirësimin e shëndetit

Piercing duhet të bëhet gjithmonë në një mjedis të pastër duke përdorur pajisje sterile. Kjo është mënyra më e mirë për të ulur rrezikun e infektimit.

Një gjilpërë sterile me një përdorim zakonisht përdoret për të futur një vathë në nyjën e veshit.

Gjilpërat më të sigurta janë me një përdorim të vetëm.Kjo zvogëlon rrezikun e infektimit. Po ashtu, ato të mbushura me kaseta sterilizuese të disponueshme konsiderohen të pranueshme. Por këto nuk premtojnë të njëjtin nivel të sterilizimit si ato që përdoren për një përdorim të vetëm.

Mos bëni një piercing nga një gjilpërë pa kasetë të sterilizuar. Këto lloje nuk mund të autoklavohen. Një autoklavë është një lloj makine sterilizimi që përdor ngrohjen për të sterilizuar të gjitha mjetet e mprehta . Ndihmon të siguroheni që të gjitha mjetet janë të pastra para se të prekin trupin tuaj.

Nëse ju do të bëni një piercing, bëni disa hulumtime. Sigurohuni që të gjeni një dyqan të pastër dhe të sigurt. Zgjidhni një profesionist me një reputacion të mirë për ta kryer atë.

Shmangni bizhuteri nikeliti ose bronzi. Këto metale mund të shkaktojnë reaksione alergjike. Shikoni për bizhuteritë e bëra prej titani, ari 14 karatësh ose me çelik kirurgjik.

Personi që kryen piercing duhet:

Të lajë duart me një sapun germicidal përpara se të fillojë punë.

Të veshi dorashka .

Të përdori mjete të sterilizuara.

Të përdori një gjilpërë të re për të bërë piercing.

Gjërat që duhen marrë parasysh

Rreziqet shëndetësore nga trupi përfshijnë:

Reagime alergjike

Keloids (një lloj i koreje që formohet në lëkurë)

Infeksion

Infeksioni është problemi më i zakonshëm i lidhur me piercing. Shumë njerëz e kanë vështirë të dallojnë nëse piercing është e infektuar. Ata e ngatërrojnë infeksionin me shprehjen që është “vetëm shërimi”.

Këshillohuni me mjekun nëse jeni duke përjetuar ndonjë nga këto simptoma të infeksionit:

Ethe

Lëkurë të kuqe, të fryrë rreth zonës së shpuar

Dhimbje kur preket zona e shpuar

Një shkarkesë e verdhë që vjen nga zona e shpuar.

Shumë gjëra mund të ndikojnë në sistemin imunitar të trupit dhe në aftësinë për të luftuar infeksionin. Sigurohuni t’i thoni personit që bën shpimin nëse keni diabet, probleme me zemrën, një sistem imunitar të dobësuar ose ndonjë kusht tjetër mjekësor. Nëse merrni steroide ose hollues të gjakut, bisedoni me mjekun para se të bëni një piercing.

Si mund ta parandaloj infeksionin?

Sigurohuni që të kujdeseni sterilizimin e paisjeve. Personi që kryen piercing do të rekomandojë pastrimin e zonës me ujë të ngrohtë dhe sapun dy herë në ditë. Gjithashtu do të udhëzoheni për të përdorur një pastrues me ilaçe të lëngshme, ndërsa butësisht lëvizni piercing. Për piercing në buzë apo gjuhë , do të duhet të përdorni një pije antibakteriale pas ngrënies për të parandaluar infeksionin.

Kur duhet të shkoni tek një mjek?

Është shumë e rëndësishme të shkoni tek mjeku nëse mendoni se mund të keni infeksion. Trajtimi me vonesë mund të rezultojë në një infeksion më serioz. Sigurohuni që të lini bizhuteritë nëse doktori thotë ta hiqni atë. Lënia e bizhuterive mund të sigurojë kullimin e duhur. Gjithashtu do të parandalojë formimin e një abscesi (qelbëzim).

Infeksionet e vogla mund të trajtohen si më poshtë:

Me ilaçe që mund të pastroni lëkurën , të tilla si një vaj antibiotik.

Kripë e butë e deti

Kujdes! Gjithmonë duke u këshilluar me mjekun.

Vazhdo leximin

Me teper

Radar11 orë më herët

“Kjo betejë do të fillojë së shpejti”, Evi Kokalari del me paralajmërimin e fortë

Aktivistja shqiptare-amerikano, Evi Kokalari, e cila i është bashkuar “Foltores” së ish-kryeministrit Sali Berisha, ka dalë me paralajmërimin e radhës....

Radar11 orë më herët

Xhelal Mziu: Mbarova universitetin me 10-ta, kam doktoraturë

Politikani Xhelal Mziu ka komentuar për herë të parë deklaratat e atyre që e quajnë si një njeri “të pa...

Stil11 orë më herët

9 gjërat që bëjnë çiftet e lumtura dhe që janë kaaq të thjeshta

Dëgjojmë të flitet shumë për çiftet e lumtura dhe se si ata e mbajnë gjallë marrëdhënien e tyre. Më poshtë...

Stil11 orë më herët

Bora Zemani reagon për herë të parë: Mos e dënoni Donaldin as unë s’po e bëj

Bora Zemani ka reaguar për herë të parë pas zhurmës mediatike, sidomos pas mbrëmjes që kaloi. “Ju lutem qetësohuni. Edhe...

Radar11 orë më herët

Festat pa kuptim si ‘Nata e Bardhë’, flet historiani Hasan Bello: Nuk ka nevojë që të shpikim festa çdo 5-6 vite

Festat pa kuptim si ‘Nata e Bardhë’, flet historiani: Përdoren për marketing politik, në dasma nuk merret vesh nëse martohet...

Radar11 orë më herët

Akuzohet si bashkëpunëtore në krimet seksuale të Jeffrey Epstein, ç’duhet ditur për gjyqin ndaj Ghislaine Maxwell

Gjyqi penal ndaj personazhit të njohur britanike, Ghislaine Maxwell, është duke u zhvilluar në Nju Jork. Ajo akuzohet për trafikim...

Stil11 orë më herët

Keni bllokim, ngushtim apo çarje të enëve të gjakut?

Çfarë është angiografia (angiogrami)? “Angio” është një term mjekësor për enët e gjakut, dhe “grafika” ka të bëjë me fotografitë...

Stil11 orë më herët

Sa e sigurtë është një lindje natyrale pas asaj cezariane?

Sapo një grua lind me seksion cezarian, përpjekja për një lindje tjetër në mënyrë natyrale është shumë më e rrezikshme...

Stil11 orë më herët

7 gjërat që i ndodhin trupit tuaj nëse hani çdo ditë qepë

Qepët janë përdour që në lashtësi. Egjiptianët e lashtë besonin se përfaqësonte përjetësinë me ndërtimin e saj prej dy shtresash...

Stil12 orë më herët

Shtrëngim zemre? Si t’i mbijetoni një ataku!

Ataku kardiak jo vetëm që konsiderohet si ‘vrasësi i heshtur’, shenjat e tij ndryshojnë nga burrat tek gratë, e ndonëse...

Facebook