Lidhu me ne

Letersi

Librat më të mirë të vitit 2021

Librat më të mirë të vitit 2021

Politika dhe aktualiteti

Perandoria e Dhimbjes. Nga Patrick Radden Keefe. Dydite; 560 faqe;

Mos shqeteso. Nga Michela Wrong. 512 faqe

Kina e padukshme. Nga Scott Rozelle dhe Natalie Hell. Shtypi i Universitetit të Çikagos; 248 faqe

Jetët seksuale të grave afrikane. Nga Nana Darkoa Sekyamah. Librat e dialogut; 304 faqe

Ruletë e kuqe. Nga Desmond Shum. Scribner; 320 faqe

Si kalohet Fjala. Nga Clint Smith. Little, Broën; 352 faqe; Librat e dialogut

Ne Jemi Bellingcat. Nga Eliot Higgins. Bloomsbury Publishing; 221 faqe

Historik

Arma, Anija dhe Pena. Nga Linda Colley. Liveright; 512 faqe

Tuneli 29. Nga Helena Merriman. 352 faqe

Kuba: Një histori amerikane. Nga Ada Ferrer. Scribner; 576 faqe

Revolucioni Grek. Nga Mark Mazoëer. Penguin Press; 608 faqe

Biografi

Rënia. Nga John Preston. HarperCollins; 352 faqe; Viking

Potteri Radikal. Nga Tristram Hunt. Librat Metropolitan; 352 faqe

Këtu nuk ka asgjë për ju. Nga Fiona Hill. Librat Mariner; 432 faqe

Të gjitha problemet e shpeshta të ditëve tona. Nga Rebeça Donner. 576 faqe

Mbreti i fundit i Amerikës. Nga Andreë Roberts. Viking; 784 faqe

Të gjitha brenda. Nga Billie Jean King. Knopf; 496 faqe

Kultura dhe idetë

Zoti: Një Anatomi. Nga Francesca Stavrakopoulou. Picador; 608 faqe

Mëkatari dhe Shenjtori. Nga Kevin Birmingham. Penguin Press; 432 faqe

Idhujt e rënë. Nga Alex von Tunzelmann. Harper; 320 faqe

Barça. Nga Simon Kuper. Libra të shkurtër; 352 faqe

Dymbëdhjetë Jetët e Alfred Hitchcock. Nga Edward White. 400 faqe

Trillim

Nëna për darkë. Nga Shalom Auslander. Riverhead Books; 272 faqe

Librat e Jakobit. Nga Olga Tokarczuk. Botime Fitzcarraldo; 928 faqe

Komploti. Nga Jean Hanff Korelitz. Libra Celadon; 317 faqe

Klara dhe Dielli. Nga Kazuo Ishiguro. Knopf; 320 faqe

Detransition, Baby. Nga Torrey Peters. Nje bote; 352 faqe;

Kronika nga vendi i njerëzve më të lumtur në tokë. Nga Wole Soyinka. Panteon; 464 faqe;

Ekonomia dhe biznesi

Bota për Shitje. Nga Javier Blas dhe Jack Farchy. Oxford University Press; 416 faqe

Karriera dhe Familja. Nga Claudia Goldin. Princeton University Press; 344 faqe

E ardhmja e parave. Nga Esëar Prasad. Belknap Press; 496 faqe

Fuqia e Shkatërrimit Kreativ. Nga Philippe Aghion, Céline Antonin dhe Simon Bunel. Belknap Press; 400 faqe

Shkencë dhe Teknologji

Një goditje për të shpëtuar botën. Nga Gregory Zuckerman. Portofoli; 384 faqe

Unë, Ëarbot. Nga Kenneth Payne. Oxford University Press; 336 faqe

Duke qenë Ti. Nga Anil Seth. Dutton Books; 352 faqe

Lotaria Gjenetike. Nga Kathryn Paige Harden. Princeton University Press; 312 faqe;

Uji: Një biografi. Nga Giulio Boçaleti. Panteon; 400 faqe

*Artikull i The Economist

Me teper

Stil7 orë më herët

Syri i Sheganit, kryevepra natyrore në Shkodër

Syri i Sheganit, kryevepra natyrore në Malësinë e Madhe Me pamjen e mrekullueshme që të ofron burimi karstik i Syrit...

Kryesore9 orë më herët

Berisha krahason Edi Ramën me diktatorin Hoxha: Përdori varfërinë për t’u ulur kokën njerëzve!

Duke folur para mbështetësve të tij në Fier, Sali Berisha ka krahasuar Edi Ramën me Enver Hoxhën, duke thënë se...

Stil9 orë më herët

Komediani Chris Rock: Mund t’u besoni të gjitha grave, përveç Amber Heard

Gjatë një shfaqjeje të dhënë së fundmi në Londër, komediani Chris Rock nuk u përmbajt aspak kur u bë fjalë...

Stil9 orë më herët

A ka një moshë ideale për të bërë fëmijë?

Teknikisht, gratë mund të mbeten shtatzënë dhe të lindin fëmijë që në momentin kur nis cikli menstrual, gjatë pubertetit e...

Stil9 orë më herët

Shkaqet e anemisë/ A ndikon gjenetika?

Anemia nga mungesa e hekurit (IDA) është kur mungesa e hekurit zvogëlon aftësinë e trupit për të bërë mjaftueshëm qeliza...

Stil9 orë më herët

Koliti/ Cilat janë shenjat e para?

Koliti është një term i përdorur për të përshkruar inflamacionin e zorrës së trashë, i njohur gjithashtu si zorrë e...

Stil9 orë më herët

Në cilat raste është i nevojshëm një skaner i kockave?

Një skanim i kockave, i njohur gjithashtu si shintigrafi e kockave, është një teknikë e imazhit bërthamor në të cilën...

Stil9 orë më herët

Shtatzënia dhe deti: Gjithçka që duhet të dini

Një nga pyetjet më të zakonshme që një grua shtatzënë ka gjatë verës është nëse mund të notojë në det. Kur...

Stil9 orë më herët

“Më vinte turp”, Adrola Dushi tregon punën e saj të parë dhe pengun e vetëm që ka me Troin

Modelja Adrola Dushi është një ndër më të pëlqyerat vitet e fundit në vendin tonë ndërsa së fundmi ajo ka...

Stil10 orë më herët

7 ushqimet kryesore që mund të shkaktojnë puçrra

Aknet janë një gjendje e zakonshme e lëkurës që prek gati 10% të popullsisë së botës. Shumë faktorë kontribuojnë në...

Facebook