Lidhu me ne

Stil

Ushqime dhe këshilla për dhimbjet e barkut!

Nëse keni një stomak të acaruar dhe kur ai ju lë të kërrusur nga dhimbjet, kjo mund të shkaktojë shtrëngim, vjellje, ose diarre.

Kjo gjendje e bën të pamundur për t’u marrë me detyrat e përditshme. Ushqime të caktuara në fakt mund të ndihmojnë në zbutjen e dhimbjeve të stomakut.

Nëse ju shpesh e gjeni veten duke pasur dhimbje, apo stomak të lodhur, shikoni se cilat ushqime mund t’ju ndihmojnë për ta reduktuar këtë gjendje:

– Bananet

Ka një arsye që bananet mbeten një nga përforcuesit e rekomanduar dhe energjik. Bananet janë lehtësisht të tretshme dhe në përgjithësi nuk e lodhin stomakun.

– Orizi i zier, patatet e ziera, gruri i plotë

Kur stomaku juaj ndjehet i çrregullt, ushqime të ziera si: orizi, gruri, patate të ziera, përveç luftimit të stresit, ndihmojnë tretjen e ushqimit si dhe ndihmojnë në lehtësimin e diarresë duke thithur lëngjet e tepërta.

– Molla

Ashtu si bananja, edhe molla është një burim i mirë i pektinit. Molla ndihmon për të reduktuar simptomat e diarresë. Nëse keni të bëni me një stomak të lodhur, konsumoni një kokërr mollë.

– Kosi

Qumështi mund të jetë i dëmshëm për një stomak të lodhur, por kosi ka efekt të kundërt. Kosi ndihmon për të rritur numrin e baktereve të mira në zorrë, ndihmon tretjen dhe reduktimin e ndjenjës së pakëndshme e të qënit i fryrë. Një mënyrë ideale është të zgjidhni kos organik.

– Uthulla e mollës

Dhimbjet e stomakut nganjëherë mund të jenë shkaktuar nga mungesa e acidit në stomak. Duke i dhënë më shumë acid natyral stomakut, ju lehtësoni tretjen dhe largoni fryrjet dhe dhimbjet e barkut.

Uthulla e Mollës gjithashtu përmban një mori të ushqyesve, duke përfshirë vitaminë B dhe vitaminë C. Uthulla në vetvete mund të jetë e fortë në shije, kështu që përzieni një lugë gjelle ose dy në ujë të vakët dhe shtoni pak mjalt.

Gjëra të thjeshta për të ndihmuar dhe lehtësuar punën e sistemit tretës:

– Hani disa vakte të vogla gjatë ditës dhe mos hani deri sa të ngopeni

– Përtypeni ushqimin ngadalë dhe plotësisht;

– Shmangni pirjen e duhanit;

– Mos hani shpejt;

– Mos përtypni çamçakëz;

– Shmangni pijet e gazuara;

– Largoni stresin dhe ankthin, provoni terapi të relaksimit, meditim në ajër të pastër, apo stërvitje;

– Mos u shtrini për dy orë pas ngrënies;

– Mbani peshën tuaj nën kontroll.

Me teper

Radar11 orë më herët

“Kjo betejë do të fillojë së shpejti”, Evi Kokalari del me paralajmërimin e fortë

Aktivistja shqiptare-amerikano, Evi Kokalari, e cila i është bashkuar “Foltores” së ish-kryeministrit Sali Berisha, ka dalë me paralajmërimin e radhës....

Radar11 orë më herët

Xhelal Mziu: Mbarova universitetin me 10-ta, kam doktoraturë

Politikani Xhelal Mziu ka komentuar për herë të parë deklaratat e atyre që e quajnë si një njeri “të pa...

Stil11 orë më herët

9 gjërat që bëjnë çiftet e lumtura dhe që janë kaaq të thjeshta

Dëgjojmë të flitet shumë për çiftet e lumtura dhe se si ata e mbajnë gjallë marrëdhënien e tyre. Më poshtë...

Stil11 orë më herët

Bora Zemani reagon për herë të parë: Mos e dënoni Donaldin as unë s’po e bëj

Bora Zemani ka reaguar për herë të parë pas zhurmës mediatike, sidomos pas mbrëmjes që kaloi. “Ju lutem qetësohuni. Edhe...

Radar11 orë më herët

Festat pa kuptim si ‘Nata e Bardhë’, flet historiani Hasan Bello: Nuk ka nevojë që të shpikim festa çdo 5-6 vite

Festat pa kuptim si ‘Nata e Bardhë’, flet historiani: Përdoren për marketing politik, në dasma nuk merret vesh nëse martohet...

Radar11 orë më herët

Akuzohet si bashkëpunëtore në krimet seksuale të Jeffrey Epstein, ç’duhet ditur për gjyqin ndaj Ghislaine Maxwell

Gjyqi penal ndaj personazhit të njohur britanike, Ghislaine Maxwell, është duke u zhvilluar në Nju Jork. Ajo akuzohet për trafikim...

Stil11 orë më herët

Keni bllokim, ngushtim apo çarje të enëve të gjakut?

Çfarë është angiografia (angiogrami)? “Angio” është një term mjekësor për enët e gjakut, dhe “grafika” ka të bëjë me fotografitë...

Stil11 orë më herët

Sa e sigurtë është një lindje natyrale pas asaj cezariane?

Sapo një grua lind me seksion cezarian, përpjekja për një lindje tjetër në mënyrë natyrale është shumë më e rrezikshme...

Stil11 orë më herët

7 gjërat që i ndodhin trupit tuaj nëse hani çdo ditë qepë

Qepët janë përdour që në lashtësi. Egjiptianët e lashtë besonin se përfaqësonte përjetësinë me ndërtimin e saj prej dy shtresash...

Stil11 orë më herët

Shtrëngim zemre? Si t’i mbijetoni një ataku!

Ataku kardiak jo vetëm që konsiderohet si ‘vrasësi i heshtur’, shenjat e tij ndryshojnë nga burrat tek gratë, e ndonëse...

Facebook