Lidhu me ne

Stil

Si ndikon alkooli tek personat diabetik?

Të gjithë mendojmë se njerëzit me diabet nuk duhet të konsumojnë alkool. Hulumtimet kanë treguar se mund të ketë disa përfitime shëndetësore por, ka edhe rreziqe.

Pirja e alkoolit mund të shkaktojë një rënie të glukozës në gjak sepse alkooli bllokon prodhimin e glukozës në mëlçi.

Alkooli përpunohet nga mëlçia, e cila është përgjegjëse për heqjen e toksinave dhe mbetjet e ilaçeve, kështu që nëse jeni duke marrë pilula të tjera, pirja e alkoolit shumë mund të shkaktojë dëme në mëlçi.

Njerëzit me diabet duhet të përdorin udhëzimet e njëjta si ato pa diabet nëse duan të konsumojnë alkool:

Gratë: jo më shumë se 1 pije në ditë;

Burrat: jo më shumë se 2 pije në ditë.

Disa këshilla

*Nëse keni diabet, mos pini alkool me stomakun bosh ose kur glukoza e gjakut është e ulët, pasi rreziku për uljen e glukozës rritet pas pirjes;

*Nëse vendosni të pini, ndiqni rregullat e mësipërme dhe pini gjithmonë duke e shoqëruar me ushqim;

*Mos anashkaloni asnjë vakt nëse do të pini;

*Mund të konsumoni birra artizanale, pasi ato cilësohen si birra më të lehta;

*Për pije të përziera, zgjidhni përzierësit e pijeve pa kalori si sodë dietike, ujë tonik ose ujë natyral.

Alkooli mund të shkaktojë hipoglicemi menjëherë pas pirjes dhe deri në 24 orë më pas. Nëse do të pini alkool, kontrolloni glukozën e gjakut:

Para se të pini;

Ndërsa pini;

Para se të flini dhe gjatë gjithë natës.

Sigurohuni që glukoza e gjakut të jetë në një nivel të sigurt ndërmjet 100 dhe 140 mg/dL. Nëse glukoza e gjakut është e ulët, hani diçka për ta rritur dhe sigurohuni që të kontrolloni përsëri para se të shkoni për të fjetur dhe përsëri gjatë natës për t’u siguruar që nuk po ulet më shumë.

Simptomat e alkoolit dhe të hipoglicemisë mund të jenë të ngjashme, ndjenja e përgjumur, e trullosur dhe e hutuar.

Efektet e alkoolit mund të jenë të paparashikueshme dhe nuk rekomandohet si një trajtim për glukozë të lartë të gjakut. Rreziqet mund të jenë më të mëdha se çdo përfitim që mund të shihet.

Nëse pini alkool disa herë në javë, sigurohuni që mjeku e di këtë para se të ndryshojë dozën ose llojin e tabletave të diabetit ose insulinën, si dhe ndryshimet në medikamente të tjera, duke përfshirë shtimin ose ndryshimin e tabletave ose ilaçeve injektuese.

Me teper

Radar9 orë më herët

“Kjo betejë do të fillojë së shpejti”, Evi Kokalari del me paralajmërimin e fortë

Aktivistja shqiptare-amerikano, Evi Kokalari, e cila i është bashkuar “Foltores” së ish-kryeministrit Sali Berisha, ka dalë me paralajmërimin e radhës....

Radar9 orë më herët

Xhelal Mziu: Mbarova universitetin me 10-ta, kam doktoraturë

Politikani Xhelal Mziu ka komentuar për herë të parë deklaratat e atyre që e quajnë si një njeri “të pa...

Stil9 orë më herët

9 gjërat që bëjnë çiftet e lumtura dhe që janë kaaq të thjeshta

Dëgjojmë të flitet shumë për çiftet e lumtura dhe se si ata e mbajnë gjallë marrëdhënien e tyre. Më poshtë...

Stil9 orë më herët

Bora Zemani reagon për herë të parë: Mos e dënoni Donaldin as unë s’po e bëj

Bora Zemani ka reaguar për herë të parë pas zhurmës mediatike, sidomos pas mbrëmjes që kaloi. “Ju lutem qetësohuni. Edhe...

Radar9 orë më herët

Festat pa kuptim si ‘Nata e Bardhë’, flet historiani Hasan Bello: Nuk ka nevojë që të shpikim festa çdo 5-6 vite

Festat pa kuptim si ‘Nata e Bardhë’, flet historiani: Përdoren për marketing politik, në dasma nuk merret vesh nëse martohet...

Radar9 orë më herët

Akuzohet si bashkëpunëtore në krimet seksuale të Jeffrey Epstein, ç’duhet ditur për gjyqin ndaj Ghislaine Maxwell

Gjyqi penal ndaj personazhit të njohur britanike, Ghislaine Maxwell, është duke u zhvilluar në Nju Jork. Ajo akuzohet për trafikim...

Stil10 orë më herët

Keni bllokim, ngushtim apo çarje të enëve të gjakut?

Çfarë është angiografia (angiogrami)? “Angio” është një term mjekësor për enët e gjakut, dhe “grafika” ka të bëjë me fotografitë...

Stil10 orë më herët

Sa e sigurtë është një lindje natyrale pas asaj cezariane?

Sapo një grua lind me seksion cezarian, përpjekja për një lindje tjetër në mënyrë natyrale është shumë më e rrezikshme...

Stil10 orë më herët

7 gjërat që i ndodhin trupit tuaj nëse hani çdo ditë qepë

Qepët janë përdour që në lashtësi. Egjiptianët e lashtë besonin se përfaqësonte përjetësinë me ndërtimin e saj prej dy shtresash...

Stil10 orë më herët

Shtrëngim zemre? Si t’i mbijetoni një ataku!

Ataku kardiak jo vetëm që konsiderohet si ‘vrasësi i heshtur’, shenjat e tij ndryshojnë nga burrat tek gratë, e ndonëse...

Facebook