Lidhu me ne

Stil

Keni dhimbje stomaku dhe fryrje?

Dispepsia është një dhimbje ose një ndjenjë e pakëndshme në pjesën e sipërme të mesit të stomakut.

Dhimbja mund të vijë e të shkojë, por zakonisht qëndron në shumiën e kohës. Njerëzit e çdo moshe mund të kenë dispepsi. Edhe burrat dhe gratë e marrin atë. Rreth 1 për çdo 4 persona ka dispepsi .

Simptomat

Këtu janë disa nga shenjat e dispepsisë:

*Një dhimbje barku ose djegia e stomakut;

*Ndjesi fryrje;

*Urth;

*Përzierje;

*Të vjella.

Nëse keni këto shenja, ose ndonjë lloj dhimbjeje ose siklet stomaku, bisedoni me mjekun e familjes.

Shkaqet dhe faktorët e rrezikut

Çka e shkakton dispepsinë?

Shpesh, dispepsia shkaktohet nga ulçera e stomakut ose sëmundja e zbaticës së acidit. Nëse keni sëmundje të refluksit të acidit, acidi i stomakut mbetet në ezofag (tubi që del nga goja dhe shkon në stomak).

Kjo shkakton dhimbje në gjoks. Mjeku mund të bëjë disa teste për të zbuluar nëse keni ulcer ose sëmundje të refluksit. Disa ilaçe, si ilaçe anti-inflamatore, mund të shkaktojnë dispepsi. Ndonjëherë nuk mund të gjendet asnjë shkak i dispepsisë.

Trajtimi

Trajtimi do të varet nga ajo që po shkakton dispepsinë , por barnat janë trajtimi më i zakonshëm. Nëse keni ulcerë të stomakut, mund të shërohet. Mund të keni nevojë të merrni një ilaç bllokues të acidit.

Nëse keni infeksion në stomak, mund t’ju duhet edhe të merrni një antibiotik. Nëse mjeku mendon se një ilaç që po merrni shkakton dispepsi, mund të duhet ta ndërroni atë.

Mjeku mund të rekomandojë endoskopi nëse:

*Ju keni akoma dhimbje stomaku pasi keni marrë një ilaç për dispepsi për 8 javë;

*Dhimbja largohet për një periudhë kohë, por kthehet përsëri.

A kanë ilaçet për dispepsinë efekte anësore?

Medikamentet për dispepsi zakonisht kanë vetëm efekte anësore të vogla që shkojnë vetë. Disa ilaçe mund ta bëjnë gjuhën ose mishin e dhëmbëve të zi. Disa mund të shkaktojnë dhimbje koke, vjellje ose diarre. Nëse keni efekte anësore që e bëjnë të vështirë marrjen e ilaçeve për dispepsi, bisedoni me mjekun.

A mund të bëj ndonjë gjë tjetër për të shmangur dispepsinë?

Ju mund të bëni shumë për të ndihmuar veten të ndiheni më mirë:

Nëse pini duhan, ndaloni pirjen e tij;

Nëse disa ushqime shqetësojnë stomakun, përpiquni t’i shmangni;

Mundohuni të reduktoni stresin në jetën tuaj;

Nëse keni refluks të acidit, mos hani menjëherë para gjumit.

Komplikimet

A është një sëmundje serioze?

Ndonjëherë, dispepsia mund të jetë shenja e një problemi serioz, për shembull, një ulçerë e thellë e stomakut. Rrallë, dispepsia shkaktohet nga kanceri i stomakut.

Tregoni kujdes të vecantë nëse ndonjë nga këto është e vërtetë për ju:

Ju jeni më të vjetër se 50 vjeç;

Kohët e fundit keni humbur peshën pa u përpjekur;

Ke probleme me gëlltitjen;

Keni të vjellja;

Keni lëvizje të zorrëve.

Me teper

Radar11 orë më herët

“Kjo betejë do të fillojë së shpejti”, Evi Kokalari del me paralajmërimin e fortë

Aktivistja shqiptare-amerikano, Evi Kokalari, e cila i është bashkuar “Foltores” së ish-kryeministrit Sali Berisha, ka dalë me paralajmërimin e radhës....

Radar11 orë më herët

Xhelal Mziu: Mbarova universitetin me 10-ta, kam doktoraturë

Politikani Xhelal Mziu ka komentuar për herë të parë deklaratat e atyre që e quajnë si një njeri “të pa...

Stil11 orë më herët

9 gjërat që bëjnë çiftet e lumtura dhe që janë kaaq të thjeshta

Dëgjojmë të flitet shumë për çiftet e lumtura dhe se si ata e mbajnë gjallë marrëdhënien e tyre. Më poshtë...

Stil11 orë më herët

Bora Zemani reagon për herë të parë: Mos e dënoni Donaldin as unë s’po e bëj

Bora Zemani ka reaguar për herë të parë pas zhurmës mediatike, sidomos pas mbrëmjes që kaloi. “Ju lutem qetësohuni. Edhe...

Radar11 orë më herët

Festat pa kuptim si ‘Nata e Bardhë’, flet historiani Hasan Bello: Nuk ka nevojë që të shpikim festa çdo 5-6 vite

Festat pa kuptim si ‘Nata e Bardhë’, flet historiani: Përdoren për marketing politik, në dasma nuk merret vesh nëse martohet...

Radar11 orë më herët

Akuzohet si bashkëpunëtore në krimet seksuale të Jeffrey Epstein, ç’duhet ditur për gjyqin ndaj Ghislaine Maxwell

Gjyqi penal ndaj personazhit të njohur britanike, Ghislaine Maxwell, është duke u zhvilluar në Nju Jork. Ajo akuzohet për trafikim...

Stil11 orë më herët

Keni bllokim, ngushtim apo çarje të enëve të gjakut?

Çfarë është angiografia (angiogrami)? “Angio” është një term mjekësor për enët e gjakut, dhe “grafika” ka të bëjë me fotografitë...

Stil11 orë më herët

Sa e sigurtë është një lindje natyrale pas asaj cezariane?

Sapo një grua lind me seksion cezarian, përpjekja për një lindje tjetër në mënyrë natyrale është shumë më e rrezikshme...

Stil11 orë më herët

7 gjërat që i ndodhin trupit tuaj nëse hani çdo ditë qepë

Qepët janë përdour që në lashtësi. Egjiptianët e lashtë besonin se përfaqësonte përjetësinë me ndërtimin e saj prej dy shtresash...

Stil11 orë më herët

Shtrëngim zemre? Si t’i mbijetoni një ataku!

Ataku kardiak jo vetëm që konsiderohet si ‘vrasësi i heshtur’, shenjat e tij ndryshojnë nga burrat tek gratë, e ndonëse...

Facebook